logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

DYM
DYM

Wydawca: United Records

  DYM to muzyka etniczna osadzona w zamierzchłych czasach grana na starożytnych instrumentach etnicznych. DYM to formacja dzika, rytmiczna, barbarzyńska, gdzie podstawę stanowią melodyjne wokale, używająca starożytnych instrumentów obecnych w wielu kulturach jak czuringi, bębny szczelinowe, flety, łuki grające. Dzikość, rytm i opowieść o starożytnych barbarzyńcach, zaklęta w tęsknych melodiach. Muzykę DYM-u można określić mianem pagan folku czy slavic folku, a cała idea oparta jest na zwyczajach ludów z kultury przeworskiej żyjących na naszych terenach na przełomie naszej ery.

Na płycie "DYM" znalazło się 7 kompozycji mrocznych, magicznych, śpiewnych, subtelnych, ognistych. Starożytne instrumenty, czuringi, bębny szczelinowe, bębny afrykańskie, flety, łuki grające i inne instrumenty etniczne są tłem dla opowieści o namiętności, zwierzęcości, odnajdywaniu w sobie barbarzyńcy, tęsknocie i pięknie prostego życia.
"Jedną z inspiracji do powstania płyty była kultura przeworska obecna na naszych ziemiach w II w.n.e. – chcieliśmy oddać atmosferę towarzyszącą życiu w tamtej epoce poprzez warstwę muzyczną i literacką. Czerpiemy z naszych korzeni, podkreślając wartość muzyki jako czynnika scalającego wspólnotę plemienną, jednocześnie dostrzegając, że sprawy istotne tysiące lat temu są aktualne i dziś."

DYM to nowa formacja członków dawnego Studium Instrumentów Etnicznych ze Skarżyska-Kamiennej. Powstał z marzenia, które niesie nas przez życie, z zaklęć rzucanych do ogniska, wiecznych poszukiwań, tęsknoty i eksperymentów w mroku. Zrodził się w 2018 roku w dymarkową noc, wśród włóczni, tarcz wojowników przeworskich, w świetle płomienia starożytnych palenisk. Plan, to grać w pięknych miejscach, w dawnych osadach i naturze, szeptać zaklęcia i wykrzykiwać opowieści przywołujące ducha starożytnych wojów i uroki czarownic. W słowach utworów kryją się nasze sekrety, legendy i wiele ziaren prawdy. W dźwiękach instrumenty dawne i te zupełnie współczesne.

  1. Wszystko się kończy
  2. Kanon
  3. Dym
  4. Żarna
  5. Maliny
  6. Nad brzegiem rzeki
  7. Kowalski
skład:
Emilia Anna Tuśnio - śpiew
Piotr "Stiff" Stefański - śpiew, bębny
Weronika Wolska - śpiew
Wiesław "Wiecho" Szajewski - śpiew
Roland Langer (Widun) - gitara
Sebeck Szczepansky (Jabber) - bas
Krzysztof Olejarz - bębny
Zbigniew Graliński - elektronika

gościnnie:
Dominika Noskiewicz i Agata Suszczyńska (Warkocze)