logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2014
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2013  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

UNITED STATES OF BETA
POLES JAZZ THE WORLD

Wydawca: 4ever Music

  "United States of Beta" to new-jazzowa inicjatywa przesiąknięta muzyką świata – pierwotną Skandynawią, melancholią Portugalii, energią Nowego Jorku oraz innymi zakątkami świata. Ideą przewodnią albumu "Poles Jazz the World" jest otwartość na świat. To wyjątkowe kompozycje, które przenoszą nas w przestrzeń różnorodności muzycznej – etno, jazzu i chillout, przenikają się tu wpływy i klimaty najodleglejszych miejsc – od Skandynawii po Afrykę, od Indii po Nowy Jork.

Album „United States of Beta – Poles Jazz the World” tworzą instrumentalnie: Artur Bogusławski – pianista, serce projektu, muzyk wszechstronny; Bartosz Nazaruk – perkusja, sekcja rytmiczna w Kayah & Transoriental Orchestra; Janek Wierzbicki – wschodzący talent basu; Bogusz Wekka – perkusjonalia, goszczący na scenie u boku Bobby McFerrina; Przemek Kostrzewa – trąbka (o opinie proszę pytać Tomasza Stańko); Andrzej Karp – realizator dźwięku, jedyny Polak buszujący w studio Petera Gabriela oraz gościnnie występujący utalentowani wokaliści: Maria Sadowska, Magda Navarette, Anna Józefina Lubieniecka, Kasia Nowicka (Novika), Michał Rudaś, Katarzyna Kurzawska, Małgorzata Hutek i Nick Sinckler.

Płycie „United States of Beta – Poles Jazz the World” towarzyszy niezwykły ponad stustronicowy album fotograficzny autorstwa Piotra Malczewskiego.
"Pomysł albumu zrodził się nad Czarną Hańczą. Marcin Pchałek realizował szeroki projekt, zakończony płytą jazzową z utworami 9 wokalistek i wokalistów. Wówczas otrzymałem propozycję przygotowania fotografii do autorskiego albumu, który został dołączony do płyty. Album ma słowo wstępne, teksty piosenek i podpisy obok fotografii w języku polskim i angielskim. Fotografie w znaczącej części są z terenu Suwalszczyzny, okolic Sejn, Augustowa oraz województwa podlaskiego, ale także z Mazur, ze Słowińskiego Parku Narodowego, z Tatr,  Krakowa, Warszawy, Wrocławia. Według mnie są to fotografie mniej dosłowne, a raczej  impresyjne, wybiegające poza dosłowne postrzeganie rzeczywistości. To w skrócie, bo fotografie lepiej oglądać niż o nich pisać podobnie jak z muzyką. Piękny projekt i opracowanie przygotowało studio graficzne DoLasu, Renata Surowiec."  (Piotr Malczewski)

"„Album „United States of Beta – Poles Jazz the World” to efekt dwóch lat poszukiwań, skupienia, wzajemnego odkrywania siebie i nauki akceptacji. To album, który wzbogacił nas o świadomość, że i tak jesteśmy wymieszaną w czasie jednością.
Nie wierzymy w przypadki… A jednak wierzymy, o ile nadajemy im właściwe znaczenie. Takie, w którym dostrzegamy głębszy sens zdarzeń… Tych na jawie jak i we śnie. United States of Beta to świat naszych energii, pragnień i wyobraźni. Świat, w którym poprzez sztukę odkrywamy wspólnie swój potencjał. Wspieramy ambitne projekty artystyczne. Wierzymy w scenariusze z pozoru nierealne. Ta droga bywa miejscami trudna. Dzięki temu jednak jesteśmy bogatsi o Innych i Siebie”
– producent Marcin Pchałek.

 1. Mothers and children (wokalizy: Anna Józefina Lubieniecka)
 2. Calling (wokal: Michał Rudaś, wokalizy: Jahiar Irani)
 3. Illusions of childhood (wokalizy: Jahiar Irani)
 4. As linhas de tua cara (wokal: Magda Navarrete)
 5. Amor. Vista del otro lado (wokal: Magda Navarrete)
 6. Rabbit hole (wokal: Kasia Kurzawska)
 7. Weather the storm (wokal: Michał Rudaś)
 8. Frog in the well (wokal: Nick Sinclair, wokalizy: Adam Joseph)
 9. Away from the crowd (wokal: Novika)
 10. Pakt o nieagresji (wokal: Maria Sadowska)
 11. Jedenaście (wokal: Anna Józefina Lubieniecka)
 12. Both sides of Us (wokal: Małgorzata Hutek)
 13. Mary (wokal: Małgorzata Hutek)
 14. Illusions of childhood (instrumental)
 15. Outro (instrumental)
skład:
Artur Bogusławski – fortepian, rhodes
Bartosz Mikołaj Nazaruk –  perkusja, perkusjonalia
Jan Wierzbicki – kontrabas, bas

gościnnie:
Małgorzata Hutek - wokal
Anna Józefina Lubieniecka - wokal
Magda Navarrete - wokal
Katarzyna Novika Nowicka - wokal
Michał Rudaś - wokal
Maria Sadowska - wokal
Kasia Kurzawska - wokal
Jahiar Irani - wokal
Adam Joseph - wokal
Przemek Kostrzewa - trąbka
Andrzej Lewocki - gitara
Mateusz Szemraj - oud

Bogusz Wekka - perkusjonalia