logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2008
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2007  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ANDRE OCHODLO & THE JAZZICH QUINTET
A MAYNE TEG - YIDDISH SONGS

Wydawca: Soliton

  "Mayne Teg" ("Moje dni"), to najnowsza płyta André Ochodlo, występującego tym razem w projekcie z austriackim The Jazzich Quintet.

"Twórczość Andre znana jest nam od wielu lat. Nie raz zastawiałem się, czym ten artysta może jeszcze zaskoczyć. Dbając o staranny dobór tematów literackich, kompozytorów i muzyków, sprawia, iż jego albumy zawsze brzmią świeżo i nowatorsko.Tym razem znany interpretator muzyki yiddish próbuje się w zupełnie nowej stylistyce i efekt jest zdumiewający. Niezwykła poezja autorów yiddish (Ravitsh, Kenigsberg, Imber, Khmelnitski) zyskała nowy wymiar za sprawą dźwięków zaklętych w "Mayne Teg". Będąc na spektaklu o tym samym tytule, mocno zastanawiałem się, jak ten materiał wypadnie na płycie, ponieważ podczas występu została wyeksponowana bardzo bogata warstwa literacka, która przeważała nad wspaniałą muzyką austriackiego zespołu uzupełnionego o polskiego basistę Adama Żuchowskiego; czułem pewien niedosyt. Jednak wszystkie moje niedosyty zostały zaspokojone, po odsłuchaniu materiału studyjnego, chylę czoła przed albumem "Mayne Teg".

Wiadomo, iż temat nie należy do lekkich, w szczególności gdy próbuje się powiązać tematy literackie w języku yiddish z muzyką jazzową. Jednak Marek Czerniewicz dokonał cudów na tej płycie; w jego kompozycjach czuje się wpływ szkoły polskiego jazzu. Podejrzewam, iż bliskie były mu tematy, czy też kompozycje chociażby Miśkiewicza, jednak czerpiąc pewne motywy jazzowe, świetnie przeplata je z elementami muzyki spod znaku Kurta Weilla, Szymberga, czy Schuberta; gdzie nie gdzie wyczuwa się wpływy klasyków wiedeńskich. Niemniej jednak krzywdzące byłoby takie bezpośrednie szukanie porównań. Dlaczego? Dlatego, iż muzyka Jazzich Quintet łączy klimaty charakterystyczne dla muzyki żydowskiej (przerywający strukturę utworu - klarnet, klarnet bassowy, we wspaniałej interpretacji Geralda Preinfalka, nadającej nową charakterystykę i styl utworów) i jazz (przestrzenne improwizacje i dialogowe partie saksofonu). Widać, że muzycy dobrze czują się w tych kompozycjach i wykonują je perfekcyjnie.

 1. A Lid On A Nomen - A Song Without A Name
 2. Oyf Ale Felder - In All Fields
 3. Memento Mori
 4. Fartog In Shtodt - Morning In Town
 5. Di Shtodt - The City
 6. Mayne Teg - My Days
 7. Trinklid - A Drink Song
 8. Yedn Ovnt Shtarbn Mir - We Pass Away Every Night
 9. Gevisn - Conscience
 10. Bay Der Libes Sude West - At The Feast Of Love
 11. In'm Shandhoys - The Worehouse
 12. Aheym - Back Home
 13. Un Kumt Di Zun - And The Sun Comes
skład:
André Ochodlo - śpiew

The Jazzich Quintet:
Gerald Preinfalk - clarinet, bass clarinet, alto saxophone, soprano saxophone
Daniel Nösig - trumpet, flugelhorn
Martin Reiter - piano
Adam Żuchowski - double bass
Klemens Marktl - drums