logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2014
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2013  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MUZYKOTERAPIA
COLLECTION

Wydawca: Soliton

  Seria MUZYKOTERAPIA dzieli się na pięć podgrup: Relax, Zdrowie, Muzyka świata, Energia oraz Natura. Wszystkie części serii mają za zadanie odprężyć słuchacza, dodać mu energii, zrelaksować, ukoić ciało i zmysły. Każdy znajdzie coś dla siebie, coś co pozwoli mu na chwilę muzycznej przyjemności.

CD: MOC CELTYCKICH BĘBNÓW
Potężna dawka energetycznej muzyki prosto z Zielonej Wyspy. Muzyka celtycka to szeroko pojęty gatunek muzyczny, wywodzący się z tradycji artystycznych narodów zamieszkujących obecne tereny Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dźwięki płynące z instrumentów używanych przez muzyków tego gatunku od zawsze zagrzewały do boju zarówno samych artystów, jak i słuchaczy, a szczególną rolę w tym procesie pełniły bębny. Utwory zawarte na płycie to pełne mocy i energii wykonania trzech polskich zespołów specjalizujących się w muzyce folk – Shannon, Shamrock i Boreash.

CD: WOLNOŚĆ (YAZCITE - MUZYKA TATARSKA) (RE)
Reedycja płyty "Muzyka tatarska" projektu YAZCITE wydanej w 2010 roku.
Tajemnicza podróż w głąb bezkresnych stepów wschodu przy udziale dźwięków tatarskich instrumentów. Wspaniałe wprowadzenie w świat orientalnej muzyki groźnych i dzielnych wojaków. Na krążku zamieszczono 13 utworów, które mają za zadanie wprowadzić słuchacza w świat melodii azjatyckich oraz przybliżyć zarys historii Tatarów osiadłych na ziemiach polskich. Tematy zamieszczone na płycie zostały zaczerpnięte ze starych pieśni tatarskich – w większości są to melodie pochodzące z okolic Kazania i Ufy, ale także wykonania własne inspirowane melodyką tatarską.

CD: AFRYKAŃSKIE TAM-TAMY
Poczuj niesamowitą energię płynącą prosto z gorącej Afryki. Tam-tamy, inaczej bębny szczelinowe to instrumenty posiadające swoje specjalne miejsce w kulturze państw afrykańskich. W ciągu wielu stuleci służyły jako narzędzie sygnalizacyjne, używano ich do przekazywania wiadomości na duże odległości, np. informowały o nadchodzącym niebezpieczeństwie, wzywały do walk z kolonizatorami itp. Z czasem stały się również typowymi instrumentami rytmicznymi, używanymi w trakcie licznych rytuałów plemiennych. Przy ich akompaniamencie ludy tubylcze wyrzucały z siebie negatywne emocje, a także integrowały się poprzez uczestnictwo we wspólnych ceremoniach.

CD: DUCH INDIAN
Dla Indian muzyka zawsze była czymś więcej niż tylko zbiorem dźwięków. Niesamowita podróż w głąb mistycznego świata pierwszych mieszkańców Ameryki Północnej. Indianie interesują się muzyką od wieków, a pierwsze o niej zapiski pochodzą od misjonarzy, którzy przybyli do Ameryki w XVII wieku. Liczne grupy żyjących współcześnie plemion indiańskich wciąż podtrzymują swe tradycje muzyczne związane z życiem codziennym, a nade wszystko z rytuałami. Cała muzyka Indian integruje się mocno z wiarą w życie pozaziemskie i harmonię wszechświata, co stanowi podstawę ich filozofii. Według tej koncepcji wszystkie byty ziemskie i pozaziemskie należy  traktować  w sposób równy i uprzywilejowany. Największą wartością życia jest dla Indianina poczucie wspólnoty duchowej ze wszystkimi bytami wszechświata.

CD: SPOKÓJ (SURAJIT DAS & LUCYAN - PRAYER FOR PEACE) (RE)
Reedycja albumu "PRAYER FOR PEACE"(2008).
Dźwięki pachnące aromatem muzyki Dalekiego Wschodu. Płyta opiera się na motywach indyjskiej muzyki klasycznej, w wykonaniu Lucyana, Surajita Das, Sourbabha Bose, przez Lucyana ubarwione są jego wizją muzyki etnicznej, w której, oprócz elementów indyjskich, pojawiają się także frazy i rytmy zbliżone do muzyki bliskowschodniej i afrykańskiej. Polsko-indyjska mieszanka firmowa.

