logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2015
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2014  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAPELA HANKI WÓJCIAK
ZNACHORKA

Wydawca: Radio Kraków

  Album, „Znachorka” wydany przez Radio Kraków jest zwieńczeniem prawie trzyletniej działalności koncertowej Kapeli i ogromnej determinacji Hanki, której dzięki wsparciu słuchaczy i fanów udało się zdobyć fundusze na nagranie materiału na wymarzony pierwszy album w profesjonalnym studiu. Materiału tak dobrego, że w talent Hanki zainwestowało także Radio Kraków, wydając „Znachorkę” - płytę, która jest połączeniem miłości do muzyki i muzykowania oraz temperamentu Hanki z doświadczeniami wszystkich muzyków współtworzących zespół.

Na „Znachorce” znalazły się autorskie pieśni inspirowane kulturą górali podhalańskich oraz muzyką etniczną innych zakątków świata. Można w nich odnaleźć echa muzyki orientalnej i celtyckiej, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Spokój przeplata się tutaj z dzikością, a radość ze smutkiem. To materiał wybuchowy, poruszający i pełen emocji, ale też już bardzo dojrzały i świadomy. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości. U Hanki, jak podkreśla Piotr Metz, góralski temperament jest tylko punktem wyjścia do własnej artystycznej drogi, którą podąża bardzo konsekwentnie i z ogromną determinacją.

W opinii Muńka Staszczyka utwory Kapeli są wybuchowe i pełne kipiącej emocji, zostawiają łzy i ciarki na plecach. Jednak dzięki niezwykle wyrazistej i charyzmatycznej liderce, utalentowanym muzykom, którzy – co widać - czerpią ogromną radość ze wspólnego grania i improwizowania, spotkanie na żywo z muzyką Kapeli Hanki Wójciak gwarantuje nie tylko ciary na plecach, ale też doznania artystyczne na najwyższym poziomie. To nie jest muzyka łatwa – jak mówi Muniek Staszczyk to poważna, dramatyczna propozycja tekstowo – muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo.

 1. Chebojcie ludziska!
 2. Znachorka
 3. Śwarna
 4. Ptaszyna
 5. Artyści
 6. Matulu
 7. Zima
 8. Miesiąc
 9. Krasnolica
 10. Moja mantra
 11. Wicher
 12. Di syta (Śmierć)
 13. Wiesna
 14. Cichaj
skład:
Hanka – śpiew, słowa, muzyka, aranże, harmoszka
Tomek Czaderski – instrumenty perkusyjne
Jacek Długosz – gitara
Mateusz Frankiewicz – kontrabas
Tomek Pawlak – skrzypce, altówka
Andrzej Zagajewski – mandola