logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ANNA SZAFRANOWSKA
ZIEMIO TY ŚLICZNA

Wydawca: Anna Szafranowska

  "Ziemio ty śliczna", to tytuł płyty Anny Szafranowskiej. Album łączy tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z jazzem. Na płycie znajdziemy dziesięć utworów pochodzących z repertuaru najstarszych śpiewaczek ludowych regionu w nowoczesnych, jazzujących aranżacjach. Prezentowane utwory są wyrazem wdzięczności, jaką Anna Szafranowska chciała złożyć śpiewaczkom, które spotkała na swojej drodze. To one ją zainspirowały, rozbudziły pasję i niesłabnące zainteresowanie pieśniami zaczerpniętymi z muzycznych tradycji ziemi suwalskiej.
Na płycie znalazło się dziesięć tradycyjnych pieśni z repertuaru najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny: nieżyjących już Anny Andruszkiewicz (1923-2021) z Wiżajn i Weroniki Zubowicz (1927-2022) ze Stanowiska oraz Heleny Napierały (ur. 1929) ze Starego Folwarku. Szczególna więź łączy autorkę płyty z Heleną Napierałą, kierującą zespołem "Wigranie" ze Starego Folwarku. To, jak mówi Anna Szafranowska, jej duchowa mistrzyni. Ta relacja oraz miłość i szacunek dla oryginalnego przekazu i tradycyjnego brzmienia znalazły odzwierciedlenie nie tylko w warstwie dźwiękowej płyty; w towarzyszącej albumowi książeczce z tekstami znajdziemy pełne teksty nagranych pieśni.

"Nagrałam moje ukochane pieśni suwalskie – miłosne, weselne, liryczne – z różnych części Suwalszczyzny, które należą lub należały do repertuaru najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny. Słowa pieśni ludowych są ponadczasowe, niektóre z nich mają ponad 100 lat, ponieważ uczucia, o których mówią, są ponadczasowe. Dlatego są tak bliskie mojemu sercu. Zależało mi na tym, żeby utrwalić dziedzictwo muzyczne regionu zarówno w dźwiękach, jak i słowach. Właściwie w tradycyjnych pieśniach słowa są najważniejsze, bo mówią o ważnych w życiu człowieka rzeczach: miłości, ślubie, utracie, pracy, przyrodzie. Radosne, smutne, zawsze głęboko prawdziwe. Mam ogromną nadzieję, że płyta trafi do życzliwego odbiorcy i zachwyci nie tylko miłośników muzyki ludowej. Jazzujące aranżacje Szymona Markiewicza nadały tym utworom współczesny wyraz, dzięki któremu brzmią świeżo i oryginalnie.
To było marzenie mojego życia. Chciałam, by pieśni ludowe z Suwalszczyzny zabrzmiały w jazzowych aranżacjach. Do projektu zaprosiłam muzyków znanych nie tylko w środowisku lokalnym. Zależało mi na współpracy z ludźmi związanymi z regionem."

W projekt zaangażowali się zaprzyjaźnieni z artystką muzycy, dla których Suwalszczyzna jest bliska sercu. Stąd pochodzą lub doceniają jej urok. Na płycie słychać także śpiewaczki Zespołu Śpiewaczego "Ancyjas", działającego pod kierownictwem Anny Szafranowskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury.

 1. W moim ogródeczki
 2. Kamień na kamieniu
 3. Oj nie raz, ja nieraz
 4. Zaszumiała w sadeńku traweńka
 5. Po cym Ci Jesieńku
 6. Oj zarżyj koniu, oj zarżyj wrony
 7. Sumiała leszczyna, sumiała dąbrowa
 8. Ziemio ty śliczna
 9. bonus:
 10. Sumiała leszczyna, sumiała dąbrowa - instrumentalny
 11. Ruście koni ze dwora
skład:
Anna Szafranowska - śpiew
Szymon Markiewicz - fortepian, aranżacje pieśni, programing
Łukasz Makowski - kontrabas, bas
Bartosz Mikołaj Nazaruk - perkusja, instrumenty perkusyjne
Kamil Skorupski - saksofon
Piotr Fiedorowicz - skrzypce

Zespół śpiewaczy Ancyjas:
Aneta Chomicz, Beata Trykoszko, Ewa Kleszczewska, Ewa Krzyżewska, Kamila Taraszkiewicz-Lewoc, Monika Bydelska, Sylwia Putra