logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2008
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2007  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

QFTRY
Q.F.T.R.Y.

Wydawca: QFTRY

  Qftry - wyjątkowy zespół szantowy! Qftry, to głównie wykonania a capella, aczkolwiek dają się też poznać jako znakomici instrumentaliści. Zespół z Polic i okolic (tak o sobie piszą) to znakomite wykonania utworów tradycyjnych (czasem okraszone polskimi tekstami zespołu). Inspiracje czerpią głównie z folku bretońskiego. Zespół koncertował wielokrotnie w Polsce i na świecie zdobywając wiele nagród i serca publiczności.

"Jak to często bywa w takich przypadkach, na początku były jakieś nieoficjalne spotkania przy gitarach w pubie, wspólne śpiewy, fajna atmosfera. Coś zaiskrzyło, coś zabrzmiało inaczej i gotowe - QFTRY.
Za oficjalną datę powstania zespołu, choć jeszcze nie pod obecną nazwą, grupa uznaje dzień 6 stycznia 1995 r. Na początku śpiewania bywało ich nawet do 9. osób. Skład ostateczny (który istnieje do dziś!) wykrystalizował się po ok. dwóch latach. Nazwa wzięła się z przejęzyczenia. Podczas jednego z koncertów, zamiast "kutrów" padło ze sceny "kuftrów" no i tak już zostało. Śpiewają a cappella, kilku członków zespołu występowało kiedyś w akademickim chórze, co bardzo się przydało. Grają też na akustycznych instrumentach. Szybko zaczęli tworzyć własne aranżacje, pisać swoje teksty do muzyki tradycyjnej.
Najwięcej czerpią z Irlandii. To dla maritime folk naturalne, bo masa ludowych utworów z Zielonej Wyspy znalazła się na pokładach dawnych żaglowców. Sięgają też do folkloru bretońskiego i amerykańskiego. Na scenie żeglarskiej zdobywali najważniejsze nagrody, w tym pięć razy nagrodę im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej na krakowskim "Shanties".
W dorobku mają jedną kasetę i cztery płyty. Współpracują między innymi z zagranicznymi muzykami folkowymi, marynistą Tomem Lewisem, czy wirtuozem akordeonu diatonicznego Alainem Pennec. Są uznawani za jedną z najlepszych grup wykonujących folk morski w Polsce."
(folk24.pl)

 1. Naprzyj Na Wiosło
 2. Irlandii Brzeg
 3. Pieśń O Żeglarzach
 4. Rzewny Żywot Pracownika Destylarni
 5. Dead Eye Sound
 6. Barret's Privateers
 7. New Foundation Sailor
 8. Captain Jack / Out To The Ocean
 9. Płynąć Ze Sztormu W Sztorm
 10. Wiatru Nam Chłopcy
 11. River Driver
 12. Gdyby Szansę Bóg Mi Dał
 13. Chciałbym Płynąć
 14. Macpherson's Rant
skład:
Bartosz Wąsik - śpiew, akordeon
Grzegorz Hatylak - śpiew, bodhran
Wojciech Krawętkowski - śpiew, gitara
Grzegorz Opaluch - śpiew, gitara, bouzouki, irlandzki flet drewniany
Łukasz Kruszyński - śpiew, tin whistle