logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

PAGAN FOREST
BOGU

Wydawca: Werewolf Promotion

  Po wielu latach uśpienia, weterani polskiego pagan/folk-metalu, zespół Pagan Forest powraca ze swoim debiutanckim, długogrającym albumem zatytułowanym "Bogu". Materiał na płycie czerpie z rdzenia słowiańskiego dziedzictwa kulturowego, by oddać hołd zapomnianym duchom, obrzędom i pradawnym bogom o wiecznej sile natury. Aby przywołać atmosferę dawnych czasów, muzycy Pagan Forest połączyli swoje siły ze śpiewaczkami z grupy śpiewu tradycyjnego Drewno, które posługując się techniką śpiewu białego, wykonują w ich naturalnej, autentycznej formie dawne utwory ludowe z Białorusi, Ukrainy, Rosji i Bałkanów. Teksty na płycie pochodzą od polskich poetów i pisarzy, takich jak Tadeusz Miciński, Kazimiera „Iłła” Iłłakowiczówna, Ryszard Danęcki, Janka Kupała (Iwan Łucewicz), czy Szakalis.

To połączenie surowej muzyki metalowej i etnicznych melodii, słowiańskich głosów i polskiej poezji, inspirowanej lokalnym folklorem, dało początek albumowi równie intrygującemu, jak poruszane w nim tematy. „Bogu”, to żywe wspomnienie pogańskiej kultury rozkwitającej na ziemiach, na których żyły plemiona słowiańskie od czasów przedchrześcijańskich - złowrogie ciemności lasów, niewzruszony majestat gór, posępne ogromy głębin i nieustanny taniec słońca i księżyca, chłodny powiew burze i płonący żar ogniska, a wszystko to przesłonięte tajemniczą mgłą starych obrzędów i wierzeń. To album osadzony w najstarszych tradycjach ludowych Polski i ościennych krajów słowiańskich, sięgający do samych korzeni naszej narodowej tożsamości.

Bogu” to album złożony, wielowymiarowy, świetnie skomponowany i momentami naprawdę zaawansowany technicznie. Tutaj łączą się wpływy klasycznego norweskiego black metalu, pagan, czy też viking metalu zapoczątkowanego przez Bathory i później Enslaved z elementami muzyki czysto folkowej. Z jednej strony spokojne ludowe melodie, a z drugiej szybkie i momentami bardzo brutalne riffy. Epickie, choć nie przesadnie pompatyczne motywy występują obok szybkich i śmiercionośnych riffów..." (metalrulez.pl)

  1. Zorza
  2. Gromów Noc
  3. Bogu
  4. Wetar We
  5. Czarny Bóg
  6. Noc Kupały
  7. Hymn do Swaroga
  8. Tęsknota Swarożyc
skład:
Andrzej „Bakis” Baka – wokal, drumla, kompozycje
Artur „Sonoath” Meler – gitara, klawisze
Michał "Młody" Łysejko – perkusja
oraz 
Haldor Grunberg - produkcja, mix, mastering

gościnnie:
Grupa "Drewno" - śpiew biały
Dzik - dodatkowy wokal
Robert Słucki - gitara akustyczna, lutnia