logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2015
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2014  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

AVTOMAT - PLEŚNI
ISZOŁ BRAT (EP)

Wydawca: Fonografika

  Pleśni to nowy projekt muzyka, wokalisty i producenta Kajetana Łukomskiego, grającego od ośmiu lat pod nazwą Avtomat. Do współpracy przy najnowszym albumie zaprosił wokalistki śpiewające białym głosem (m.in. Ewę Karasińską-Gajo, śpiewającą od dwudziestu lat w grupie Werchowyna). Pleśni łączą ukraińskie, rosyjskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi, które wprowadzają te, często zapomniane, ludowe kompozycje w obszar zainteresowań młodych ludzi.
Projekt Pleśni przypomina człowiekowi, skąd się wywodzi - nie z geometrii, symetrii i matematyki, a z pleśni, prehistorycznej zupy, chaosu i biologicznej gęstwiny. Dzięki niemu bardziej możliwe wydaje się połączenie dzisiejszego, technologicznego życia rodem z miastosfery z bardzo pierwotnymi środkami wyrazu, które grają gdzieś głęboko w każdym z nas.

Maxi-singiel „Iszoł Brat”, to pierwsze oficjalne wydawnictwo projektu Pleśni, które zapowiada długogrający album. Materia ukaże się nakładem wydawnictwa Fonografika (we współpracy z Pink Kong Records).
Iszoł Brat”, to ukraińska wesnianka (pieśń śpiewana na wiosnę), która traktuje o swoistym rytuale przejścia, ale nawołuje też do zdrowego respektu dla sił natury. Opowiada historię, która ma swoje korzenie w oryginalnym, ukraińskim tekście piosenki. Dwójka zamaskowanych, uprawiających leśną mimikrę wędrowców, brat i siostra, przemierza organiczną gęstwinę w nieznanym celu. Podczas gdy on jest siłą napędową ich wędrówki, ona jest zdecydowanie bardziej wyczulona na podszepty intuicji i otaczającej ich biologicznej kipieli, która w pewnym momencie upomni się o nich ożywającymi prosto z mchu, ziemi i roślin postaciami. Gdy brat w końcu dostrzeże, że postawił przed siostrą zbyt trudne zadanie, może okazać się już za późno.
Słuchacze po raz pierwszy dostają oryginalną wersję utworu, która zdążyła już zdobyć uznanie w połączeniu ze znakomicie przyjętym teledyskiem. Dalej singiel oferuje bogactwo remiksów od śmietanki najtęższych umysłów polskiej muzyki elektronicznej, m.in. Baasch, Pysh, czy Stendek.

  1. Iszoł Brat
  2. Iszoł Brat (Baasch Remix)
  3. Iszoł Brat (Pysh Remix)
  4. Iszoł Brat (Elektrische.TV Remix)
  5. Iszoł Brat (Stendek Remix)
  6. Iszoł Brat (DreamChach Remix)
skład:
Kajetan Łukomski (Avtomat) - wokal, elektronika, kompozycja
Ewa Karasińska-Gajo - wokal
Weronika Regosz - wokal
Anna Jacobson - wokal
Sonia Łukomska - wokal
Anuszka Jakimiuk - wokal