logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gę¶le 2016
główna
o gę¶lach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspieraj± nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GʦLE 
  folkowa płyta roku 2015  
Jeste¶: główna / wyniki / szczegóły

I PO ¦CIANACH
MUZYKA Z REMONTU 1994-96

Wydawca: In Crudo / Fundacja Numinosum

  Płyta zawiera wybór nagrań muzyki tradycyjnej niestylizowanej, dokonanych w trakcie pierwszych zabaw tanecznych z tak± muzyk±, które odbywały się w studenckim Klubie Remont w Warszawie w latach 1994-96.


Karol Ejgenberg:
   Scena "Korzenie" w Klubie Remont uchwyciła kontrkulturow± jako¶ć muzyki polskiej wsi. Przyci±gnęła ludzi niezwykłych i niezwykle rozmaitych, a skutki tego spotkania trwaj± do dzi¶. Najsilniejszym i najtrwalszym z nich stało się odkrycie przez miastowych tradycyjnej muzyki polskiej wsi, rado¶ci z niej, zauważenie jej niepowtarzalnej warto¶ci artystycznej.

  1. Mazurek od Wieniawy - Kapela Pełki (Radomskie)
  2. Polka od Marzysza - Kapela Jamioła (¦więtokrzyskie)
  3. Kujony od Żychlina - Kapela Dobrzeliniacy z Dobrzelina (Łęczyckie)
  4. Mazurki radomskie - Kapela Stępniaka z Wieniawy (Radomskie)
  5. Oberek JaĽwieca - Kapela Gacy i Papisa (Radomskie)
  6. "Nie wiem ja se nie wiem jak ludziom dogodzić" - zespół ¶piewaczy z Rudy Solskiej (Biłgorajskie)
  7. "Marysia ty¶ mój raj" - Antoni Suchorolski (Podole Lwowskie)
  8. Polka "Stary oroł, młoda poganiała" - Kapela Kotkowiacy ze Zb±szynka (Wielkopolska)
  9. Walcerek "Za¶wieć mi miesi±czku na rogu ko¶cioła" - Kapela z Bukówca (Wielkopolska - Biskupizna)
  10. Przodek "Matu¶ moja, dodaj ty mi rady" - Kapela i ¶piewaczki z Domachowa (Wielkopolska - Biskupizna)
  11. "Najstarszy szwiec umarł" - Zespół Regionalny "Pszczyna" (Górny ¦l±sk)
  12. Polka rzeszowska - Kapela z Kolbuszowej (Rzeszowskie)
  13. "Tam za horom drażka wysypana..." - Zbyrana Kapelia z Komańczy (Beskid Niski)
  14. "Zrodyly sia terky" - łemkowska Kapela Dumka - Kyczera z Legnicy
  15. Przy¶piewki do trampowania - Zespół ¶piewaczy z Nowej Rudy
  16. "Jedzie, jedzie ksi±dz stary" - Kapela z Szypliszek (Suwalskie)
  17. Mazurki - Kapela Gaców (Radomskie)
  18. Polki - Kapela Gacy i Papisa (Radomskie)
  19. Mazurki - Kapela Zarasia z Nieznamierowic (Radomskie)
  20. Powi¶lak od Tarłowa - Kapela Grębskiego (Kieleckie)
  21. "Ja do lasu nie pojadę" - Kapela Szewców z Zapolednika (Sandomierskie)
  22. Oberek - Kapela Góry i Gzika z Krzemienia (Roztocze - Janowskie)
  23. "Nasze towarzystwo" oraz przy¶piewki powi¶lackie - Stanisław Łoskot z Samogoszczy i Jan Cytryniak z Kochowa k/Maciejowic (Mazowsze)
  24. Oberek Zawi¶lak - Kapela z Maciejowic (Mazowsze)
skład:

Kapela Pełki (Radomskie) - 1
   Marian Pełka - harmonia pedałowa
   Augustyn Szymański - skrzypce
   Jan Wlazło - bębenek, ¶piew

Kapela Jamioła (¦więtokrzyskie) - 2
   Wincenty Jamioł - skrzypce
   Antoni Gabry¶ - baraban
   Władysław Klimczak - basy

Kapela Dobrzeliniacy z Dobrzelina (Łęczyckie) - 3
   Sławomir Czekalski - harmonia trzyrzędowa,
   Józef Bilski - skrzypce,
   Franciszek Kowalski - bęben ze stalk±

Kapela Stępniaka z Wieniawy (Radomskie) - 4
   Stanisław Stępniak - harmonia trzyrzędowa
   Augustyn Szymański - skrzypce
   Józef Lipiński - bębenek, ¶piew

