logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2006
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2005  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

TAM TAM PROJECT
SUNU MUSIC

Wydawca: Arms Music

  Tam Tam to projekt, który tworzą muzycy na co dzień poruszający się w diametralnie różnej stylistyce. Pomysłodawcą całości jest perkusista Piotr Jackson Wolski, który do współpracy zaprosił senegalskiego wokalistę Mamadou Dioufa, oboistę Tytusa Wojnowicza, gitarzystę Grzegorza Sorbiana, basistę Leszka Biolika oraz tworzącego "live electronic" Andrzeja Kasprzyka. Otrzymaliśmy w ten sposób album łączący różne kultury i gatunki muzyczne. Dodatkowo wśród gości na płycie pojawiają się Paweł Gusnar- saksofony, Piotr "Ziarek" Ziarkiewicz - trąbka, Wojciech Hartman - skrzypce i Jarosław Zawadzki - organy Hammonda. Oprawę graficzną płyty stanowią obrazy Tomasza Sętowskiego.

Idea wydania tej płyty narodziła się w 2003 wraz z jej pierwszymi dźwiękami. Pomysłodawcą projektu jest Piotr Jackson Wolski - perkusista, osoba zafascynowana kulturami świata. Jego spotkanie z senegalskim wokalistą Mamadou Dioufem i znanym polskim oboistą Tytusem Wojnowiczem zaowocowało powstaniem płyty "Sunu Music" wybuchowej mieszanki łączącej w sobie energię wielu kultur z różnymi gatunkami muzycznymi.

Muzyki granej przez Tam Tam Project w żaden sposób nie można określić mianem "sztucznej", albo "wtórnej". Nie można jej też nazwać etniczną. Afrykańskie rytmy, arabska, czy romska melodyka stanowią tutaj raczej tło dla improwizacji. Nie bądźmy też zaskoczeni, gdy usłyszymy motywy z muzyki klasycznej. Artyści z Tam Tam Project potrafią znakomicie połączyć te, wydawałoby się, tak odległe od siebie światy w jedną, przepiękną całość. W ich muzyce możemy odnaleźć współczesne, transowe gatunki. Piotr Jackson Wolski jest przeciwnikiem wszelkich klasyfikacji i szufladkowania. Uważa, że jego twórczość to otwarta formuła artystyczna, nieograniczona formą i dzięki brakowi stylistycznych barier nieprzewidywalna, w której artyści z odległych od siebie kręgów kulturowych podążają tam, gdzie chcą.

Oprócz instrumentów akustycznych takich, jak obój, trąbka, saksofony, smyczki i instrumenty perkusyjne z różnych szerokości geograficznych, usłyszymy tu gitary elektryczne Grzegorza Sorbiana i "żywą elektronikę" kreowaną przez DJ Lalina. Według Piotra Jacksona Wolskiego muzyka to tylko fragment przekazu płyty. Równie ważną jego część stanowi tekst śpiewany i mówiony w czterech językach: wolof, polskim, francuskim i romskim.

 1. Nitro
 2. Bul Fale - Nie przejmuj się
 3. Aye Africa
 4. Tęcza
 5. Timbuktou
 6. Turbo tłuszcz
 7. Uszti! Uszti!- Wstawaj! Wstawaj!
 8. Wiatr z Mbam
 9. Goree
 10. Thiaroye
 11. Yoon - Droga
 12. Historia Deszczu
 13. Kinowa Street
skład:
Piotr Jackson Wolski - instr. perkusyjne, śpiew, sample
Mamadou Diouf - śpiew
Tytus Wojnowicz - obój
Grzegorz Sorbian - gitara
Leszek Biolik - bass
Andrzej Kasprzyk - elektronika

gościnnie:
Paweł Gusnar - saksofony
Piotr "Ziarek" Ziarkiewicz - trąbka
Wojciech Hartaman - skrzypce
Jarosław Zawadzki - hammond