logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2011
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2010  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

POLESIE - UKRAINA ARCHAICZNA
SWARYCEWICZE (DVD)

Wydawca: Panorama Kultur

  Płyta DVD "Swarycewicze" zawiera:
- film dokumentalny "Wieś Swarycewycze" (2010), reż. Jagna Knittel
- nagrania tradycyjnych pieśni ze Swarycewicz
- fotografie z ukraińskiego Polesia

Wieś Swarycewycze leży na zachodniej Ukrainie, na pograniczu białorusko-ukraińskim. Jest fragmentem świata, w którym współczesność przenika się  z archaicznością - rodzą się dzieci, młodzież tańczy przy muzyce klubowej, a w tej samej rzeczywistości jest miejsce dla Przodków, dla dusz zmarłych, dla starych obrzędów i sacrum.
Dawne, miejscowe pieśni nie są już przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak starsi ludzie jeszcze je pamiętają. Kierując uwagę na tradycyjne pieśni chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom Swarycewycz o ich własnym bogactwie kulturowym, a przy okazji - udostępnić je światu.

Materiały do płyty pochodzą z wyjazdu przeprowadzonego w 2009 r w ramach projektu pt. "Spotkania na Polesiu - archaiczne pieśni we współczesnym świecie. Aktywizacja środowisk lokalnych", ze zbiorów archiwalnych uczestników projektu oraz Wiktora Kowalczuka.

Film powstał w ramach projektu  Stowarzyszenia Panorama Kultur "Spotkania na Polesiu - archaiczne pieśni we współczesnym świecie. Aktywizacja środowisk lokalnych", który był kontynuacją  "Ukraina archaiczna. Pieśni i Ludzie". Projekty zostały zrealizowane dzięki wsparciu  programu "RITA - Przemiany w regionie" Fundacji Edukacja dla Demokracji.

W sierpniu 2009 uczestnicy projektu z Polski i z Ukrainy przebywali na ukraińskim Polesiu Zachodnim, we wsi Swarycewycze, a potem we wsi Komory. Przez tydzień przygotowywaliśmy dwa koncerty - w Swarycewyczach i we wsi Zeleń.

W Swarycewyczach, inaczej niż w wielu poleskich wsiach, gdzie muzyka tradycyjna odeszła w niepamięć, jest jeszcze dużo starszych osób, głównie kobiet, które pamiętają dawne, miejscowe pieśni i śpiewają je na co dzień, przy różnych, bardziej lub mniej świątecznych okazjach. Mimo to młodzież tych pieśni nie śpiewa - naturalny przekaz międzypokoleniowy nie funkcjonuje. Nasze występy razem ze śpiewaczkami ze Swarycewycz miały na celu przypomnienie mieszkańcom wsi o ich własnym bogactwie kulturowym, które my, osoby "z zewnątrz" darzymy dużym szacunkiem oraz ożywienie zainteresowania młodszych pokoleń własną tradycją.

W ramach projektu przez tydzień nagrywaliśmy śpiewaczki, uczyliśmy się śpiewać ich pieśni, kręciliśmy film. Sporo czasu spędziliśmy na rozmowach z mieszkańcami wsi, na zbieraniu historii związanych życiem wsi i jej przeszłością - tą wojenną i wcześniejszą, kiedy na tym terenie była Polska.
(Jagna Knittel)

 1. Oj my buły u welikomu lisi - pieśń "kustowa"
 2. Trojca Trojca
 3. Temna noczeńka jde
 4. Zbyrajmosa
 5. Nakosyla sina
 6. Oj tam u sadu
 7. Zaszumila dubrowuszka
 8. Oj bolyt hołowka
 9. Powiń, powiń bujnyj witior
 10. Popid naszym sadom
 11. Wże sonce niżeńko
 12. Lament
 13.  
skład:
Pelaheya Vasylivna Misyura - śpiew
Mokrenya Vasylivna Jefymec - śpiew
Vira Vasylivna Zyl - śpiew
Hanna Vasylivna Holodko - śpiew
Tetyana Oleksandrivna Chudinovicz - śpiew
Mariya Stepanivna Shvayko - śpiew
Vira Stepanivna Lehka - śpiew
Nina Andriyivna Kuzlo - śpiew