|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2014 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły ATLANTYDA ULUBIONE Wydawca: Atlantyda
Atlantyda to zespół złożony z muzyków z różnych stron Polski: Trójmiasta, Warszawy i Sanoka. Grupa powstała na przełomie 1994 i 1995 roku, ale część muzyków współtworzyła już wcześniej znane grupy sceny „szantowej”. Repertuar stanowią tradycyjne piosenki morskie oraz współczesne kompozycje założyciela grupy Sławomira Klupsia (wcześniej Mechanicy Szanty). Wśród najbardziej popularnych należy wymienić utwory tradycyjne takie jak "Pacyfik", "Stara latarnia", "Dzień Św. Patryka" czy "Marco Polo" - piosenkę Hughie Johnsa z polskim, autorskim tekstem Sławka. Najbardziej popularnym utworem współczesnym Sławka stał się "Pożegnalny ton", który od wielu lat jest śpiewany na zakończenie wielu koncertów muzyki morskiej. Wśród piosenek współczesnych warto wymienić także takie tytuły jak: "Tak jak ptaki na błękitnym niebie", "Irlandzki żeglarz", "Tańcz gdy zabawa trwa" czy "Billy boy". Płyta Atlantydy, to mieszanka starych i nowych utworów w akustycznym brzmieniu, zawierająca w sobie elementy muzyki folkowej oraz bluegrasu, tematycznie związanej z morzem i żeglowaniem. Akustyczne instrumenty: kontrabas, skrzypce, akordeon guzikowy, banjo, gitara i głosy stanowią o ostatecznym brzmieniu zespołu.
"Od poprzedniej płyty Atlantydy minęło już, bagatela, trzynaście lat. Nie znaczy to jednak, że zespół miał długą przerwę w koncertowaniu. Wręcz przeciwnie, był to dla grupy dość aktywny czas, pełen koncertów, premier i nagród m.in. dla lidera, za teksty premierowych piosenek. Najnowsze wydawnictwo zapowiadane było już od kilku lat, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie, ale wreszcie jest. Na wydanej w styczniu płycie Atlantydy znalazł się zestaw piosenek znanych z koncertów grupy. Niektóre z nich są już klasykami piosenki żeglarskiej, inne zaś być może kiedyś nimi zostaną. Na razie jednak jest to ciekawy zbiór, który podsyca apetyt na ewentualną kolejną płytę, z premierowym materiałem. (...)
Trzymając w ręku płytę zatytułowaną "Ulubione", wiem już, że zwyciężyła ta druga opcja, dzięki czemu aż osiem spośród trzynastu utworów zarejestrowanych przez aktualny skład Atlantydy, to rzeczy nieco starsze. Pojawia się tu nawet "Marco Polo", choć trzeba przyznać, że ta wersja nieco różni się od wcześniejszych, ponieważ z jednej strony jest bardziej drapieżna, niż na płycie Mechaników, z drugiej zaś brzmi znacznie mniej folk-rockowo, niż w przypadku Orkiestry Atlantydy. I to prawdopodobnie jest kwintesencja brzmienia, które złapała Atlantyda w swoim aktualnym wcieleniu. Wystarczy posłuchać "Bram Dublina", ze świetnym tłem granym na kontrabasie, by uznać, że są to najlepsze wersje niektórych utworów.
Choć w porównaniu z poprzednią płytą (od nagrania której mija 13 lat!) sporo się w zespole zmieniło. Choć skład uległ niemal całkowitemu przemeblowaniu, to jednak jest to krążek będący logicznym następstwem tego, co działo się wówczas w muzyce Atlantydy. Dominuje akustyczne granie, gitary, skrzypce, akordeon i banjo brzmią bardzo selektywnie, słychać tu dbałość o brzmienie. (...) nietrudno odnieść wrażenie, że obecne brzmienie lepiej pasuje do folkowej specyfiki płyty.
(...) Album "Ulubione", to nie tylko świadectwo tego, co obecnie dzieje się w grupie Atlantyda. Słychać, że Sławek nie musi nikomu niczego udowadniać, ponieważ jego zespół pojawia się na najważniejszych imprezach związanych z tą sceną i zawsze jest dobrze przyjmowany. Sam autor nadal otrzymuje wyróżnienia i nagrody za nowe piosenki. A jednak ta płyta coś udowadnia. Pokazuje, że warto jest mieć marzenia, zwłaszcza jeżeli ma się dość determinacji, by te marzenia spełnić."
("Spełnione marzenia. Nowa płyta grupy Atlantyda" - Rafał Chojnacki, szanty24.pl)

|
- Sail ho welcome
- Marco Polo
- Stara latarnia
- Pacyfik
- Irlandzki żeglarz
- Billy boy
- Bramy Dublina
- Dzień Św. Patryka
- Jutro tysiące mil
- Bitwa z morzem
- Tańcz, gdy zabawa trwa
- Żagle w górę żagle
- Pożegnalny ton
| skład: Sławomir Klupś – gitara, wokal prowadzący
Piotr Bułas – mandolina, banjo
Krystian Sidor - kontrabas, wokal
Piotr Sidor - gitara
Radosław Kruszyna – akordeon
Remigiusz Kaliszkowski – skrzypce, wokal
gościnnie
Jacek Grzywacz - akordeon
Bogdan Kaczmarek - gitara basowa |
|
|
|