logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2006
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2005  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

IRENA URBAŃSKA I KLEZMERZY
PURIM

Wydawca: F.H. Adam Głowacki

  Irena Urbańska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie. Studia wokalne odbyła w klasie prof. Stanisławy Argasińskiej i Eleonory Tatarczukowej, studia pianistyczne u prof. Ludwika Stefańskiego. Po krótkim okresie współpracy z Operą Krakowską związała się z zespołem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, z którym koncertowała, brała udział w renomowanych festiwalach i dokonywała licznych nagrań (repertuar wszystkich epok i stylów). Koncertowała wielokrotnie we Włoszech, Francji, Niemczech, USA i Kanadzie. Na zamówienie firmy fonograficznej "Stebo" nagrała dwie kasety żydowskich pieśni tradycyjnych w języku jidysz - Jewish Songs 1&2.

Od 1992 roku współpracowała z muzykami słynnego zespołu klezmerskiego Kroke , z którymi nagrała 2 płyty CD z pieśniami żydowskimi w języku jidysz. W 1994 roku stworzyła własny zespół Ira & Klezmers, z którym koncertuje w kraju i za granicą. Koncerty zespołu cieszą się dużym uznaniem publiczności i krytyki. Irena Urbańska pracuje również jako pedagog prowadząc klasę emisji głosu w Akademii Muzycznej w Krakowie i ostatnio w szkole wokalno - aktorskiej również w Krakowie, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Laureatka wielu nagród i odznaczeń m.in. Order Komisji Edukacji Narodowej (11.XII. 2002), Medal Komitetu Opieki nad Majdankiem, Zasłużony Działacz Kultury.

Zespół powstał w 1992 roku zainspirowany urokiem i klimatem muzyki żydowskiej. Dysponuje bogatym repertuarem, na który składają się pieśni w języku jidisz (modlitewne, obyczajowe, obrzędowe i popularne) oraz instrumentalne melodie klezmerskie. Na stałe związany jest z galerią i kawiarnią artystyczną "Ariel" działającą na Kazimierzu (dawna dzielnica żydowska w Krakowie). Koncertuje w całej Polsce oraz poza jej granicami, m.in. w USA, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech. Wielokrotnie brał udział w renomowanych festiwalach. W ciągu tych lat występował ponad 800 razy, zawsze ciesząc się dużym aplauzem publiczności i uznaniem krytyki.

 1. Prośba o wybawienie (Rabbi Kock. Sz. Kaczergiński)
 2. Pieśń purimowa (trad.)
 3. Cieszcie się, dzieci (M. Gebirtig)
 4. Cziribim, cziribom (trad.)
 5. Ciocia Jachne (trad.)
 6. Wypij, bracie (M. Gebirtig)
 7. Rabin czyni cuda (trad.)
 8. Icek się żeni (trad.)
 9. Titina (Ch. Chaplin)
 10. Dziesięciu braci (J. Manger, A. Ellstein)
 11. Wypij bracie (instr. - M. Gebirtig)
 12. Pod polskimi drzewami (V. Papiernikow, Y. Alter)
 13. Pieśń purimowa (Riwesman, Goldfaden)
skład:
Irena Urbańska - śpiew
Lesław Lic - klarnet
Jacek Hołubowski - akordeon
Jerzy Bawół - akordeon
Oskar Gut - akordeon
Roman Ślazyk - kontrabas
Tomasz Lato - kontrabas
Tomasz Kukurba - skrzypce