logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2014
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2013  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ANNA NACHER i MAREK STYCZYŃSKI
VÁGGI VÁRRI. W TUNDRZE SAMÓW

Wydawca: Wydawnictwo Alter

     10 lat po legendarnej wspólnej książce z 2003 roku (Ucho jaka – muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe, Kraków 2003) ukazało się kolejne pisarskie przedsięwzięcie muzyków The Magic Carpathians / Karpaty Magiczne i Nosie to Silence. Tym razem jest to relacja z wypraw muzyków za krąg polarny, w tundrę Samów.
   Książka na ponad 300 stronach (!) przynosi opisy i doświadczenia z pięciu lat trekkingów w tundrze, szlakami JOIKU (archaicznego śpiewu Samów, który świetnie odnalazł się we współczesności), niezwykłych instrumentów FADNO i LUUR, ETNOBIOLOGICZNEJ wiedzy NOAIDES (samskich szamanów) i ich świętego bębna GOABDES oraz dawnej i współczesnej kultury Sapmi.
Książka zawiera ponad 200 fotografii z archiwum autorów oraz płytę CD z prenumeratą tradycyjnego joiku i nagraniami terenowymi z tundry.

   W lutym 2013, nakładem krakowskiego Wydawnictwa Alter, ukazała się książka Anny Nacher i Marka Styczyńskiego Vággi Várri . Jej podtytuł W tundrze Samów odsyła nas do wciąż jeszcze nieskażonej cywilizacją krainy – do tundry. Autorzy opisują kilka swoich trekkingów po parkach narodowych północnej Szwecji, górskie wspinaczki i wędrówki po szlakach rzadko odwiedzanych przez turystów. Snują opowieść o niezwykłym krajobrazie, surowym klimacie, bogatej – wbrew pozorom – przyrodzie, o trudach i urokach swoich wypraw. Opowiadają również o Samach, mieszkańcach Laponii. Pomagają nam poznać ich niełatwą historię, problemy, z jakimi cały czas muszą się zmagać, ale także bogatą tradycję. Samowie, jako dawni mieszkańcy tundry, nadal często dostosowują rytm życia do wędrówek reniferów, najważniejszych dla nich zwierząt, w wolnych chwilach zajmują się rękodziełem i muzyką joik (charakterystycznym dla tego regionu śpiewem), dbają o rozwój swojej niezwykłej kultury i jej popularyzację (czego dowodem jest choćby muzeum w Jokkmokk dokładnie opisane przez Autorów), prowadzą też własne firmy i korzystają z Facebooka.
   Vággi Várri to książka dla tych, którzy chcą poznawać inne grupy etniczne i przyglądać się z bliska realiom ich życia. To również dobra lektura dla miłośników literatury podróżniczej, rekkerów wybierających te mniej uczęszczane szlaki. Można ją potraktować jako quasi-przewodnik po północnej Szwecji, zawierający wiele pomocnych wskazówek i będący inspiracją do rozpoczęcia własnych podróży za kołem podbiegunowym.

Do książki dołączona jest płyta CD "Ucho rena" z nagraniami odgłosów tundry oraz tradycyjną muzyką Samów (Lapończyków).

 1. Untitled
 2. Untitled
 3. Untitled
 4. Untitled
 5. Untitled
 6. Untitled
 7. Untitled
 8. Untitled
 9. Untitled
 10. Untitled
 11. Untitled
skład:
Autorzy:
Marek Styczyński – muzyk, leśnik i ekspert w zakresie ekologii terenów górskich, pracuje jako specjalista w rządowej agencji ochrony środowiska.
Anna Nacher – kulturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych (nauki o sztuce), adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, muzyk.
Autorzy od 1998 współtworzą muzyczny projekt Karpaty Magiczne.