logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

PAWEŁ SZAMBURSKI
UROBOROS

Wydawca: Paweł Szamburski

  "Uroboros" to autorska, trzyczęściowa kompozycja Pawła Szamburskiego – stanowiąca muzyczny komentarz dla najważniejszych rytuałów i obrzędów przejścia w życiu człowieka. Twórca czerpiąc inspiracje z tradycyjnej muzyki ludowej, odnosi się również do gnostyckiego symbolu – węża z ogonem w pysku. "Uroboros" wyraża jedność duchową oraz fizyczną wszechrzeczy, symbolizuje nieskończoność w ruchu ciągłej destrukcji i odradzaniu się. A zatem „Narodziny” / „Życie” / „Śmierć” – w źródłach ludowych – kołysanka, wesele oraz pogrzebowa pieśń. W użyciu klarnet basowy, klarnet oraz elektronika. Tykający zegar matki oraz „infinite mode” na efekcie Alexander Sky-Fi. To wszystko w służbie opowieści o rzeczach ważnych, prostych i pięknych.
Na płycie znalazły się fragmenty nagrań archiwalnych śpiewu ludowego z kolekcji Remigiusza Hanaja: Józefa Albiniak z płyty "Wokół dziecka" (1988, Janów Lubelski) oraz grupy "Jarzębina" z Kocudzy.

-"Uroboros", to przełożenie pętli czasu, pętli powstawania, w moim przypadku dźwięku, wszystkich artefaktów muzyki. Zaczynam narodziny od wdmuchiwania powietrza, rozedrgiwania stroika, wydobywania pierwszego dźwięku, potem dwu- i trzydźwiękowej harmonii, zagęszczania rytmu. To wszystko jest w pętli. Z tym kojarzy mi się Uroboros. Ale to też konkretne odniesienie symboliczne do wiecznej pętli życia i śmierci, umierania – powstawania, narodzin – destrukcji; wieczności."Paweł Szamburski poprzez dźwięki chciał pokazać trzy naczelne elementy przejścia, procesy przemiany w cyklu ludzkiego życia. Narodziny (gdzie przebija się motyw ludowej kołysanki), życie, a przede wszystkim wesele, które jest także pożegnaniem młodzieńczych swawoli i przygotowaniem na nieuniknione (tu usłyszeć można ludowe melodie Lubelszczyzny) i śmierć (pieśni żałobne) – która jest pożegnaniem, ale i otwarciem na nowe.

  1. Narodziny / Birth
  2. Życie / Life
  3. Śmierć / Death
skład:
Paweł Szamburski - klarnet, klarnet basowy, elektronika

Józefa Albiniak - śpiew (1) 
Grupa "Jarzębina" z Kocudzy - śpiew (2,3)