logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2011
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2010  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BARCELONA
Wydawca: Iberia Records

  Wszystkie najlepsze zespoły współczesnej Barcelony (oczywiście muzyczne nie piłkarskie) zostały zebrane tu na jednej płycie. Ten swoisty muzyczny przewodnik po śródziemnomorskiej metropolii z pewnością ułatwi przetrwać nam mroźną zimę. Na płycie znalazły się utwory m.in. zespołów Salvarez, Costo Rico, Ojos de Brujo, Che Sudaka. Nie zabrakło też oczywiście hitu „Barcelona” znanego z filmu Vicky Cristina Barcelona.

Salvarez to obok Costo Rico, a przede wszystkim Che Sudaka, jeden z aktywniejszy ostatnio w Hiszpanii zespołów wywodzących się ze Śródziemnomorskiej metropolii. Album otwiera właśnie ta ostatnia grupa, utworem Mensajes. Potem jednak mamy okazję jeszcze raz spotkać się na krążku z tym zespołem, tym razem w utworze "Sera posible", którego w całości możecie odsłuchać klikając w tytuł piosenki.

Choć większość z zamieszczonych zespołów utożsamia się silnie ze stolicą Katalonii - Barceloną, to jednak wszystkie zaprezentowane piosenki wykonywane są w języku hiszpańskim, a nie katalońskim. Może się to komuś wydać dziwne w dobie dążeń separatystycznych Katalonii, ale w rzeczywistości śpiewanie po hiszpańsku jest właśnie charakterystyczne dla tamtejszej sceny muzycznej.
Paradoksalnie też, piosenki najbardziej utożsamiającej się z Katalonią grupy (Jaleo Real), której muzyka określana jest jako rumba catalana, w swej estetyce najbliższe są stereotypowemu wyobrażeniu muzyki hiszpańskiej. Być może pokazuje to nową oddolną tendencję podkreślania raczej związków, podobieństw, i wspólnoty Katalonii z Hiszpanią, a nie ich różnic i odrębności.

"Kolejna propozycja w katalogu promującej na polskim rynku muzykę z Hiszpanii wytwórni o jednoznacznej nazwie Iberia records to składanka prezentująca scenę jednego z najważniejszych pod względem kultury miasta w tym kraju - Barcelony. (...) oprócz znanych już wcześniej w rodzaju grupy Giulia y Los Tellarini, nie zabrakło tu także formacji zupełnie nowych dla polskich słuchaczy. Jaki obraz barcelońskiej sceny przynosi ten album? Słuchając go można odnieść wrażenie, że jest ona bardzo spójna pod względem stylistycznym: wszystkie prezentujące się tu zespoły grają bardzo podobną muzykę, będącą gorącym połączeniem kilku gatunków z charakterystycznym folkiem na czele (...)"
(Przemysław Gulda)

 1. Salvarez - Buena gente
 2. Che Sudaka - Mensajes
 3. Salvarez - Madrid, Barcelona, Pekin
 4. Giulia y Los Tellarini - Tramontana
 5. Jaleo Real - De pequeno
 6. Almasala - Reina Da Rumba
 7. Giulia y Los Tellarini - Barcelona
 8. Jaleo Real - Libertad
 9. Costo Rico - Son de la cabeza
 10. Almasala - Suhia
 11. Che Sudaka - Sera posible
 12. Costo Rico - Corazon II
 13. Ojos De Brujo - Todo tiende
 14. Dolores Vargas - Achilipu (Bonus track)