logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

Zespół Folklorystyczny SADKOWIANIE
PIEŚNI KRAJEŃSKIE wg KOLBERGA

Wydawca: GOK Sadki

  Niniejsza płyta zawiera pieśni ludowe z regionu Krajny. Wpisuje się w jej dziedzictwo kulturowe.

Materiał muzyczny opracowany został w oparciu o twórczość wybitnego polskiego etnografa Oskara Kolberga, którego dwusetną rocznicę urodzin niedawno uroczyście obchodzono. Wyboru utworów dokonano na podstawie Dzieł Wszystkich tegoż autora, tom 11 i 12, Wielkie Księstwo Poznańskie, część III i IV, Kraków 1877 i 1879 oraz zasłyszanych z obszaru Krajny (Sadki, Samostrzel).

  1. W ciemnym lesie (od Sadek, Samostrzela)
  2. Pod zielonym dębem (od Sadek)
  3. Stoi kruszeczka (od Mrozowa, Kraczek)
  4. O północy siadam (od Wyrzyska)
  5. Kośnicy stoją (od Czeszewa)
  6. Oj ty ptaszku (od Wyrzyska)
  7. Posłała mnie matka (od Sadek)
  8. Mazur (od Wyrzyska)
  9. Niska chatka (od Sadek)
  10. A widział ja (od Łobżenicy)
  11. Świeci miesiąc (od Samostrzela, Nakła)
  12. Spadła z wiśni (od Draska, Czarnkowa)
  13. Tam w gaju (od Nakła, Samostrzela)
  14. Ożenił się Kudła (od Darska, Czarnkowa)
  15. Siwy koń (od Sadek)
skład:
SADKOWIANIE:
Iwona Biniak, Marietta Błaszkiewicz, Halina Budysz, Katarzyna Dembińska, Irena Dondziak, Małgorzata Drożdż, Emilia Górak, Hanna Korpal, Tatiana Kubiak, Eugenia Kubik, Anna Legutko, Monika Plechowska, Ewa Pstrągowska, Piotr Pstrągowski, Ewa Sapichowska, Eugeniusz Wawrzyniak, Małgorzata Wyrobek, Renata Zmarzły oraz Helena Cyganek, Henryka Głowacka, Wanda Król, Franciszek Król, Krystyna Piechowiak, Marian Pyszka, Tadeusz Przywecki, Mieczysław Serwiński, Zofia Stałowska-Leśniewska, Urszula Rakowska, Jan Żołecki

Kapela w składzie:

Andrzej Bondel - skrzypce
Andrzej Otto - akordeon, klarnet
Mateusz Szwankowski - klarnet
Roman Andrzejewski - akordeon, kontrabas
Soliści: Ewa Pstrągowska, Monika Plechowska, Małgorzata Drożdż, Piotr Pstrągowski