logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2010
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2009  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

FORMACJA
RENAMENT

Wydawca: Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki "HALS"

  Zespół Formacja powstał w wyniku rozpadu Gdańskiej Formacji Szantowej. Choć istnieje dopiero od 2008 r, w składzie ma bardzo doświadczonych muzyków. Autorzy tekstów o tematyce morskiej, miłośnik muzyki celtyckiej i prawdziwy zawodowiec, filharmonik to mieszanka, która tworzy Formację. Niby debiutanci, a jednak...
Po rozpadzie w 2008 roku Gdańskiej Formacji Szantowej, dwaj jej muzycy, Krzysztof Jurkiewicz (również "Packet", "Słodki Całus od Buby") oraz Jacek Jakubowski (m.in. "Krewni i Znajomi Królika", "Smugglers"), którzy od dawna myśleli o bardziej folkowym graniu tworzą nową grupę. Tak to opisują: "wraz z planowanym uzupełnieniem składu i przewidywaną zmianą brzmienia, postanowiliśmy zmienić też nazwę, nie odcinając się jednak zupełnie od ośmiu lat historii GFS".
Do wspomnianej dwójki dołączyli Dariusz Gutomski, zawodowy kontrabasista, polecany przez znajomych, miał już wcześniej zasilić Gdańską..., nie udało się., oraz Tomasz "Conor" Hałuszkiewicz, flecista-dudziarz, znany w środowisku miłośnik celtyckiego grania, współzałożyciel zespołu o nazwie... "Connor", grywał już wcześniej z Krzyśkiem i Jackiem w gdyńskich pubach "Contrast" i "Donegal".
Premierowy występ Formacji miał miejsce na początku 2009 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie. Nie powinno to dziwić, zespół bowiem mimo pójścia w bardziej folkowe aranżacje i instrumentarium tak jak zapowiadał, nie odciął się od morza i tematyki morskiej. Rok od założenia grupy Formacja wydała płytę o jakże symbolicznym tytule "RENAMEnt". Znalazły się na niej wyłącznie autorskie piosenki, te grane od lat przez GFS i trzy nowe kompozycje, napisane już z myślą o Formacji. W nagraniach wziął też udział Waldemar Mieczkowski - marynarz, kapitan, założyciel Gdańskiej Formacji Szantowej. Ta płyta jest podsumowaniem istnienia GFS a jednocześnie zapowiedzią kierunku muzycznych poszukiwań Formacji.

W repertuarze grupy dominują autorskie utwory Jacka Jakubowskiego (często z tekstami Zbigniewa Gacha) i Krzysztofa Jurkiewicza. Brzmienie dud, fletów, akordeonu, czy mandoliny (a także gitar i kontrabasu) sytuuje Formację w szeroko pojętym nurcie folkowym. Słychać tu wyraźne inspiracje muzyką ludową - od celtyckiej, przez słowiańską, aż po skandynawską. Sami muzycy Formacji określają swoją twórczość jako "piosenki z wybrzeża i morskie opowieści". Grupa sporo koncertuje po kraju, nie tylko na festiwalach żeglarskich. W swojej krótkiej historii istnienia odwiedziła już nawet Nowy Jork. (folk24.pl)

"Muzyka Formacji to już dojrzałe granie. Drogi, którymi muzycy doszli do miejsca, w którym są obecnie, to lata rozmaitych doświadczeń instrumentalnych. Jak przystało na klimatyczny folk morski znalazło się tu trochę miejsca na muzykę celtycką, ale nie za dużo. Ot, kilka ludowych cytatów w piosence "Gdy fruniesz do Irlandii" oraz zaczerpnięte z wyspiarskich melodii ozdobniki w instrumentalnych ornamentach niektórych piosenek. Spora w tym zasługa grającego na fletach i dudach Tomasza Hałuszkiewicza, znanego dotąd głownie z celtycko-folkowych składów.
Z drugiej strony trudno odmówić tej płycie folkowego ducha, choć często to "folk znikąd". Mimo że wiele piosenek osadzonych jest tematycznie na Pomorzu, to muzycy nie zdecydowali się na elementy muzyki kaszubskiej. Być może to dobrze, mogłoby to wówczas prowadzić do zbytniego eklektyzmu, a tak otrzymujemy płytę bardzo dobrą i, co istotne, spójną muzycznie."

(fragment recenzji Rafała Chojnackiego)

 1. Gdy fruniesz do Irlandii
 2. Frau Kokoschke
 3. Żeglarzem być
 4. Jezioro całe w deszczu
 5. Kaper Beneke
 6. Na strandzie Helu
 7. Miał być jeden rejs
 8. Moja planeta
 9. Noce na oceanie
 10. Jeśli znowu wypłynę
 11. Stary kawaler
 12. Moje miasto ma oczy zielone
 13. Piosenka o prostej przyjaźni
skład:
Krzysztof Jurkiewicz - śpiew, mandolina, gitara, harmonijka ustna
Jacek Jakubowski - śpiew, akordeon, gitara
Tomasz "Conor" Hałuszkiewicz - tin whistle, low whistle, uilleann pipes
Dariusz Gutomski - kontrabas

gościnnie:
Kinga Jarzyna - śpiew
Waldek Mieczkowski - śpiew