logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2008
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2007  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

CANOE
DALEKO OD DOMU... (EP)

Wydawca: Canoe

  Canoe wypłynęło na szerokie wody po raz pierwszy w roku 1998. Portem macierzystym zespołu, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, jest Łódź. Grają szeroko rozumianą piosenkę żeglarską, a przez kilka lat uczestniczenia w najróżniejszych konkursach, udowodnili, że grają ją dobrze.
O swojej muzyce piszą tak: "W ciągle rozrastającym się repertuarze mamy cały wachlarz propozycji i każdy znajdzie coś dla siebie. Nastrojowe refleksyjne ballady o miękkim "kobiecym" brzmieniu mieszają się tutaj z opowieściami o twardym marynarskim życiu, bitwach morskich, nie brakuje również standardów uprawianego przez nas gatunku a wszystko wiąże zawsze porywający do tańca folk z różnych stron świata z przewaga nurtów irlandzkich i celtyckich."

"Wirtualna EP-ka zespołu Canoe prezentuje nowe brzmienie kapeli w starszych i nowszych utworach. Efekt pracy łodzian jest bardzo zachęcający.
Rozpoczynają od piosenki „Susie”, opartej na współczesnym folkowym motywie „Blue-Eyed Susie” w wersji zbliżonej do oryginalnego wykonania kanadyjskiej grupy Rankin Family. Zespół ten musiał przypaść muzykom Canoe do gustu, gdyż na ich debiutanckiej kasecie znalazła się piosenka „Opowieść”, oparta na rankinowskiej wersji irlandzkiego standardu, zatytułowanego „As I Roved Out”.
Nieco inne oblicze łódzkiej grupy pokazują nam piosenki „Ciągnij linę” i „Sztorm”. To bardziej surowe brzmienie, z jakim Canoe rzadko się dotąd kojarzyło. Jednak już w utworze „Wind” powracają do celtycko-folkowego grania.
Pozostałością po starszym brzmieniu są ciągoty do bluesa. Słychać je w bardzo folkowo brzmiącym „Bluesie o Sally Brown”, ale też w klasycznej już „Nostalgii”. Ostatni z tych utworów w wersji Canoe doczekał się wreszcie aranżacji, która choć częściowo zgadza się z tytułem.
Znany już z poprzedniej płyty „Taniec Wołka zbożowego” pokazuje nam, że zespół okrzepł, ma swój styl i konsekwentnie się rozwija. To ważne w przypadku grupy która na szantowych scenach pojawia się w sumie dość rzadko.
Płyta „Daleko od domu…” daje nam nie tylko możliwość zapoznania się z tym co i jak zespół gra obecnie. To również zaproszenie do dalszej zabawy przy kolejnym albumie, który mam nadzieję niedługo powstanie."
(Taclem, folkowa.art.pl)

  1. Susie
  2. Ciągnij linę
  3. Wind
  4. Blues o Sally Brown
  5. Taniec Wołka zbożowego
  6. Nostalgia
  7. Sztorm
skład:
Magdalena Goździewińska - wokal, przeszkadzajki, bodhran
Urszula Włodarczyk - wokal, skrzypce, przeszkadzajki
Piotr Romanowski - gitara, wokal
Wojciech Mazur - skrzypce, bodhran, wokal
Robert Gil - gitara basowa, wokal