logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2010
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2009  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAPELA WOJCIECHOWSKA
Z PODRÓŻNIAKAMI PRZEZ POKOLENIA. MONOGRAFIA KAPELI WOJCIECHOWSKIEJ

Wydawca: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie

  Książka „Z podróżnikami przez pokolenia. Monografia Kapeli Wojciechowskiej” powstała w 2009 r. i jest jedną z pierwszych monografii kapeli ludowej na lubelszczyźnie. Wydawnictwo zawiera historię zespołu, sylwetki biograficzne ponad 30 muzykantów, którzy na przestrzeni 82 lat tworzyli ten zespół, zapis nutowy utworów wykonywanych przez Kapelę Wojciechowską a także wspomnienia i relacje osób mających okazję współpracować z kapelą. Do każdego egzemplarza książki dołączona została płyta Cd z nagraniami Kapeli.

Kapela Wojciechowska istnieje od 1926 r. i jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych w regionie. Koncertowała w Polsce i za granicą. Jest laureatem m.in. Brązowej, Srebrnej i Złotej Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz nagrody im. Oskara Kolberga.
Niniejsza publikacja zawierająca teksty autorstwa Zuzanny Kowalskiej, Zofii Jośko, Heleny Weremczuk, Urszuli Mirosław, Janiny Głąb powstała pod redakcją pana Jarosława Cymerman.


Od niepamiętnych czasów nośnikami folkloru Ziemi Wojciechowskiej jest Kapela Wojciechowska. Do dziś Kapela Uświetnia swoimi występami ważne uroczystości, wzbogacając tym samym życie kulturalne województwa, powiatu, gminy. Jej muzyka towarzyszy wszystkim przedsięwzięciom mającym na celu ratowanie naszego dziedzictwa folklorystycznego, grane marsze witają w progach Wieży Ariańskiej dostojnych gości.

Kapela Wojciechowska powstała w 1926 roku i jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych w regionie. Przechodziła różne etapy, zmieniali się muzykanci (30 osób w historii Kapeli), ale zespół zawsze był wierny regionalnej tradycji i repertuarowi przekazywanemu z pokolenia na pokolenie.
Na przestrzeni osiemdziesięciu dwóch lat swej działalności Kapela ubarwiała swą muzyką wesela i zabawy wiejskie. Uświetniała imprezy kulturalne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Przez swoje koncerty propagowała specyfikę i charakter regionu.

Do największych sukcesów Kapeli należy zdobycie Złotej, Srebrnej i Brązowej Baszty na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Nagrody imienia Oskara Kolberga. Członkowie Kapeli zostali uhonorowani odznakami Zasłużonego Działacza Kultury. Oprócz koncertów w Polsce , Kapela Wojciechowska występowała w Niemczech, Austrii, Francji, Mołdawii i na Białorusi.

Dzięki Kapeli do dziś przetrwało wiele polek, oberków, walców, podróżniaków i innych utworów charakterystycznych dla folkloru Ziemi Wojciechowskiej. Do głównych i najbardziej cenionych utworów należą: Walc Wojciechowski, Polka spod Wieży, Oberek Stacha, Walc Iwaniaka. Przekazywane z pokolenia na pokolenie utwory muzyczne pozwoliły na zachowanie pierwotnego stylu regionalnego.

Wydawnictwo „Z podróżniakami przez pokolenia. Monografia Kapeli Wojciechowskiej” pod redakcją pana Jarosława Cymermana pozwala poznać i zachować od zapomnienia historię, twórczość oraz najstarszy repertuar KAPELI WOJCIECHOWSKIEJ. Książka ta jest uwieńczeniem 80 - lecia istnienia kapeli-jubileuszu, który Kapela Wojciechowska obchodziła w 2006 roku.

Do każdego egzemplarza książki dołączona jest płyta CD z nagraniami Kapeli - (zawartość płyty stanowią utwory przegrane z istniejącej już kasety Kapeli.)
Wydawnictwo zostało zrealizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego, Powiatu Lubelskiego oraz Urzędu Gminy w Wojciechowi.