logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2014
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2013  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAJA I JANUSZ PRUSINOWSCY
KOŁYSAŁA MAMA SMOKA - POWRÓT

Wydawca: Słuchaj Uchem

  Zbiór dwudziestu kołysanek wydanych poprzednio jako „Kołysała mama smoka” vol I i vol II. Pierwsze wydanie z 2007 i kolejne z 2008 roku, teraz w na jednej płycie!

„Śpiewające wierszyki” Joanny Papuzińskiej w pełen czułości sposób dotykają naszej wrażliwości. Ta delikatność przeniesione w sferę dźwięków owocuje odkrywaniem, czym jest muzyka. Śpiew a capella, brzmienia pojedynczych instrumentów, naśladowanie odgłosów, muzyka sprzętów i zabawek, melodia słów, rytm wersyfikacji, zabawy przestrzenią i drugim planem – wykluwa się baśniowy świat dźwięków. Formy tradycyjne – obecne w poezji Joanny Papuzińskiej i muzyce Kaji i Janusza Prusinowskich – przybierają nowe kształty tak jak cienie przedmiotów tańczące na ścianach wieczorem.
Życzeniem twórców płyty było by słuchacz – bez względu na wiek i muzyczne doświadczenia – wsłuchał się w „głosy dnia i głosy nocy”, a być może dołączył do nich głosem lub instrumentem.

Kołysanki towarzyszą nam od zawsze, nasze Mamy i Babcie pięknie śpiewały. Dzięki temu dobrze nam się zasypiało i mieliśmy piękne sny. Kiedy czytamy synkom wiersze pojawiają się melodie do nich. I tak właśnie powstała muzyka do wierszy Joanny Papuzińskiej. Słychać tu wiele instrumentów, często zapomnianych, lub trochę „zakurzonych”. Pojawiają się także instrumenty naszych dzieci. Życzymy Wszystkim - Dzieciom, Mamom i Tatusiom - by zasypiali przytuleni do pięknych melodii, nie tylko naszych, ale i własnych. Wieczorne bajki same samiutkie przylatują do domów, w których grywają Świerszcze, a ich mieszkańcy nucą.
(Kaja i Janusz Prusinowscy)

Kilka lat temu ukazały się pierwsza, a potem druga urzekająca płyta Kai i Janusza Prusinowskich z piosenkami / kołysankami do wierszy Joanny Papuzińskiej. Lekkość, bezpretensjonalność, naturalność, czy wreszcie artystyczna prawda to cechy tej pełnej wdzięku płyty. Jeśli przyjmiemy, że ideą folku jest łączenie ludzi, a zarazem – niedzisiejsza może? – kategoria szczerości przekazu, to płyta Prusinowskich ilustruje te cechy doskonale. Prosta, naturalna, zachwycająca!
(Tomasz Janas)

Płyta z muzyką Kai i Janusza Prusinowskich do tekstów kołysankowych wierszy Joanny Papuzińskiej to prawdziwa gratka. Ta synteza sztuk jest założeniem projektu Słuchaj Uchem, wspomagającym rozwój muzykalności, wrażliwości i ekspresji twórczej dzieci i dorosłych. Prusinowscy śpiewają, także z dziećmi, grają na tradycyjnych instrumentach. To etnofolk najwyższej próby, do słuchania nawet w oderwaniu od kontekstu dziecięcego pokoju i usypiania.
(Małgorzata Wójcik - Dudek)

 1. Śpiąca nocka
 2. Dylu dylu
 3. Liski
 4. Mokranocka
 5. Kołysanka słońca
 6. Jezioro
 7. Mały księżyc
 8. Sen kosmaty
 9. Królewna
 10. W kredensowym zamku
 11. Lulinka mazureczek
 12. Kołysała mama smoka
 13. Nocka do ula
 14. Kołysanka dziadka
 15. Rzeczka
 16. Słuchaj, słuchaj
 17. Polana
 18. Lulinka myszka
 19. Dobranoc
 20. Lulinka synka
skład:
Kaja Prusinowska - śpiew
Janusz Prusinowski - śpiew
Kuba Tokarski - śpiew
Gabryś Prusinowski - śpiew, wołanie
Kapela Świerszczy w składzie: Fisharmonia, Cymbały, Dzwonki, Skrzypce Małe i Duże, Okaryna, Klarnet, Drumla, Lira Korbowa, Gitara, Bębenek, Harmonia Polska, Gudok i inni.

muzyka : Kaja i Janusz Prusinowscy