logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2007
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2006  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

IAN WOODS with CZTERY REFY
TIME & TIDE

Wydawca: Joter Music

  "Mały szantymen z Wielkiej Brytanii", ścisła czołówka światowa klasyków gatunku, wyjątkowo sugestywny głos, tradycyjne i autorskie pieśni morskie w oryginalnej wersji językowej.

Krążek "Tide & Time" zaskakuje i oczarowuje. Ian Woods, jako Anglik jest idealnym głosem na tej płycie, a Cztery Refy brzmią jak rasowa kapela z wysp. Na płycie jest nieco zaskakujący repertuar: nie dominują szanty, lecz przepiękne morskie ballady , które są w większości u nas nieznane. A nawet te, które są znane, zwykle odgrzebano w innych wersjach. "Ratcliffe Highway" czy "The Mermaid" brzmią tu zupełnie inaczej. Chyba tylko "Lowlands" i "The Going Home Song" przypominają nam jedne ze znanych u nas wersji.

Ian Woods - urodził się w 1942 r. i pierwsze 20 lat spędził w Suffolk, gdzie tradycyjna muzyka była częścią codziennego życia. W 1963 r. przeprowadził się do Cheshire i zaczął występować w klubach folkowych, a w 1967 r. założył własny klub, który do dziś nieźle działa. Ian twierdzi, że jest to prawdopodobnie jedyny klub na świecie, który zaistniał na oficjalnej pocztówce swego miasta (Frodsham), a należał do niego nawet pewien członek parlamentu. Razem z Charley Iarwoodem nagrali w 1982 r. płytę (LP, winylową), zatytułowaną "Hooks and Nets". Spotkała się ona z przychylnym przyjęciem zarówno odbiorców jak i krytyków. Przez całe lata śpiewał w Zjednoczonym Królestwie i w wielu krajach Europy. Pojawiał się jako bardzo lubiany i szanowany artysta na festiwalach m in. w Sidmouth, Ameland, Lubeck, Liverpool, a także w Krakowie i Łodzi, gdzie śpiewał zarówno pieśni tradycyjne jak i swoje własne utwory. Jego serce jest jednak wierne pubom i klubom folkowym, gdzie tak jak dawniej bywało, czuje się najlepiej gdy ma przed sobą: kufel piwa, dymek z papierosa, ładną dziewczynę i ...całonocne śpiewanie (niekoniecznie w tej kolejności).

Nasza znajomość z Ianem trwa od 1987 r., od pamiętnego koncertu w Nowej Hucie, na którym Ian niezwykle sugestywnie śpiewał wiele znanych i nieznanych nam pieśni morskich. Zwłaszcza te nieznane zainteresowały nas bardzo. Kilka dni później w Krakowie śpiewaliśmy już razem kilka "szantowych standardów i ..."Jana Rebeca" (już w wersji polskiej). Później, w tym samym roku zdarzyło nam się występować razem w Liverpool i w Bristolu, gdzie zaszokował wszystkich okolicznościową wersją pieśni "Rolling Down the River", co spowodowało, że pojawiła się wkrótce "specyficzna" i jedyna w swoim rodzaju wersja polska.

Po wieloletniej przerwie spotkaliśmy się z Ianem ...w Krakowie w 2001 r. i od tego czasu kontakty stały się bardziej intensywne. Oprócz wielu koncertów w Polsce występowaliśmy z Ianem - honorowym członkiem zespołu Cztery Refy także w Liverpoolu, w Lubece i w Edynbugu. Podczas KUBRYKU w 2002 r. powstał pomysł zarejestrowania mniej znanych utworów z repertuaru Iana i nagrania wspólnej płyty. Z wielu powodów nie udało się tego pomysłu szybko wprowadzić w życie, ale po kilku latach doszliśmy do wniosku, że dłużej czekać nie można.
Płyta, którą macie przed sobą przeniesie Was w nieco już zapomniany świat, przesycony morzem, które podobnie jak Ian (i Cztery Refy) niewiele przez ostatnie lata się zmieniło.

 1. Bold Nelson's Praise
 2. Admiral Benbo
 3. White Copper Alley
 4. Lowlands
 5. Jack the Sailor
 6. Ratcliffe Highway
 7. The Captain's Apprentice
 8. The Green Bed
 9. Family Job
 10. Cheap Boat For Sale
 11. The Mermaid
 12. The Saucy Bold Robber
 13. Ania, Kochanie
 14. One More Pull
 15. The Going Home Song
 16. bonus track:
 17. Cradle of the Deep
skład:
Ian Woods - śpiew

Cztery Refy:
Izabela Puklewicz-Łuczak - skrzypce
Maciej Łuczak - śpiew, gitara
Jerzy Ozaist - śpiew, bodhrán
Zbigniew Zakrzewski - śpiew, drumla
Wiktor Bartczak - flażolety, banjo, mandolina, gitara
Jerzy Rogacki -śpiew, anglo-koncertina