logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2007
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2006  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ORKIESTRA Z CHMIELNEJ
KSIĘŻYC FRAJER - THE BEST

Wydawca: MTJ

  Orkiestra Uliczna Z Chmielnej – warszawski zespół grający popularne przed laty utwory muzyczne na ulicach i placach stolicy. Zespół kontynuował tradycje grupy założonej w 1928 przez Władysława Jaworskiego, grającej i śpiewającej na ulicach i podwórkach Warszawy. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy ulicy Chmielnej przy której występował on przez wiele lat. W latach 1950–1990 wschodni odcinek ulicy nosił nazwę Henryka Rutkowskiego, co doprowadziło do paradoksalnej sytuacji, że Orkiestra z Chmielnej koncertowała na ulicy Rutkowskiego.
Zespół ma za sobą także nagrania studyjne oraz wiele występów w radiu i telewizji. Muzycy orkiestry wykonują utwory na tradycyjnych dla kapel podwórkowych instrumentach: akordeonie, skrzypcach, kontrabasie, bandżoli, gitarze i klarnecie. Wieloletnim liderem zespołu był Janusz Mulewicz.


Warszawski zespół utworzony z inicjatywy Władysława Jaworskiego przez bezrobotnych wówczas instrumentalistów i śpiewaków. Początkowo dwunastoosobowy, grywał na ulicach przedwojennej Warszawy, na Pradze, Saskiej Kępie i Mokotowie, najczęściej jednak w Śródmieściu na Chmielnej, od czego później wzięła się nazwa zespołu. W czasie okupacji wykonywał piosenki, które dodawały otuchy, zagrzewały do walki, pozwalały przetrwać. Kilku muzyków trafiło do obozów koncentracyjnych. Po wojnie w sześcioosobowej obsadzie wznowił działalność artystyczną na warszawskich ulicach.

Jego repertuar spopularyzowały audycje radiowe i programy TV, m.in. Szał na Gnojnej i Bal na Gnojnej. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 79 (reż. Ryszard Wolański). Z ponad trzystu piosenek zachowało się zaledwie trzydzieści sześć na trzech LP Tango apaszowskie, Zakazane piosenki i Wspomniałem ten dzień, wydanych przez Muzę, oraz w nagraniach archiwalnych Polskiego Radia.

W zespole grali m.in: Bernard Adam, Tadeusz Ampt, Marian Gliwiński, Witold Jastrzębski, Eugeniusz i Władysław Jaworscy, Zbigniew Kaszewiak, Ryszard Klimczewski, Zdzisław Moskalski, Janusz Mulewicz, Tadeusz Pytel, Józef Rytkowski, Jan Sielski, Zdzisław Siemaszko, Ryszard Szymański, Jan Wiśniewski, Zenon Zientek, Kazimierz i Marian Żbikowscy, Edward Żubiński.

 1. Panna Andzia ma wychodne
 2. Hanko
 3. Jadwiga i grzybki
 4. Malowana lala
 5. Bubliczki
 6. Kochaj mnie, a będę twoim
 7. Panna Walercia
 8. Rebeka
 9. Zosia i ułani
 10. Stachu mix
 11. Baby, ach te baby
 12. W zrujnowanym lokalu na Woli
 13. Jadziem panie Zielonka
 14. Cztery mile za Warszawą
 15. Kogutka w ogonek
 16. Tango stołeczne
 17. Szklarz Urbanek
 18. Księżyc frajer
skład:
Janusz Mulewicz - śpiew
Józef Sapeta - śpiew
Ewa Gaber - śpiew
Tadeusz Fabisiak - skrzypce, śpiew
Sylwester Kozera - banjola, śpiew
Bogusław Nocoń - gitara
Ryszard Klimczewski - perkusja
Mieczysław Jedynowicz - akordeon
Ireneusz Kozłowski - kontrabas
Jerzy Jastrzębski - akordeon