logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MARIANNA ŚMIŁOWSKA
PIEŚNI

Wydawca: Fundacja Korzenie

  Pod Patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa została wydana płyta z tradycyjnymi pieśniami w wykonaniu Marianny Śmiłowskiej. To już piąte wydawnictwo Fundacji Korzenie promujące dziedzictwo muzyczne regionu Gór Świętokrzyskich.

Marianna Śmiłowska od urodzenia mieszka w rodzinnej wsi. Od najmłodszych lat towarzyszyły jej pieśni śpiewane w domu przez jej babcie oraz tradycyjna muzyka taneczna wygrywana na skrzypcach przez ojca Wincentego Jamioła – znanego świętokrzyskiego muzykanta. W swojej pamięci przechowała bogaty repertuar tradycyjnych utworów, charakterystyczny dla regionu sposób śpiewania a także lokalną gwarę.

Ta płyta to wyśpiewana opowieść o życiu wiejskiej kobiety z Kielecczyzny. Na krążku znalazło się 15 utworów, które artystka wykonuje a cappella. Marianna Śmiłowska nie tylko śpiewa, jest autorką kilkudziesięciu piosenek i melodii. Pieśni przenoszą nas do czasu jej dzieciństwa, na daleszyckie pola i lasy, gdzie spędzała większość czasu pasąc zwierzęta i gdzie śpiewała o swojej miłości, do domu weselnego, w którym żegnała się z matką ... a na koniec przed obrazek z wizerunkiem Świętej, który towarzyszy jej w sędziwym wieku.

Od najmłodszych lat towarzyszyły jej muzyka i pieśni ludowe śpiewane w jej rodzinnym domu. Duży wpływ na ukształtowanie jej wrażliwości i miłości do muzyki miał jej tata. Znany świętokrzyski muzykant Wincenty Jamioł.
– "Od kiedy tylko pamiętam w moim domu królowała muzyka ludowa. Tata wieczorami grywał na skrzypcach, grał na weselach, a mnie bardzo się to podobało. Dziwiłam się jak może grać po ciemku, dopiero później odkryłam, że muzyka to przede wszystkim słuch. Nie trzeba widzieć instrumentu, żeby móc na nim przepięknie zagrać" – wspomina pani Marianna.
"Śpiewam o swoim życiu. O dorastaniu, pierwszym chłopaku, małżeństwie oraz o tym, jak spędzaliśmy dzień. To nie tak odległe czasy, ale dla młodzieży może się wydawać, że było to bardzo dawno temu. Wyśpiewałam swoją autobiografię" – śmieje się pani Marianna.

Marianna Śmiłowska jest m.in. wielokrotną laureatką nagrody im. Haliny Szelestowej – przyznawanej przez Radio Kielce w ramach Buskich Spotkań z Folklorem oraz prestiżowej nagrody „Jawor – u źródeł kultury”.

 1. Kozali mi matuś
 2. Pod moim okienkiem
 3. Oj te moje buciki
 4. Zielono zasiałam
 5. Oj nie sama nie sama
 6. Oj siedzi Maryś siedzi
 7. Oj włosy moje złociste
 8. Po cóz ześ mnie
 9. Leście ty mój leście
 10. Kołys mi sie
 11. Zachodź ze słoneczko
 12. Oj z kamienia na kamień
 13. Najświętsza Panno Gidelska
skład:
Marianna Śmiłowska - śpiew