logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2006
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2005  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

PARIS TO KYIV
FRAGMENTI

Wydawca: Koka Records

  Fragmenti to najnowszy, czwarty album kanadyjskiego projektu Paris To Kyiv. Jego inicjatorką i główną postacią jest wokalistka i producentka Alexis Kochan.
Od wielu lat konsekwentnie Alexis odkrywa i za pomocą współczesnych brzmień rewitalizuje dawne ukraińskie pieśni. Te pieśni są kanwą repertuaru Paris To Kyiv. Zarazem stanowią punkt odniesienia i inspirację dla wielowymiarowych, nasyconych cytatami z różnych kultur i tradycji muzycznych – od muzyki dawnej po współczesną - aranżacji. Na ‘Fragmentach’ ukraiński zaśpiew swobodnie przeplata się raz to z gorącym chilijskim rytmem, raz to z dalekowschodnią alikwotową mantrą; naturalnie sąsiaduje z prostym bluesowym riffem czy rozbudowaną art-rockową ornamentyką. Całość utrzymana jest w przestrzennych, wyważonych i stonowanych klimatach. Mimo przewagi brzmień akustycznych i kontemplacyjnej poetyki tytuł płyty wiernie oddaje jego bogatą i różnorodną materię.
W jej poszukiwaniach stale towarzyszy Alexis dwoje bardów wywodzących się z różnych tradycji kulturowych: Richard Moody, skrzypek/ gitarzysta/ wokalista i autor, producent albumu oraz nowojorczyk ukraińskiego pochodzenia kobziarz/ bandurzysta, uczestnik wielu międzynarodowych projektów (grał m.in. z Johnem Zornem) Julian Kytasty. Ich doświadczenie i wrażliwość nadają muzyce Paris To Kyiv dystyngowanego smaku plasując ją wśród szlachetniejszych odmian "muzyki świata".

PARIS TO KYIV to nazwa zespołu, który działa w Winnipegu. Jego inicjatorką i główną postacią jest Alexis Kochan - Kanadyjka ukraińskiego pochodzenia, śpiewaczka i producentka. Jej pasją są dawne, często przedchrześcijańskie pieśni ukraińskie. Ich twórcza interpretacja to główna idea działania Alexis i jej zespołu. Filtrując wschodnie pieśni przez pryzmat tradycji zachodniej muzycy odkrywają wiele miejsc wspólnych dla obydwu tradycji i wielu zdawałoby się odległych od siebie kultur. Efektem takiej twórczej penetracji jest muzyka Paris to Kyiv - akustyczna, nieco teatralizowana, szlachetniejsza odmiana współczesnej world-music, ogarniająca szerokie, wielokulturowe spektrum i często sięgająca do cytatów z muzyki średniowiecznej i współczesnej.
Drugą po Alexis osobą w zespole jest nowojorczyk ukraińskiego pochodzenia Julian Kytasty. Gra na tradycyjnym instrumencie ukraińskim bandurze, a tradycje kobziarskie przejął bezpośrednio od ojca - kobziarza i bandurzysty, którego wojenna zawierucha wyniosła aż za ocean. Kytasty-jr szlifował swój kunszt na Ukrainie u mistrzów autentycznego kobziarstwa. Muzyka Paris To Kyiv godnie udowadnia zawartą w nazwie projektu nieoczywistość: kulturowe odmienności między Wschodem i Zachodem bywają symboliczne, a dystans z Paryża do Kijowa iluzoryczny.

 1. Bells
 2. Golden Years
 3. Dream
 4. Village Fiddle
 5. Oj U Lisi
 6. Variations On A Three-Note Dance (1)
 7. Oj Na Nebi Oblachko
 8. Village Electric
 9. Call
 10. Bells
 11. Variations On A Three-Note Dance (2)
 12. Oj U Poli Mohyla
 13. Trans Siberian Blues
 14. Oj U Poli Mohyla (Response)
 15. Harmoniques
 16. Dark Bird
 17. Oj U Poli (Reprise)
skład:
Alexis Kochan - śpiew
Richard Moody - viola, śpiew, gitara, skrzypce, śpiewy alikwotowe
Julian Kytasty - bandura, sopiłka, śpiew
Paul Yee - bas, gitary
Christian Dugas - perkusja
Rodrigo Muñoz - perkusja, "śpiew hiszpański", gitara akustyczna
Alan Schroeder - śpiewy alikwotowe