CD: SEKRETY ZIEMI (GENDOS, SVATAVA DRLICKOVA & LUCYAN - ANCIENT SECRET OF MUSIC) (RE)
Reedycja albumu "ANCIENT SECRET OF MUSIC" (Odwieczna tajemnica muzyki) wydanej w tym samym roku przez Surya Sound.
Jednym z najstarszych wspólnych języków ludzkości jest muzyka, którą otrzymaliśmy od bogów i natury w postaci najcenniejszego daru. Muzyka wypływa z ukrytych miejsc naszej duszy i przeznaczeniem każdego z nas jest znaleźć ją ponownie i tchnąć w nią życie. Utwory zawarte na płycie dotykają niezwykle głębokich tajemnic, jakie skrywa w sobie duchowe wnętrze każdego człowieka , a także wpływu energii wypływającej z ziemi na stan umysłu wszystkich nas.

CD: RADOŚĆ PŁYNIE Z GÓR
Muzyka z wysokich szczytów Andów - prawdziwie magicznych miejsc. Muzyka andyjska stanowi trzon muzyki ludowej terenów południowego Peru, zachodniej Boliwii, północnego Chile i Argentyny oraz górzystej części Ekwadoru. Jej rozwój jest skutkiem wymieszania się  wielu kultur etnicznych tych rejonów głównie poprzez ekspansję Inków na te tereny. Muzyka andyjska stała się ważnym czynnikiem kulturotwórczym i nigdy nie zatraciła swego ludowego charakteru, a dla wielu ludzi, nawet tych nie utożsamiających się z indiańską przeszłością, jest prawdziwą inspiracją w życiu. Utwory zawarte na płycie to niezwykle cenne, pełne radości kompozycje, nagrane pod przewodnictwem fletni Pana – tradycyjnego instrumentu ludów andyjskich.

CD: CZAR SPA (LUCYAN - SAND OF THE DESERT) (RE)
Dźwięki rodem z "Krainy tysiąca i jednej nocy". Reedycja albumu "Sand of the Desert", wydanego w 1991 roku przez Surya Sound.
Muzyka Bliskiego Wschodu zagrana na tradycyjnych instrumentach. Płyta jest owocem fascynacji Lucyana muzyką Bliskiego Wschodu, a także wynikiem jego spotkania z nauczycielem duchowym i muzykiem o imieniu Bijan (wymawia się 'Biżan'), Azerem z  Iranu , mieszkającym od lat w Europie. W niektórych utworach słychać głębokie, transowe brzmienie jego bębna, a w pozostałych obecna jest jego inspiracja, 'Duch'.

CD: YOGA (BINOD KATUWAL & LUCYAN - NEPALESE FLUTE MEDITATIONS) (RE)
Reedycja albumu "Nepalese Flute Meditations", wydanego w tym samym roku przez Surya Sound.
Przepiękne melodie pod przewodnictwem fletu autorstwa Lucjana Wesołowskiego i Binoda Katuwala zabiorą każdego odbiorcę w tajemniczy świat Dalekiego Wschodu i pozytywnie wpłyną na jego ducha i ciało. Joga  jest w dzisiejszych czasach potocznie przyjmowana jako zestaw ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w tradycji indyjskiej istnieje jako cały system filozofii i zbiór dyscyplin duchowych – zajmuje się związkami pomiędzy ciałem, umysłem, świadomością i duchem.

CD: SZCZĘŚCIE W PRZESTWORZACH (LUCYAN - JUST LIKE BIRDS) (RE)
Symboliczny obraz fascynacji ptasią wolnością. Wzruszający dialog pomiędzy śpiewem ptaków a dźwiękami instrumentów. Reedycja płyty Lucyana „Just Like Birds”, wydanej w 2007 roku, to utwory relaksacyjne z udziałem ptaków, instrumentów europejskich i orientalnych. Muzycy próbują nawiązać dialog z ptakami, tworząc atmosferę spokoju i relaksu. Płyta, zawierająca muzykę relaksacyjna z głosami naszych fruwających „pobratymców", na której różne instrumenty europejskie i orientalne próbują nawiązać dialog z ptakami, co jest szczególnie podkreślone w pierwszym utworze. „Rozmawia" tam z nimi flet prosty, który najpierw wydaje odgłosy podobne do śpiewu ptaków, a potem coraz śmielej tworzy frazy muzyczne. Pozostałe utwory mają już konkretne melodie i aranżacje, w których łączą się w różnych proporcjach elementy europejskie i orientalne.

