logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2006
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2005  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SAMHAIN
FOLK! JAMBOREE

Wydawca: Joter Music

  Bardzo stylowe irlandzkie reele i jigi, szkockie pieśni buntowników oraz kilka tradycyjnych pieśni morskich w żywiołowym wykonaniu lubelskiej grupy folkowej SAMHAIN.

Lubelska formacja Samhain prezentuje debiutancką płytę. Sporo na niej irlandzkich i szkockich standardów, ale podanych w nowym sosie. Autorskie aranżacje tradycyjnych utworów to największy atut krążka. Nawet najbardziej znane piosenki, takie jak "Star of the County Down", czy "Ye Jacobites" zyskały tu nowy szlif. Lublinianie doskonale odnajdują się też w morskim nurcie muzyki folkowej. Ich wykonania "Wop! Jamboree" i "Bonnie Ship the Diamond" są najlepszymi utworami na płycie. Nie tylko nogi przy nich same skaczą, ale jeszcze jest czego posłuchać. Zespołowi nieobcy jest również nurt rebeliancki. Dwie pieśni Roberta Burnsa (narodowego poety Szkotów) mają w sobie wszystko to, co stanowi o duchu Górzystej Krainy - jedna jest ostrym, wojennym zawołaniem, druga zaś balladą, która snuje się pięknie, jak mgła w górskich dolinach.

Ciekawostką, nieczęsto spotykaną w polskich kapelach grających po celtycku, jest duet skrzypcowy. W przypadku Samhaina dobrze wypada to nie tylko na koncertach, ale i na płycie. Grup grających tak kreatywnie jak Samhain mamy niewiele, bowiem rodzima scena celtycka skupia się w dużej mierze na odtwarzaniu. W tym towarzystwie album "Folk! Jamboree" jawi się jako jedna z najciekawszych płyt początku 2005 roku.

Samhain nie są zespołem szantowym, to kapela, dla której "maritime folk" to po prostu jedna z dróg do poznania tradycyjnej muzyki z Irlandii i Szkocji. Śpiewają też rebel songi, grają sporo tańców i mają własne, bardzo dobre aranżacje. To ostatnie jest tu chyba najważniejsze, gdyż gdyby nie to, nad albumem "Folk! Jamboree" zaciążyłoby dość typowe Widmo Pierwszej Płyty. Jak wiadomo na taki album zwykle wybiera się najlepsze kawałki z repertuaru koncertowego. Dlatego też sporo tu dość już ogranych standardów, takich, jak "Star of the County Down", czy "YeJacobites". Wydawać by się mogło, że trudno z nich coś nowego wycisnąć. Nic bardziej mylnego! Aranżacje i świeżość wykonania Samhainów dają tym utworom nowe życie.
(Rafał "Taclem" Chojnacki)

 1. Farewell to Erin
 2. Wop! Jamboree
 3. Star of the County Down
 4. Tenpenny Jig/ Morrison’s Jig
 5. Bonnie Ship the Diamond/ Toss the Feathers
 6. Butterfly
 7. Ye Jacobites
 8. Parcel of Rogues
 9. Kid of the Mountain
 10. Scholar Set
 11. Skye Boat Song/ Scotland the Brave/ Highland Laddie/ Scotti Jig
skład:
Katarzyna Wasilewska-Strzałkowska - śpiew, skrzypce
Robert Kuba - śpiew, quenas
Anna "O'Skroba" Bielecka - flet
Robert Strzałkowski - gitary, bodhran
Marek Korczakowski - fortepian

gościnnie (1, 10, 11):
Ireneusz Bachonko - harmonia chromatyczna
Anna Bielak - skrzypce