logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gę¶le 2023
główna
o gę¶lach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspieraj± nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GʦLE 
  plebiscyt na folkow± płytę roku 2022  
Jeste¶: główna / wyniki / szczegóły

52. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH
HEJ, POKIEL GÓRY STOJOM

Wydawca: Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej

  Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej wydał dwupłytowe wydawnictwo CD zatytułowane „Hej, pokiel góry stojom”, dokumentuj±ce konkurs odbywaj±cy się na żywieckim Rynku w dniach 24-28 lipca 2021 roku, podczas 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, organizowanego w ramach 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Festiwal, to nie tylko konkurs zespołów, ale również kapel, grup ¶piewaczych, ¶piewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, a także mistrzów ucz±cych ¶piewu i gry na instrumentach.

Na pierwszej płycie znalazły się fragmenty występów konkursowych laureatów Złotych Żywieckich Serc oraz I miejsc. Zawiera 26 nagrań. Jak pisze Krzysztof Trebunia-Tutka w tek¶cie wprowadzaj±cym: „To wła¶ciwie wzorcowe prezentacje, reprezentatywne dla poszczególnych regionów, maj±ce wielkie walory artystyczne i etnograficzne”.
Druga płyta zawiera 37 nagrań, tym razem laureatów II i III miejsc oraz wybranych wyróżnień z 2021 roku: „znów mamy tu bogactwo brzmień unikatowych instrumentów, stylowych wykonań instrumentalnych i wokalnych. Czę¶ciej słychać bardziej współczesny sposób ¶piewania i muzykowania (…). Obserwujemy żyw± tradycję, która na naszych oczach zmienia się stopniowo i unifikuje. Brzmi podobnie, ale jednak inaczej niż przed wiekiem, przetworzona przez młodych, ich odmienn± codzienno¶ć, ale wci±ż te same warto¶ci”.
Wybór nagrań, konsultacje: Krzysztof Trebunia-Tutka

Płyta pierwsza
  1. Kapela Cacani z Nowego S±cza [A]
  2. Dawid Ci±gło z Podegrodzia [E]
  3. Sławomir Kurek z Wilkowiska [F]
  4. Daria Lizoń z Zabrzeży (uczennica: Anna Szczepaniak) [D]
  5. Andrzej Budz z Dębna [G]
  6. Męska grupa ¶piewacza Podegrodzcy Chłopcy z Podegrodzia [B]
  7. Samuel Guzik z Juszczyna (uczeń: Krzysztof Wal±g) [C]
  8. Zofia Sordyl z Korbielowa [H]
  9. Julianna Adamek z Pewli Wielkiej [H]
  10. Józef Hernas z Koszarawy [H]
  11. Anna Dunat z Pewli Wielkiej [H]
  12. Żeńska grupa ¶piewacza Biołodunajcanie z Białego Dunajca [B]
  13. Władysław Obrzut ze Stróż [F]
  14. Piotr Pławecki ze Starej Wsi [E]
  15. Muzyka zespołu Biołodunajcanie z Białego Dunajca [A]
  16. Jadwiga Kuczaj z Pisarzowej [E]
  17. Przemysław Żurek ze Stryszawy [F]
  18. Maria Motyka z Koniakowa (uczeń: Karol Juroszek) [D]
  19. Paulina Kupczyk z Jaworzynki (uczniowie: Liliana Ziółkowska, Adam Stańko) [C]
  20. Zofia Pta¶ z Ratułowa (uczennica: Dominika Pta¶) [D]
  21. Muzyka zespołu Przyszowianie z Przyszowej [A]
  22. Żeńska grupa ¶piewacza Spiwoćki z Dwóch Dziedzin z Trójwsi Beskidzkiej [B]
  23. Czesław Majewski z Mystkowa [E]
  24. Kapela zespołu Skalni z Krakowa [A]
  25. Samuel Guzik z Juszczyna [F]
  26. Żeńska grupa ¶piewacza Regle z Poronina [B]
Płyta druga
  1. Muzyka Tobiasza Krzysztofa z Mszany Górnej [A]
  2. Żeńska grupa ¶piewacza Skrzypnianki ze Skrzypnego [B]
  3. Tadeusz Wielgus z Nowego S±cza [F]
  4. Joanna Michalik z Kunowa [E]
  5. Susko Muzyka z Suchej Beskidzkiej [A]
  6. Męska grupa ¶piewacza Istebna z Istebnej [B]
  7. Rafał Gluza ze Szczyrku [G]
  8. Maria Motyka z Koniakowa [E]
  9. Kapela zespołu Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic [A]
  10. Żeńska grupa ¶piewacza Babiogórzanie-Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego [B]
  11. Krzysztof Kulig z Piwnicznej-Zdroju [F]
  12. Anna Kurowska ze Szczyrku [E]
  13. Gajdosze z Cisowego z Koniakowa [A]
  14. Żeńska grupa ¶piewacza Magurzanki Mężatki z Łodygowic [B]
  15. Ilona Stolarek z Bielska-Białej (uczniowie: Łucja Szczypka, Filip Drożdż) [C]
  16. Małgorzata Dzierzęga z Białego Dunajca (uczennica: Weronika Waliczek) [D]
  17. Muzyka Jana Kubika z Kro¶cienka nad Dunajcem [A]
  18. Paweł Czaja z Jabłonki (uczniowie: Zuzanna Kobroń, Zuzanna Kostyra) [C]
  19. Elżbieta Legierska-Niewiadomska z Koniakowa (uczniowie: Lena Haratyk,
  20. Roksana Suszka, Paweł Kohut) [D]
  21. Paweł Banach z Ł±cka (uczeń: Dariusz Gromala) [C]
  22. Mirosława Zazi±bło-Hubiak z Ochotnicy Górnej (uczennice: Oliwia Chrobak,
  23. Paulina Czajka, Zuzanna Gierczyk) [D]
  24. Muzyka Pawła Czai z Jabłonki [A]
  25. Żeńska grupa ¶piewacza Stejizbianki z Wisły [B]
  26. Aleksander Nowak z Osielca (uczeń: Paweł Paj±k) [C]
  27. Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego (uczeń: Stanisław Kowalski-Wicherek) [D]
  28. Kapela zespołu Orawianie z Lipnicy Wielkiej [A]
  29. Żeńska grupa ¶piewacza ¦warni z Nowego Targu [B]
  30. Anna Heczko z Jaworzynki [E]
  31. Kapela Spod Tonecnika z Sopotni Małej [A]
  32. Żeńska grupa ¶piewacza Istebna z Istebnej [B]
  33. Anna Łagosz-Kubica z Milówki [E]
  34. Kapela zespołu Starowiejski Hyr ze Starej Wsi [A]
  35. Męska grupa ¶piewacza Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju [B]
  36. Joanna Master z Suchej Beskidzkiej [E]
  37. Antoni Gluza ze Szczyrku [G]
  38. Katarzyna Kupczak z Juszczyny [E]
  39. Kapela zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju [A]
skład:
[A] Kapele
[B] Grupy ¶piewacze
[C] Mistrz i uczeń – instrumentalista
[D] Mistrz i uczeń – ¶piewak
[E] Soli¶ci ¶piewacy
[F] Soli¶ci instrumentali¶ci
[G] Soli¶ci multiinstrumentali¶ci
[H] Nagrody Specjalne – Złote Żywieckie Serce