logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2015
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2014  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

TSIGUNZ FANFARA AVANTURA
TURBO BALKAN GROOVE

Wydawca: Gusstaff Records

  Po pierwszym, okolicznościowym albumie koncertowym, nastał czas na pierwszy studyjny album w pięcioletniej historii tego ensemble'u z Wielkopolski.

Album powstawał w latach 2013-2014 pod okiem realizatora dźwięku Łukasza Kurzawskiego w studiu nagraniowym im. Krzysztofa Komedy w Polskim Radiu Merkury w Poznaniu. Miks i mastering materiału wykonało STUDIO AS ONE (Mariusz Dziurawiec, Jarosław Smak). Oprócz formy CD, album ukazał się także w formie kolekcjonerskiej na kasetach magnetofonowych.

Twórczość zespołu Tsigunz Fanfara Avantura ma na celu odświeżenie oraz przełożenie na język współczesnej muzyki rozrywkowej, zapomnianej w ostatnich latach, formuły orkiestry dętej jako zespołu użytkowego i rozrywkowego, od lat służącego do „obsługi” najważniejszych wydarzeń, świąt i obrzędów, począwszy od oficjalnych wojskowych, narodowych czy lokalnych, poprzez funkcję rozrywkową na różnego rodzaju balach i potańcówkach, kończąc na uroczystościach weselnych, liturgicznych, a także pogrzebach. Zespół Tsigunz Fanfara Avantura nawiązuje to tej tradycji muzykowania, przybierając za punkt wyjścia formułę bałkańskiej orkiestry dętej, jako formy najbardziej żywej i spopularyzowanej i zachowując jej brzmienie i energię, rozwija tę formułę po swojemu, włączając w to elementy muzyki tureckiej, indyjskiej, ale także polskiej. Ostateczny efekt, czyli styl i repertuar zespołu Tsigunz Fanfara Avantura jest wypadkową upodobań członków orkiestry i oprócz wspomnianych inspiracji, zawiera także silną dawkę eksperymentu, współczesnego jazzu, improwizacji, muzyki klubowej, zahaczając także o transową psychodelię i kiczowate rozwiązania rodem z filmów gatunku Bollywood.

  1. Zig Zag
  2. Ramno Velesko
  3. Yikiliyo
  4. Kujawiak (na cztery)
  5. Safiye
  6. Aman Aman Aman
  7. Ajde Razbole Se Mojto Libe
  8. Bir Yanginin Kunulu
  9. Harem
  10. Borino Oro
skład:
TSIGUNZ czyli:
Mihai Krtanič Angello – saksofon altowy
Zlatko Fetisz – saksofon barytonowy
Mahala Melehovič Rai – klarnet, basklarnet
Dmytro Trubaci – trąbka
Szlomo Švinič – kornet, sakshorn
Don Tubescu – tuba
Chleb Chlebarov – baterie

W nagraniach udział wzięli:
Michał Pijewski, Michał Fetler, Piotr Mełech, Kuba Jankowiak (vel Fanfara Mordulec), Filip Walczak, Kuba Donaj, Rafał Igiel