logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

RASM ALMASHAN
YEMENIA

Wydawca: Soliton Music

  "Yemenia" to debiutancka płyta wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki pochodzenia polsko-jemeńskiego, Rasm Almashan. Artystka związana była dotąd z rozmaitymi projektami, jak choćby zespoły Ando Buscando, Kultura de Natura i Sooomood, czy współpracą koncertową z World Orchestra Grzecha Piotrowskiego i grupą Laboratorium. Artystka jest też cenioną wokalistką sesyjną, z której usług korzystali m.in. Chuck Frazier i Martyna Jakubowicz.

Rasm Almashan urodziła się w 1981 roku w Krakowie z matki Polki i ojca Jemeńczyka, jednak wychowała się w Jemenie, kraju leżącym na południowym krańcu Półwyspu Arabskiego. Jej imię Rasm w języku arabskim oznacza: szkic, rysunek, obraz. Rodzice Rasm poznali się w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. W 1987 roku 6-letnia Rasm wraz z matką Ewą przeniosły do ówczesnej stolicy Jemenu, Aden. Po 11 latach jednak wróciły na stałe do Polski i obecnie z mężem i córką Salmą piosenkarka mieszka w Lipnicy Wielkiej.
Almashan dysponuje intrygującą oryginalną ciemną barwą głosu i niepowtarzalnym stylem interpretacji. W wielobarwnych dźwiękowo utworach śpiewanych po arabsku i angielsku, usłyszymy wpływy etniczne, pochodzące z orientalnych arabskich, hinduskich i afrykańskich inspiracji artystki.

"Yemenia" to rodzaj muzycznego pamiętnika artystki, sięgającej w piosenkach do wspomnień z dzieciństwa, co ilustrują zamieszczone w książeczce fotografii sprzed lat i komentarze dotyczące każdej piosenki. To także utwory komentujące sytuację w Jemenie, dotykającej wielu mieszkańców biedy i wojen trawiących ojczyznę Rasm. Wyraźnym przesłaniem jest budowanie pomostu pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim i apel o pokój dla Jemenu.

Producentem płyty jest grający też w dwóch utworach na saksofonie Grzech Piotrowski. Nagrania zrealizowane zostały na najwyższym z możliwych poziomie. Wpadające w ucho etniczne melodie i motywy oprawione są znakomicie brzmiącymi instrumentami, w tym egzotycznym brzmieniem: riq, daf, darabuki i bendir (Adeb Chamoun) oraz oud (Mateusz Szemraj).

  1. Child Again
  2. Yemenia
  3. Im Nin' Alu
  4. Joy
  5. Ali Gingi
  6. Yamma Izgi
  7. Salma
  8. Beyhan
  9. Ummi El Yemen
skład:
Rasm Almashan – wokale, chórki,
Mateusz Szemraj – oud,
Adeb Chamoun – riq, daf, darabuka, bendir,
Paweł Dobrowolski – perkusja,
Bartozzi Wojciechowski – gitara basowa,
Adam Lemańczyk - instrumenty klawiszowe,
Grzech Piotrowski – saksofony [3, 5, 8]
Stanisław Słowiński - skrzypce [9]