logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2017
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2016  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SPOD NIEBIESKIEJ GÓRY 2
Wydawca: In Crudo

  Muzyka Roztocza południowo-wschodniego. Repertuar polski i ukraiński. Nagrania z powiatów Biłgoraj, Tomaszów Lubelski, Lubaczów oraz rejonu żółkiewskiego na Ukrainie.

Płyta jest swoistą epopeją kulturowo-muzyczną. Ogromnie zróżnicowana, cenna etnograficznie, daje mozaikę stylów, zmieszanych cech narodowych z wielką korzyścią dla walorów estetycznych, tak śpiewu jak i gry instrumentalnej. Stanowi też ważny wkład do dyskografii folkloru muzycznego w Polsce. (prof. Piotr Dahlig)

  1. Czy jest czy nie ma pan-spodar w doma    1:13
  2. Za stodołą stoi jawor   0:53
  3. Marsz    1:51
  4. Jechał sedlak ze młyna   1:22
  5. Melodia do postaci Żyda z "Szopki"   1:17
  6. Iszły Żydy z Rawy   0:45
  7. Młynarz "Jestem sobie mielnik"   2:13
  8. Bartek ją wiózł   0:55
  9. Najechali dobre swaty oraz Marysiu doniu moja   1:45
  10. Majdaniak "Jak ja jechał od swojej miluśkiej"   1:42
  11. A ty zazułejku dembriwku   2:53
  12. Jedzie, jedzie zelman   2:25
  13. Polka "Oj bodaj się zapadło pod konikiem bagno"   1:56
  14. Wziento księdza w szarawary   0:15
  15. Dembowe koryto   0:15
  16. Oberek "Niedaleko wieś ode wsi"   0:36
  17. Oj żebyście wy widzieli   1:07
  18. Walc   2:47
  19. Zakochał się Janek   4:07
  20. Oberek "Oj drygaj Maćko drygaj"   0:57
  21. Oj ty diłczyno   0:56
  22. Mówiłem ci nie raz nie dwa   0:30
  23. Ej batiarujcie chłopcy   1:03
  24. Ej predała diewczynojka majtki   1:14
  25. Kołomyjka   0:34
  26. Hilajut sie worota kłaniajet sia serota   1:20
  27. Panowe starostowe, zelenyj winec, sribnyj perstinec oraz Oj starosta staroste   1:10
  28. Na dwori teren teszut'   1:41
  29. Zdrymtiły ławy stiny   0:30
  30. Cariu nebesnyj utiszytieliu   1:06
  31. Oj snyło mi sia snyło w komori na skryni   0:45
  32. Kozak   0:57
  33. Przede wroty kamień złoty   1:43
  34. Oj słonko słonko, co górą idzie   1:35
  35. Mówiła żeś mie   0:33
  36. Przeproś Kasiuniu   0:58
  37. Nie płacz Kasiu, nie płacz   0:20
  38. Daj nam Boże dobry czas   0:13
  39. Do Kościoła świętego   1:03
  40. Oj hejże, hejże   0:43
  41. Kołem Nastusiu kołem   0:42
  42. Walczyk   1:54
  43. Ino ty mie moja mamo nie żałuj   0:34
  44. Polka   1:50
  45. Panna młoda jak jagoda   1:10
  46. Wezme se siatki   1:46
  47. Wydała mnie maty   1:56
  48. Bandurka   0:55
  49. Polka   1:29
  50. Zachodźże słonejko   0:26
  51. Ty przepióreczko mała   2:32
  52. Suwak   1:35
  53. Uśnijże ty Mi wnuczku   1:41
  54. Oj niedaleko, o Anielka   0:14
  55. Zawołania na zwierzęta   1:21
  56. Oj lulaj   1:57
  57. O nieszczęśliwa była godzina   4:04
  58. Mój zbawicielu świata   1:54
skład:
Joanna Rachańska (1, 2)
Kapela dęta z Dzierążni (3):
bass tuba - Tadeusz Lis (2), clarinet - Jan Machlarz, double bass - Feliks Pankiewicz (2), drum - Władysław Gumiela, drum, fiddle - Józef Osuch, fiddle - Feliks Kowalski, Mieczysław Łagowski, flute [wooden keyless traverse] - Józef Ratyna
Aniela Gmoch (z d. Głaz) (4, 6, 9, 29, 51, 57)
Władysław Kurczaba, Piotr Bednarz (5, 7, 10)
Stanisław Skiba (8, 47, 58)
Joanna Rachańska (11)
Aniela Gmoch, zespół Dolinianki z Bełżca (12):
leader - Kazimiera Komadowska, vocals - Anna Stefaniec, Helena Nowicka, Helena Wierzchowska, Maria Brogowska, Maria Gmiterek, Maria Przednowek, Ryszarda Wolańczyk, Stefania Dominik, Teresa Gozdek, Urszula Hass
Kapela dęta Kimaka z Woli Gródeckiej (13):
bass tuba - Stanisław Łysiak, drum - Bronisław Frykowski, fiddle - Jan Dorota, Jan Kimak, flute [wooden keyless traverse] - Ignacy Zwolakiewicz, Jan Knap (2)
Karolina Zielińska (14, 15)
Tomasz Kukiełka (16)
Maria Uchman (z d.Malec) (17, 55)
Kapela dęta z Majdanu Górnego (18):
fiddle - Aleksander Kowal, flute [wooden keyless traverse] - Józef Flis, helicon - Władysław Mazurek
Teodor Stecyk (19)
Józef Szpargała (20)
Olga Harasym, Tatiana Harasym (21)
Teodor Stecyk (22, 23, 24, 26)
Włodzimierz Nazarowicz (25)
Kateryna Kożuszko (27)
Zespół "Wyszywanka" z Ławrykowa (28, 30, 31):
vocals – Єва Федюра-Сало, Ганна Мавдрик, Ганна Рудик, Ганна Химич, Марія Думич, Марія Климко, Марія Поніжай-Сало, Надія Віхоть, Наталя Зінчук, Таня Волинець
Kapela Bednarzy (32, 45):
drum - Żelisław Bednarz, fiddle – Ignacy Bednarz, Stanisław Kamiński
Karolina Łagowska (z d. Skiba) (33, 36, 38, 39, 46)
Zespół z Zamchu (34):
vocals - Anna Stopa, Janina Granda, Józefa Machnio, Katarzyna Lotz, Leokadia Mucha, Maria Paczwa, Stanisława Gierczak, Stefania Litkowiec, Stefania Traczykiewicz, Teresa Szynal, Wanda Lis
Józefa Kołodziej (35, 37, 40)
Zespół z Zamchu, Jan Żmijan (41, 43):
fiddle - Jan Żmijan, vocals - Agnieszka Antosiek, Anna Stopa, Bogumiła Czumyło, Janina Granda, Janina Poczwaj, Józefa Machnio, Katarzyna Lotz, Leokadia Mucha, Maria Paczwa, Stanisława Gierczak, Stefania Kowalik, Stefania Litkowiec, Stefania Traczykiewicz, Teresa Szynal, Wanda Lis
Kapela z Zamchu (42):
drum - Mieczysław Wenek, fiddle - Jan Żmijan, Stanisław Żmijan
Kapela dęta Kimaka (44, 52):
bass tuba - Stanisław Łysiak, drum - Bronisław Frykowski, fiddle - Jan Dorota, Jan Klimak, flute - Jan Knap (2), Jan Zwolakiewicz
Michał Skiba (48, 49)
Marianna Gumiela (50)
Janina Kowalczuk (z d. Malec) (53, 56)
Anna Borowicz (54)