logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

GRZEGORZ PŁONKA
NADSTAWCIE UCHA, KOCHANI LUDKOWIE

Wydawca: Fundacja „Dla Dziedzictwa”

  „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” to wyjątkowa płyta, wydana przez Fundację „Dla Dziedzictwa”. Zawiera 12 utworów z pieśniami powstańczymi w nowoczesnej aranżacji pod kierunkiem wybitnego śląskiego artysty Grzegorza Płonki. Pieśni pochodzą ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza.

Powstania śląskie 1919-1920-1921 i plebiscyt były niewątpliwie jednym z ważnych wydarzeń w ostatnim stuleciu naszej historii. Walka o powrót do Macierzy dała impuls do różnych działań także w dziedzinie kultury. Jednym z nich były wiersze i liczne pieśni powstańcze. Tworzone nie tylko przez samych powstańców, ale również przez inne grupy społeczne jak np. nauczycieli. Nagrania pieśni powstańczych podjął się Grzegorz Płonka - nie tylko znawca folkloru śląskiego, ale również doskonały wykonawca tych pieśni, które dokumentują te ważne wydarzenia, a w wykonaniu Grzegorza Płonki w pełni podkreślają ich charakter.

"Drodzy Słuchacze, nadstawcie, proszę, ucha, bo chcę Wam powiedzieć parę wprowadzających słów. Pomysł na płytę ze śląskimi pieśniami powstańczymi zrodził się we mnie na początku 2017 roku. Wtedy to, wspólnie z panią Janiną Dygaczową, wybraliśmy jedenaście pieśni ze zbiorów jej męża prof. Adolfa Dygacza, etnomuzykologa. Pieśni powstały w różnych środowiskach Ślązaków uczuciowo związanych z Polską. Dziewięć spośród nich publikowanych było w śpiewnikach (m.in. w śpiewniku „Pieśni powstańcze”, wydanym przez Górnośląską Oficynę Wydawniczą w Katowicach w 1997 roku), a dwie pieśni pani Janina zaproponowała ze swojego domowego archiwum. Wybrane pieśni prezentują różnorodność emocji i nastrojów twórców. Na płycie „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” znajdziemy opisy, w których
dramat śmierci sąsiaduje z dosadnym humorem. Teksty mówią między innymi o masakrze górników na terenie kopalni „Mysłowice”, o walkach o Górę św. Anny, o ucieczce z Niemiec cesarza Wilhelm II Hohenzollerna. Wysłuchamy też opowieści żołnierza-Ślązaka wysłanego na fronty I wojny światowej, skargę matki po stracie syna powstańca, głos śląskiego starzyka przestrzegającego przed ludźmi, którzy chcą być u władzy, tylko po to, by wykorzystać ją dla własnego interesu, a nie dla dobra współbraci”.

(Grzegorz Płonka)

  1. Siódmy roczek mijo
  2. Przyszli po wypłata górniki masami
  3. A drugiego maja rano
  4. My sóm wandrowniki
  5. Jak jo chodzioł do szkoły
  6. Siłaście sie nos nadrynczyli
  7. Kajze mi sie podzioł mój synocek miły
  8. Z tamtyj strony uOdry dziwióm sie niydźwiejdzie
  9. Cysorz Frydryk Wilhelm
  10. Nadstawcie ucha, kochani ludkowie
  11. W Rozbarku, w Rozbarku
  12. Przyszli po wypłata górniki masami (feat BDZ)
skład:
Grzegorz Płonka - śpiew

Kwintet dęty w składzie:
Wojciech Kaszuba - I trąbka
Adrian Gaweł - II trąbka
Michał Zdrzałek - waltornia
Michał Czyż - puzon
Jakub Sznajder - tuba

oraz
Łukasz Kurek - perkusja
Klaudia Cyrnal - śpiew (7)
BDZ - elektronika (12)