logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2008
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2007  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SMUGGLERS
NAGRODA PUBLICZNOŚCI (RE)

Wydawca: Medialogic

  Reedycja płytowa legendarnego albumu "Nagroda publiczności", drugiej płyty gdańskiej formacji folk-rockowo-szantowej Smugglers, wydanej w 1992 roku na kasecie magnetofonowej.

Smugglers powstali w lipcu 1989 roku jako swoista kontynuacja dokonań grupy Packet. Ich muzyka ewoluowała nieco, od utworów bliższych muzyce tradycyjnej (z rejonów Irlandii, Szkocji, czy Kanady), do morskiego folk-rocka opartego na brzmieniu porównywalnym z legendarnym Fairport Convention. Zespół Smugglers jako pierwszy tak zdecydowanie "urockowił" piosenki wykonywane na festiwalach szantowych. Zyskało to sporą aprobatę i dało im Nagrodę Publiczności na Festiwalu Shanties’92.

"Niewątpliwie czuć w tych nagraniach piętno angielskiego Fairport Convention i spokrewnionej z tym zespołem kapeli Albion Band. Zresztą muzycy przyznają się do tego otwarcie. Poza jednak kawałkami brytyjskimi (tradycyjnym "Poor Old Horse", "Our Own Noise Club" - Martina Allcock'a z Fairport, "Mock Morris'92" - Ricka Sandersa - też z Fairport) mamy tu odrobinę klimatów około celtyckich (szkockie "Hieland Laddie", oraz prawdopodobnie irlandzkie "Matthew Anderson"), piękną "Pieśń Powrotów" Iana Woodsa [który wykonywał ten utwór, ale jego autorem był Jim James, o czym mało kto wie - przyp. MS] w przekładzie Marka Siurawskiego, oraz najważniejsze, czyli polskie utwory.
Na pierwszy ogień Smugglersi wzięli "Piosenkę trampową", stary utwór którego szukać można w najstarszych śpiewnikach morskich. Dodano do niego instrumentalną miniaturkę "Sztorm" autorstwa Józka Kanieckiego - skrzypka zespołu. Dzięki temu kawałek zabrzmiał bardziej... w stylu Fairport Convention. Druga przeróbka żeglarskiego klasyka, to nieco zapomniana, a odkurzona przez Smugglersów "Ballada A". Oba utwory bardzo udane. Ostatnią piosenką z tej listy są "Powroty II" autorstwa Krzysztofa Jurkiewicza. Jak sam mówi jest to podobna sytuacja jak w jego starszej piosence "Powroty" (nagranej z zespołem Słodki Całus od Buby"), tyle że widziana jakby od "drugiej strony". Dlatego też do zaśpiewania tej piosenki zaproszono obdarzoną pięknym głosem Iwonę Kowalik."
(folkowa.art.pl)

  1. Poor Old Horse
  2. Matthew Anderson
  3. Mock Morris'92
  4. Powroty II
  5. Our Own Noise Club
  6. Ballada A
  7. Piosenka Trampowa
  8. Hieland Laddie
  9. Pieśń Powrotów
  10. Bonus Track instrumental
skład:
Krzysztof "Jachu" Janiszewski - gitara basowa
Krzysztof "Johnson" Jurkiewicz - gitara 12-strunowa, śpiew
Andrzej "Kadłub" Kadłubicki - flety, flageolety
Józef "Józuś" Kaniecki - skrzypce
Ryszard "Rysiu" Muzaj - tamburyn, śpiew
Adam "Krecik" Skrzyński - perkusja
Mariusz "Mariaszek" Wilke - gitara elektryczna

gościnnie:
Iwona "Linda" Kowalik - śpiew w " Powroty II"