logo Wirtualne Gesle
AKTUALNOŚCI:

GŁÓWNA

kontakt

wspierają nas

 

 

HISTORIA
o gęślach

nagroda za rok:

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

NIGEL KENNEDY AND THE KROKE BAND
EAST MEETS EAST

Wydawca: EMI Music Poland

  East Meets East – płyta brytyjskiego skrzypka Nigela Kennedy'ego i polskiego zespołu Kroke, z udziałem zaproszonych gości.

Nigel Kennedy to jeden z największych wirtuozów skrzypiec na świecie, którego płyty zawsze trafiają na szczyty notowań muzyki klasycznej. Kroke to zaś jeden z najciekawszych polskich zespołów grających muzykę klezmerską. Na East Meets East postanowili połączyć swoje siły i wyruszyć w stronę muzycznych korzeni Europy Wschodniej. Znajdziemy tutaj zestaw porywających melodii pochodzących z różnych tradycji muzycznych, w tym m.in. melodie bałkańskie, żydowskie oraz cygańskie. Wszystkie melodie zostały wspólnie zaaranżowane przez Kennedy'ego oraz zespół Kroke i nagrane w Krakowie pod czujnym okiem producenta Jazz'a Coleman'a. W ten sposób powstał fascynujący mariaż muzyki tradycyjnej i klasycznej wirtuozerii skrzypcowej. Ciekawostką tej wymykającej się wszelkim klasyfikacjom płyty jest śpiew Natachy Atlas w otwierającym album utworze Ajde Jano.

W świecie, w którym niemal każdy artysta poświęca się całkowicie jednemu stylowi, Nigel Kennedy zadziwia. Jego pasja do muzyki jest tak przejmująca i głęboka, że nie znosi narzucanych odgórnie kategorii. W jednej chwili potrafi grać na bezcennych kilkusetletnich skrzypcach, aby przenieść się za moment na nowoczesny instrument elektryczny i strząsać pył z sufitów. Wielki szacunek do muzyki klasycznej łączy się u niego zupełnie naturalnie z umiłowaniem bardzo różnorodnych dziedzin, gatunków i stylów muzycznych.
Album „East Meets East” czerpie inspirację z muzyki świata, a słynny skrzypek do współpracy zaprosił jedną z najważniejszych grup wykonujących world-music, Kroke, aby wspólnie odkrywać muzyczne korzenie Europy.


"To, co słyszymy na płycie "East Meets East“, wymyka się wszelkim dotychczas znanym (przynajmniej mnie) regułom. Słyszymy muzykę z Besarabii, klimaty arabskie poprzetykane są zaśpiewami z nieistniejących żydowskich miasteczek galicyjskich, mamy też typową muzykę bałkańską, elementy muzyki cygańskiej... A we wszystko to wplecione są hendrixowskie riffy grane na skrzypcach przez Nigela Kennedy’ego niczym na elektrycznej gitarze.

Kroke - grupa wspaniałych polskich muzyków, pod wodzą szalonego (w najlepszym tego sensie) akordeonisty spotkała się z niezwykłym artystą, jakim jest Nigel Kennedy. Z tego mogło wyjść tylko coś niespotykanego. Obcujemy z artystami nawiedzonymi. Tworzą oni dla nas świat nierzeczywisty, przez siebie wykreowany. Tak grają tylko artyści błogosławieni... Przez jakiego Boga? Odpowiedzi szukajmy w sobie, słuchając ich muzyki..."
Źródło: Jazz Forum

 1. Ajde Jano
 2. Lullaby for Kamila
 3. T 4.2
 4. Eden
 5. Dafino
 6. Jovano Jovanke
 7. Ederlezi
 8. Kazimierz
 9. One Voice
 10. Tribute to Maria Tanase
 11. Time 4 Time
 12. Vino
 13. Lost in Time
 14. Kukush
skład:
Nigel Kennedy - skrzypce, skrzypce elektryczne
Tomasz Kukurba - altówka, śpiew, flet, instrumenty perkusyjne
Jerzy Bawoł - akordeon, śpiew
Tomasz Lato - kontrabas

gościnnie:
Natacha Atlas - śpiew (1)
Mo Foster - gitara basowa (3, 12)
Miles Bould - dodatkowe instrumenty perkusyjne (3, 9, 11, 12)
Kraków Philharmonic - instrumenty smyczkowe (9)
Aboud Abdul Aal - skrzypce drugie (9)