logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

JAREK ADAMÓW & MARCIN KOZAK
IN SEARCH OF SOURCES

Wydawca: Folken Music Exlibris

  „In Search of Sources” ("W Poszukiwaniu Źródeł")

"Muzyka nagrana na tej płycie nie została napisana w wielkomiejskich aglomeracjach. Nie została również skomponowana jako rezultat żmudnych analiz folklorystów. Została stworzona jakby przypadkiem. Z troską wygrzana przy ogniu gdzieś w polskich Karpatach, albo zimą przy wiekowym piecu w starej drewnianej chacie, gdzie jest wtedy najcieplej. Za wszelką cenę staraliśmy się uniknąć sączenia wody z dawno wyschniętego źródła, w miejscu którego pozostała już tylko błotnista maź. Można ją jeszcze wycisnąć, kilka kropel wciąż może spaść... Jednak postanowiliśmy wyruszyć w górę rzeki, w poszukiwaniu jej źródeł." (Jarek Adamów)

Jarosław Adamów - muzyk pochodzący ze Stalowej Woli. Karierę folkową rozpoczął w zespole Się Gra inspirującym się muzyką bałkańską, żydowską i polską. W 2002 - jako Jarek Adamów - zaczął realizować własne projekty muzyczne. W jego repertuarze znalazły się też jego własne kompozycje inspirowane głównie polskim i żydowskim folklorem muzycznym.
Marcin Kozak swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na tabli, tradycyjnym indyjskim instrumencie perkusyjnym. Na tabli grał w Yuva Shakti i Nirmal Anand, zespołach inspirujących się indyjskim folklorem. W 1997 roku nawiązał współpracę z Kapelą ze Wsi Warszawa, z którą dał dziesiątki koncertów, grając na barabanie (tradycyjnym polskim bębnie). Obecnie Marcin skupia uwagę przede wszystkim na tradycyjnych instrumentach, takich jak drumla i bezustnikowe fujary (otworowe i bezotworowe); wciąż gra na instrumentach perkusyjnych: bębnie obręczowym i darbuce.

"Jego drugi projekt również wchodzi pod skórę. To współpraca z Marcinem Kozakiem - byłym członkiem Kapeli ze Wsi Warszawa. Dwanaście instrumentalnych improwizacji powstało pośród natury w Karpatach, a zimą w szałasie przy ciepłym ognisku. W drodze do źródeł muzyki duet stworzył intensywny album, który zabiera słuchacza w nieznane krainy. Melodie grane na różnych fletach swoim mocnym akcentem rytmicznym przypominają głębię muzyki ludów Himalajów. Inspirujące." (Erik Prochnow, Folker)

"Muzyka, która „powstała sama, jakby przypadkowo” w polskich Karpatach. Album brzmi szamańsko, archaicznie - antyczne dźwięki ściśle powiązane z naturą. Pomiędzy Jarkiem Adamowem, absolwentem Konserwatorium Polskiego w Łodzi, a Marcinem Kozakiem, który grał przez jakiś czas w Kapeli ze Wsi Warszawa, grają na ciekawych instrumentach: piszczałce z otworami na palce, piszczałce bez otworków na palce (krótka i długa) , lira korbowa, harfa żydowska, stukanie nogą, klarnet, bęben ramowy i darbuka. To, co słyszymy na tej płycie, to może mniej muzyki - choć mocno zakorzenionej w polskich tradycjach - to bardziej pejzaż dźwiękowy, dźwięków głęboko zakorzenionych w krajobrazie i kulturze." (Michael Moll, FolkWorld)

 1. Dwipar
 2. Niedru
 3. Japar
 4. Klabejar
 5. Lirja
 6. Lirdru
 7. Mapar
 8. Lirdrumad
 9. Bia
 10. Kladar
 11. Lirkrot
 12. Niepar
skład:
Jarek Adamów - klarnet, lira korbowa, fujara otworowa, przytupy, fujara bezotworowa, baraban
Marcin Kozak - fujara bezotworowa, fujara otworowa, bęben obręczowy, drumla, przytupy, darbuka