Kapela Gacy i Papisa (Radomskie) - 5
   Piotr Gaca - skrzypce
   Józef Papis - skrzypce
   Jan Gaca - bębenek

zespół ¶piewaczy z Rudy Solskiej (Biłgorajskie) - 6
   Krystyna Blacha, Honorata Ćwikła, Aniela Fus, Albina Grabias, Grażyna Grabias, Aniela Kowal, Bronisława Koziara, Janina Lelonek, Julia Okoń, Karolina Różańska, Maria Tworek, Aniela Kowal

Antoni Suchorolski (Podole Lwowskie) - 7
   Antoni Suchorolski - cymbały i ¶piew

Kapela Kotkowiacy ze Zb±szynka (Wielkopolska) - 8
   Jerzy Skrzypczak - kozioł,
   Edward Kolendowicz - klarnet Eb,
   Stanisław Szwat - skrzypce

Kapela z Bukówca (Wielkopolska - Biskupizna) - 9
   Tomasz Kiciński - dudy
   RESZTA - ?

Kapela i ¶piewaczki z Domachowa (Wielkopolska - Biskupizna) - 10
   Franciszek Pecolt - dudy
   Walenty Sarbinowski - skrzypce podwi±zane
   Marianna Majchrzak - ¶piew, taniec
   Maria Pu¶lednik - ¶piew, taniec
   Piotr Kubiak - ¶piew, taniec

Zespół Regionalny "Pszczyna" (Górny ¦l±sk) - 11
   kapela:
   Aleksander Spyra, Rudolf Kóska, Jan Piłatyk, Henryk Kolorz
   ¶piew:
   Anna Cempura, Jolanta Cempura

Kapela z Kolbuszowej (Rzeszowskie) - 12
   Jan Ksi±żek - skrzypce prym
   Władysław Pogoda - skrzypce prym i sekund, ¶piew
   Wiesław Minich - skrzypce sekund
   Stanisław Rudny - tr±bka
   Roman Styga - kontrabas
   Zdzisław Kłoda - akordeon
   Jerzy Wrona - klarnet

Zbyrana Kapelia z Komańczy (Beskid Niski) - 13
   Wasyl Szariak, Iwan Kopyłeć, Iwan Pasławski, Mykoła Mychajłyszyn
   doł±czaj± się członkowie kapeli "Kontakt" z Gdańska
   oraz uczestnicy zabawy

łemkowska Kapela Dumka - Kyczera z Legnicy - 14
   Szymon Hopej, Piotr Hojniak, Michał Ole¶niewicz, Michał Kolar - skrzypce
   Andrzej Peregryn - akordeon
   Tadeusz Konador (go¶cinnie) - kontrabas

Zespół ¶piewaczy z Nowej Rudy - 15
   Zofia Trzcińska-Parzych, Janina Zachłowska, Stanisława Nietupska, Zofia Stachelek, Helena B±czek, Teresa Stachelek, Irena Murach, Honorata Ruszczyk

Kapela z Szypliszek (Suwalskie) - 16
   Józef Luty - harmonia guzikowa
   Leon Racis - bębenek
   Józef Murawski - ¶piew, taniec

Kapela Gaców (Radomskie) - 17
   Piotr Gaca - skrzypce
   Stanisław Gaca - harmonia trzyrzędowa
   Jan Gaca - bębenek

Kapela Gacy i Papisa (Radomskie) - 18
   Piotr Gaca - skrzypce
   Józef Papis - skrzypce
   Jan Gaca - bębenek

Kapela Zarasia z Nieznamierowic (Radomskie) - 19
   Józef Zara¶ - skrzypce
   Józef Porczek - harmonia trzyrzędowa
   Antoni Porczek - baraban
   Marian Zara¶ - przy¶piewki

Kapela Grębskiego (Kieleckie) - 20
   Franciszek Grębski - harmonia guzikowa
   Zbigniew Soboń - baraban

Kapela Szewców z Zapolednika (Sandomierskie) - 21
   Roman Szewc - skrzypce
   Stefan Jurek - skrzypce
   Franciszek Kulik - cymbały
   Jan Szewc - bęben

Kapela Góry i Gzika z Krzemienia (Roztocze - Janowskie) - 22
   Józef Góra - skrzypce,
   Wojciech Gzik - bębenek
   oraz Jerzy "Słoma" Słomiński - konga

Stanisław Łoskot z Samogoszczy i Jan Cytryniak z Kochowa k/Maciejowic (Mazowsze) - 23
   Stanisław Łoskot i Jan Cytryniak

Kapela z Maciejowic (Mazowsze) - 24
   Stanisław Łoskot - skrzypce
   Stefan Nowaczek - basy