logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

LIGHT STAR GUIDING
Wydawca: Light Star Guiding

  Muzyka zespołu Light Star Guiding to post-awangardowy jazz z silnymi wpływami folku i muzyki świata, szczególnie tradycji środkowej i wschodniej Europy oraz Tybetu.

"LSG to zespół intergatunkowy rozpostarty gdzieś między spiritual jazzem, a rockiem psychodelicznym, z wyraźnym nawiewem filozoficznym wyrażonym w postaci motta: „Ty w nim jesteś - my w nim jesteśmy. Wszyscy razem”.
Zresztą, porzućmy wszelkie próby szufladkowania, bo poza encyklopedyczną manierą, nie mają one żadnego znaczenia, ważna jest przecież treść muzyczna.
Muzyka LSG otwiera przed nami wrota wyobraźni i bramy pozaziemskiego, metafizycznego świata… Dźwięki i orientalna mantra Staszka Czyżewskiego sprawiają, że stajemy się tego świata częścią... z apokaliptycznego, minorowego klimatu wyłania się pejzaż nadziei...  Zespół dryfuje w obszary typowe dla rocka progresywnego, a zaraz potem jesteśmy świadkami romansu progresywnych klimatów z folkiem. Wszystko za sprawą gościnnego udziału Maniuchy Bikont, której ludowy zaśpiew świetnie koresponduje z eteryczną muzyką LSG, pokazując potencjał twórczy drzemiący w artystach. Płyta LSG to opowieść o tym, co niemierzalne, nieoczywiste, nieodgadnione, o tym co między snem, a jawą, co między światem ludzkim, a kosmosem."
(jazzujemy.blogspot.com)

"Cały materiał jest współtworzony przez wszystkich członków zespołu. Staramy się osiągnąć brzmienie przekraczające granice pomiędzy poszczególnymi gatunkami muzycznymi w „nie oczywisty” sposób poprzez bycie wrażliwym i szczerym wobec rzeczy, które są dla nas naprawdę ważne. Biorąc pod uwagę różnorodne muzyczne korzenie, nasze brzmienie było opisywane jako Electro – Trance – Folk – Free Jazz z wyczuwalnym klimatem lat 70-tych…" (LSG)

"(...)Jest w tym graniu jakaś tajemnica, poczucie uczestniczenia w swoistym rytuale, a zarazem naturalna, prosta ekspresja. Skojarzenia mogą być różne: od ambitnych form muzyki rockowej i post-rocka, poprzez elektryczną i eklektyczną muzykę improwizowaną, po natchnienia „etniczne”(...)"
(Tomasz Janas)

  1. Guiding Intro
  2. And She Said (Goodnight, Flower)
  3. The Ancient, The New (feat. Maniucha Bikont)
  4. Hymnal
  5. Reflection
  6. After Frank (Wright)
skład:
Staszek Czyżewski - kontrabas, misa tybetańska, wokal
Ray Dickaty - saksofon tenerowy
Dominik Mokrzewski - perkusja
Mikołaj Poncyljusz - gitary

gościnnie:
Maniucha Bikont - śpiew (3)