CD: MANTRAS (RE)
"Mantras" to jedno z pierwszych nagrań mantr, jakie nagrano i wydano w Polsce. Nagranie miało miejsce w roku 1994, a materiał ten ukazał się zarówno w Polsce jak i na Węgrzech, jeszcze na kasecie. Płyta "Mantras" to zremasteryzowane oryginalne nagranie analogowe, do którego dograno w niektórych utworach kilka instrumentów. Do wszystkich mantr dołożyła swój głos Patrizia Saterini, włoska wokalistka i kompozytorka znana z wielu płyt z indyjskimi pieśniami duchowymi „bhajan”, Nauczycielka śpiewu indyjskiego i klasycznego tańca północnych Indii. Płytę zaaranżował i nagrał Lucyan (Lucjan Wesołowski), multiinstrumentalista, kompozytor większości utworów. Towarzyszył mu chór i grający na tabli (bębny indyjskie) Wojciech Mazurkiewicz.
Oryginalne mantry obecne na płycie pochodzą z Indii, a teksty utworów skomponowanych przez Lucyana wywodzą się z tradycji hinduskiej. Część tych mantr znajduje się w repertuarze zespołu Orientacja na Orient, prowadzonego przez Lucyana od roku 1983, a także w jego repertuarze solowym.

CD: MOC CELTYCKICH BĘBNÓW
 1. Dirty Old Town - Shannon
 2. Cearc Damhsa - Boreash
 3. Ceilidh - Boreash
 4. Pipes Of... - Shannon
 5. Rubato - Shannon
 6. Celtic Fiesta - Shannon
 7. Mason's Appron - Boreash
 8. To The Lakes - Shannon
 9. Cooney's Reel - Boreash
 10. Funny Reels - Shannon
 11. Destitution Step - Boreash
 12. Two Reels And One Jig - Shannon
 13. Szkocja - Shamrock
 14. Irish Punky - Boreash
 15. Shamrock - Shamrock
 16. Donegal - Shamrock
CD: WOLNOŚĆ (YAZCITE - MUZYKA TATARSKA) (RE)
 1. Kipczak
 2. Yazcite
 3. W nurtach Nietupy
 4. Stepowy quodlibet
 5. Krejzolka
 6. Dary króla Sobieskiego
 7. Spacer Tatara
 8. Opowieść ze Złotej Ordy
 9. Bunt Lipków
 10. Pieśń o Sokólskich Wzgórzach
 11. Orientalny szlak
 12. Poranek w Kruszyniach
 13. Wołojka tatarska
CD: AFRYKAŃSKIE TAM-TAMY
 1. Welcome In Our Tribe
 2. The Enemy Comes
 3. Kettle-drum
 4. Warning
 5. Signs
 6. Meeting In The Village
 7. Opening Ceremony
 8. African Prayer
 9. Natives’ Spirit
 10. High Toms
 11. Ritual
 12. Parting Drums
CD: DUCH INDIAN
 1. Eagle Dance - San Ildefonso
 2. Devil Dance - Western Apache
 3. Sunrise Song - Western Apache
 4. Night Chant - Navajo
 5. Enemy Way Song - Navajo
 6. Birds Song Cycle - Yuma
 7. Stick Game Song - Havasupai
 8. Saguaro Song - Papago
 9. Butterfly Dance - Hopi
 10. Gambling Song - Taos
 11. Moonlight Song - Taos
 12. Funeral Song - Walapai
 13. Rain Dance - Zuni
CD: SPOKÓJ (SURAJIT DAS & LUCYAN - PRAYER FOR PEACE) (RE)
 1. The Dawn In Varanasi
 2. Nepal
 3. Music For Peace
 4. In The Temples's Antechamber
 5. After A Hot Day
CD: SEKRETY ZIEMI (GENDOS, SVATAVA DRLICKOVA & LUCYAN - ANCIENT SECRET OF MUSIC) (RE)
 1. Na Ziemi
 2. Źródła muzyki
 3. Od gór mrocznieje
 4. Tajemnica życia
 5. Przeznaczenie
 6. Spotkanie z przodkami
 7. Najcenniejszy dar
 8. Trzy światy
CD: RADOŚĆ PŁYNIE Z GÓR
 1. Kantutita
 2. Regreso
 3. El Condor Pasa
 4. Ocaso
 5. Because You Loved Me
 6. Danza Del Sicuri
 7. Desde Que Te Conoci
 8. Pebre Recuerdo
 9. Huaychos
 10. Jauja
 11. Falling Into You
 12. Mascarita
CD: CZAR SPA (LUCYAN - SAND OF THE DESERT) (RE)
 1. Hamassi'S Dream
 2. The Man Heart'S Desire
 3. The Song Of Desert Night
 4. Awekening Of The Caravan
 5. The Land Forgotten By The Humans And The Gods
 6. A Prayer For Open Space
 7. Turkish Dervish
 8. Khmasin Dance
 9. The Pursue Of Good Ones
CD: YOGA (BINOD KATUWAL & LUCYAN - NEPALESE FLUTE MEDITATIONS) (RE)
 1. Bihani (Poranek/Morning)
 2. Diunso (Południe/Afternoon)
 3. Sanjh (Wieczór/Evening)
CD: SZCZĘŚCIE W PRZESTWORZACH (LUCYAN - JUST LIKE BIRDS) (RE)
 1. Rozmowa ptaków
 2. Ptasi śpiew
 3. Szczęśliwy wiatr
 4. Głosy ptaków
 5. Pieśń znad morza
 6. Ptasi relaks
 7. Wolny jak ptak
 8. Zaganiacz
 9. Szczęście
 10. Radość
 11. Bogatka
 12. Przestworza
 13. Kowalik
CD: MANTRAS (RE)
 1. Jaya Gurudeva Jay
 2. Gate
 3. Neti neti
 4. Om Shiva Shankara
 5. Satyam eva jaya te
 6. Guru Vishnu
 7. Ayamaham bho
 8. Kirtan XV
 9. Om namah Shivaya
skład:
CD: MOC CELTYCKICH BĘBNÓW
Shannon
Boreash
Shamrock

