logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KLARA CLOUD & THE VULTURES
VAUNA

Wydawca: Challenge Records

  Klara Cloud & The Vultures to zespół wykonujący własne kompozycje jazzowe inspirowane rodzimym folklorem oraz znane polskie melodie okraszone współczesnymi aranżacjami. Unikatowe brzmienie i wyjątkowość prezentowanej muzyki zapewniają oryginalne instrumentarium a także znakomici, pełni świeżości twórczej muzycy. Zespół w sposób niekonwencjonalny wykorzystuje brzmienia instrumentów. Dwa zestawy perkusyjne to odważna próba eksperymentalna dwóch świetnych perkusistów.
Śpiewne melodie, słowiańska energia, odważne improwizacje oraz wysublimowane wyczucie estetyki to gwarant muzyki najwyższej próby. W skład zespołu wchodzą uhonorowani wieloma nagrodami, zarówno w Polsce jak i za granicą instrumentaliści oraz pochodząca ze wschodniej ściany Polski, obdarzona wyjątkowym głosem, charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Debiutancki album zespołu Klara Cloud & The Vultures – wydany nakładem holenderskiej wytwórni Challenge Records – w centrum zainteresowania stawia nowoczesny, akustyczny jazz przeplatający się z muzyką free, pieśniami i polską kulturą folkową. Zamysłem grupy nie jest transpozycja folkloru w nowoczesne ramy i środki wyrazu – etniczność pojawia się tutaj raczej jako swobodna, niezobowiązująca inspiracja lub punkt wyjścia do budowania własnych, próbujących przekraczać granice struktur, gdzie prostota zawarta w melodiach i piosenkach splata się z odważnymi improwizacjami.

Osiem autorskich kompozycji oraz dwa utwory tradycyjne nawiązujące tematycznie do flory i fauny ziemi opatrzonych tekstami Oskara Kolberga, Janiny Osińskiej, Janiny Porazińskiej i Sylwii Klary Zasempy (ciekawie stylizowanych na dawny folklor), tworzą z albumu historię o dzieciństwie, dojrzewaniu – odkrywaniu życia w zgodzie z naturą. Niebagatelną rolę w całym przedsięwzięciu odgrywają The Vultures (Sępy) czyli piątka instrumentalistów tworzących swoisty skład All Stars młodego jazzowego pokolenia polskiego jazzu. Długie instrumentalne fragmenty znakomicie eksponują indywidualny kunszt każdego z nich. Wisienką na torcie jest gościnny udział w finałowym utworze Apostolisa Anthimosa, który – lepiej się tego nie da ująć – po prostu wymiata gitarowe sola.

"Vauna" to obecnie bardzo rzadko spotykane imię żeńskie, które było popularne w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Osoba o takim imieniu miała charakteryzować się kreatywną i niezależną naturą oraz podążaniem do doświadczania niezwykłych, wyjątkowych rzeczy. W zamyśle zespołu nazwa albumu ma także nawiązywać do fauny ziemskiej, czyli wszystkich gatunków zwierząt występujących na ziemi – ich natury i instynktów.

  1. Intro (Sylwia Klara Zasempa)
  2. Tu Bylam (Sylwia Klara Zasempa)
  3. The Tale For Johny (Traditional)
  4. The Vultures Part I (Klara Cloud & the Vultures)
  5. Turtledove (Sylwia Klara Zasempa/Piotr Budniak)
  6. Wyplata Po Terminie (Piotr Budniak)
  7. Krótka Historia Jednego Piórka (Sylwia Klara Zasempa)
  8. Motyle (Sylwia Klara Zasempa/Piotr Budniak)
  9. The Vulture Part II (Klara Cloud & the Vultures)
  10. In My Little Garden (Traditional)
skład:
Sylwia Klara Zasempa - wokal
Bartosz Dworak - skrzypce
Mateusz Gawęda - fortepian
Adam Tadel - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja
Sebastian Kuchczyński - perkusja

gościnnie:
Apostolis Anthimos - gitara (10)