logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAKOFONIKT & CHÓR POGŁOSY
LAMENTACJE

Wydawca: kakofoNIKT

  "Lamentacje" to wielowymiarowy projekt związany z nowym, zaktualizowanym spojrzeniem na twórczość Wacława z Szamotuł (ok.1520/25 - ok.1560), uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, którego utwory po raz pierwszy drukowane były poza granicami Rzeczypospolitej. Renesans, w którym żył i tworzył Wacław z Szamotuł był czas niezwykle ważnym zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Był to czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm). Obecny czas, w który się znaleźliśmy, też potrzebuje szczególnej uwagi i szukania wspólnoty. Jako poznańscy twórcy kultury, zainspirowani muzyką Szamotulczyka, który nauki pobierał najprawdopodobniej także w poznańskiej Akademii Lubrańskiego, realizujemy interdyscyplinarny projekt artystyczny, w którym z specjaliści z różnych dziedzin mi.in. muzykologii, antropologii, religioznawstwa, teatrologii i ekologii będą rozmawiać na temat twórczości kompozytora.

Muzyka Wacława została opracowana przez zespół kakofoNIKT & Chór Pogłosy w zupełnie nowy, oryginalny sposób łączący siłę ekspresji 35-osobowego chóru, elektroniki, bębnów ludowych, brzmienia folkloru szamotulskiego, renesansowej lutni i awangardowych rozwiązań brzmieniowych.
Nazwa dla całego projektu wzięła się od odnalezionych kilka lat temu zaginionych utworów Wacława. "Lamentacje" nie są tu tylko historycznym odniesieniem, są krytycznym spojrzeniem, niepokojem, krzykiem rozpaczy i sprzeciwu na temat aktualnego stanu (degradacji) środowiska, ale też zagubienia współczesnego człowieka. Nie spoglądamy wysoko w niebiosa, ale przyglądamy się temu co się dzieje na Ziemi, wokół nas. Współczesnej refleksji poddane zostały teksty, przepisane z całym bagażem doświadczeń zagadnień i problemów, z którymi mierzy się współczesny człowiek. Ukoronowaniem tego procesu jest album "Lamentacje".

 1. Lamentacja 1
 2. Błogosławiony człowiek
 3. Lamentacja 2
 4. Powszechna spowiedź
 5. Lamentacja 3
 6. U źródła
 7. Lamentacja 4
 8. Alleluja
 9. Lamentacja 5
 10. Nakłoń ucho Twoje
 11. Ego sum pastor (Bonus)
 12. Lamentacja 6
 13. W Tobie mam nadzieję
skład:
kakofoNIKT w składzie:
Patryk Lichota - elektronika
Michał Joniec - złom, bębny obręczowe, tomy
Marcin Małecki - baraban, bęben obręczowy, werbel, tamburyn

Chór Pogłosy w składzie:
Joanna "Sykula" Sykulska - dyrygentka
Justyna Grzesik, Antonina Bajew, Aleksandra Anioła, Hanna Górnicka-Holeczek, Maria Ratajczak, Malwina Bleja, Ewa Tracz, Wiktoria Machnicka, Kamila Kaczmarek, Julia Wiergowska - soprany
Kamila Majka, Wiktoria Kostrzewa, Maja Wąż, Klementyna Lewińska, Oliwia Jóźwiak, Paulina Malanowska-Urbaniak, Sandra Talent, Zuzanna Bajew, Marcelina Truszkowska - alty
Jędrzej Michalski, Emil Wilawer, Dawid Kajczyk, Piotr Więckowski - tenory
Maciej Roszak, Andrzej Piechota, Filip Masłowski, Wojciech Lubarski - basy

gościnnie:
Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa
Kapela Szamotulska w składzie:
Natalia Czaja-Jagielska - skrzypce
Paweł Kuźniak - maryna
Tomasz Kuźniak - klarnet
Marianna Kowal - lutnia