CD: WOLNOŚĆ (YAZCITE - MUZYKA TATARSKA) (RE)
Yazcite w składzie:
Hanna Turonek - flety, dizi, hulusi, zurna, kubyz
Paweł Betley - frame drum, darabuka, inst. perkusyjne, harfa celtycka
Beata Klatka - wokal
Maria Pomianowska - suka biłgorajska, fidel płocka
Mateusz Szemraj - lutnia arabska al oud, lutnia perska tar
Tytus Wojnowicz - duduk

CD: AFRYKAŃSKIE TAM-TAMY
Plemiona afrykańskie

CD: DUCH INDIAN
Plemiona indiańskie: Zachodni Apacze, Yuma, Navajo, Taos, Papago, Hopi, San Ildefonso, Walapai, Taos, Zuni, Havasupali

CD: SPOKÓJ (SURAJIT DAS & LUCYAN - PRAYER FOR PEACE) (RE)
Surajit Das 
Sourabh Bose
Lucyan Wesołowski

CD: SEKRETY ZIEMI (GENDOS, SVATAVA DRLICKOVA & LUCYAN - ANCIENT SECRET OF MUSIC) <(RE)
Gendos
Svatava Drlickova
Lucyan Wesołowski

CD: RADOŚĆ PŁYNIE Z GÓR
Plemiona andyjskie

CD: CZAR SPA (LUCYAN - SAND OF THE DESERT) (RE)
Lucyan Wesołowski - saz i tanbur, ud (al oud), czonguri i panduri, sitar, buzuki, mandola, gitara bezprogowa, flety orientalne i instrumenty perkusyjne

CD: YOGA (BINOD KATUWAL & LUCYAN - NEPALESE FLUTE MEDITATIONS) (RE)
Binod Katuwal – bansuri
Lucjan Wesołowski – syntezator, kij deszczu, dzwonki

CD: SZCZĘŚCIE W PRZESTWORZACH (LUCYAN - JUST LIKE BIRDS) (RE)
Guenther Sanin - skrzypce
Piotr Cwojdziński - wiolonczela
Lucyan (Lucjan Wesołowski) - gitary, sitar, flety, czon-guri, panduri, saz, cytra, tampura, syntezator), kompozycja, aranżacja, nagranie, mix

CD: MANTRAS (RE)
Lucyan - Guitar, Bansuri, Percussion,
Patrizia Saterini - Lead Voice;
Magdalena Mirowicz, Ewa Pezacka, Sławomir Olko, Grzegorz Majewski, Anna Filipowska, Pawel Gomola, Robert Kawka - Voice
Wojciech Mazurkiewicz - Tabla