logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2007
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2006  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SHAMROCK
OPOWIEŚĆ. CELTIC STORY

Wydawca: Soliton

  Shamrock - ostatni, jak do tej pory - album suwalskiej grupy folkowej. W przeciwieństwie do wcześniejszych publikacji grupy, zawiera w większości autorskie kompozycje - ballady w języku angielskim i polskim.
Zespół Shamrock od dawna znany jest miłośnikom irlandzkiej pieśni i tańca. Muzycy niejednokrotnie za sprawą swoich koncertów i wydawnictw udowodnili, że należą do czołówki polskich zespołów propagujących tradycje z Zielonej Wyspy.

Grupa Shamrock, powstała w Suwałkach we wrześniu 1995 roku, po wyprawie do Irlandii, jako emocjonalny efekt piękna Zielonej Wyspy. Zespół działa przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. Grają folklor irlandzki, ale sięgają też po utwory ludowe. Utwory w autorskich aranżacjach czasem brzmią bardzo po słowiańsku, czasem jak z irlandzkiego pubu a czasem są całkiem rockowe. Nazwa zespołu, to trójlistna koniczyna, symbol Irlandii.

Shamrock powstał po wyprawie do Irlandii, w trakcie, której późniejsi założyciele zespołu urzeczeni otaczającym ich pięknem zielonej wyspy postanowili jej cząstkę zabrać ze sobą. Ponieważ najlepszym nośnikiem emocji jest muzyka, powołali do życia Shamrock - folk music group. Grupa od początku swego istnienia jest kojarzona z muzyką celtycką, sama nazwa oznacza trójlistną koniczynkę - symbol Irlandii. Utwory znajdujące się w repertuarze grupy to zarówno jig’i i reel’e do jakich przywykło ucho znawcy gatunku, jak i zaaranżowane na "shamrockowy" sposób żywiołowe i dynamiczne utwory zaczerpnięte z tradycji muzycznej zarówno irlandzkiej jak i polskiej, jak również nieco bardziej współczesne stylistycznie.

 1. Opowieść
 2. On
 3. Celtic
 4. Być Z Tobą
 5. Ludzie Mówią
 6. Donegal
 7. Matulu
 8. Finnegan's Wake
 9. Ballada O Słońcu
 10. Wiecznie
 11. Shamrock
 12. Bo tak
skład:
Agnieszką Basałaj – śpiew
Ewa Orłowska-Bogdan – skrzypce
Leszek Sójkowski - akordeon, flet, śpiew
Jerzy Puza - akordeon, śpiew
Bernard Bogdan – bas
Adam Tyczkowski - perkusja, instrumenty perkusyjne
Bogdan Topolski - gitara