logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ZAGRALI I POSZLI
WATAHA

Wydawca: Zagrali i Poszli

  Wywodzący się z Gniezna zespół Zagrali i Poszli, najczęściej grający autorskie utwory z pogranicza folku, country, bluegrassu, ballady i piosenki żeglarskiej. Na swoje potrzeby używają określenia „piosenka drogi”, a ich muzyka wymyka się wszelkim definicjom. Oficjalnie zespół został powołany do życia w 1991 r. jako duet gitarowy, dwóch wędrujących po górach i śpiewających przyjaciół. Obecnie to wieloosobowa formacja z bogatym instrumentarium. Wszyscy muzycy pochodzą z Gniezna. Wielokrotnie nagradzany zespół ma na swym koncie dwie płyty: „Życie jak droga” (2014) i „Wataha” (2021).

"Gramy „piosenkę drogi”, wędrujemy po świecie, a z tych wędrówek przywozimy pomysły na utwory, które są połączeniem folku, bluegrasu, country, ballady, piosenki żeglarskiej. Nasze instrumentarium to gitary akustyczne i elektryczne, ukulele, banjo, mandoliny, cigar box guitar, skrzypce, akordeon, bas i instrumenty perkusyjne.
W 2021 roku wydaliśmy płytę "WATAHA", której premiera odbyła się 2 października podczas uroczystego koncertu z okazji 30-lecia zespołu w gnieźnieńskim teatrze. Nad płytą pracowaliśmy wiele lat, znalazły się na niej utwory nowe oraz takie z prawie 30-letnim rodowodem (Tęsknota). Jest też cover! Zabieg rzadko u nas spotykany bo generalnie stawiamy na autorskie projekty. Tym coverem jest piosenka „Bezimienny wędrowiec” czyli nasza interpretacja „Wayfaring stranger”, gdzie do tradycyjnej amerykańskiej melodii Andrzej napisał polskie słowa nawiązujące do pierwowzoru. Tu w druku okładki CD niestety wkradł się błąd i melodia jest przypisana także Andrzejowi, przepraszamy za to brzydkie niedopatrzenie… Skoro mowa o coverach to należy też wspomnieć o piosence „Trawy Irlandii”, która jest jak najbardziej autorskim utworem, ale motyw przewodni został zainspirowany piosenką zespołu The Pogues (If I Should Fall From Grace With God).
Kilka słów należy wspomnieć o tytułowym utworze „Wataha” – to reakcja na podejście naszego społeczeństwa to tematów ochrony przyrody, ponieważ ostatnio jest eksploatowana w skali, która nie mieści się nam w głowach. Jak tylko gdzieś odrodzi się przyroda, roślina, zwierzątko – to natychmiast podły człowiek krzyczy o zagrożeniu ludzkiego gatunku. Jakoś nie możemy my ludzie zrozumieć, że to my jesteśmy tym chwastem i największym zagrożeniem dla planety… Przysłowiowy wilk to przykład tego jak traktujemy Matkę – Ziemię.
Nawiązaniem do problemów ekologii czyli tego co stracimy bezpowrotnie jeśli się nie opamiętamy, jest też utwór „Król”. „Grenlandia”, to jedyny chyba w naszej historii utwór, który powstał na zamówienie! Piosenka przewodnia wyprawy alpinistyczno – żeglarskiej na Grenlandię „Ekstremalnie i wysoko”.
Reasumując: utwory nie wzięły się z czapy, za każdym z nich stoi jakaś głębsza myśl, moglibyśmy długo o tym opowiadać… Nie mniej pozostajemy wierni idei „Piosenki drogi” czyli włóczymy się po świecie i opowiadamy o tym w naszych piosenkach"

  1. Wataha
  2. Wojna Chocimska
  3. Jak długo jeszcze
  4. Ojcze
  5. Bezimienny wędrowiec
  6. Trawy Irlandii
  7. Syn Wielkiej Wody
  8. Grenlandia
  9. Kraniec świata
  10. Król
  11. Racula
  12. Tęsknota
  13. A gdy będzie ze mną źle
skład:
Andrzej Janka - śpiew, ukulele, mandolina, saz (2)
Arkadiusz Królak - banjo, gitara akustyczna
Artur Franczak - gitara elektryczna, mandolina, cigar box guitar, śpiew
Paweł Brylewski - bas, akordeon, śpiew
Andrzej Andrzejewski - skrzypce
Dariusz Jóźwiak - perkusja
Piotr Szymczak - perkusja (11)

gościnnie:
ShyMoon - fretless (11), perkusja
Miłosz Dziurleja - akordeon (7, 8, 13), śpiew (8, 13)
Mikołaj Woźniak - dudy (2)