logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2015
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2014  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

STASIEK WIELANEK
ZŁOTA KOLEKCJA VOL.1 & VOL. 2

Wydawca: Warner Music Poland

  Tylko dwa miasta w przedwojennej Polsce miały swój lokalny folklor – Warszawa i Lwów. Warszawa zawdzięcza podwórkowy wdzięk Ulicznej Orkiestrze z Chmielnej, która już od końca lat 20. grywała na ulicach przedwojennej stolicy apaszowskie tanga i śmietnikowe serenady. Po wojnie folklor Warszawy odrodził się wraz z Orkiestrą z Chmielnej, która wprawdzie powróciła na warszawskie ulice, ale już w roli historycznego zabytku i turystycznej atrakcji. Szybko też znalazła naśladowców i kontynuatorów. Na ich czele stanął Stasiek Wielanek, warszawiak z Czerniakowa w czwartym pokoleniu, wywodzący się – jak sam mówi – spośród „muzycznej arynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego”.

Dawna atmosfera i ginący folklor Czerniakowa do tego stopnia zauroczyły Wielanka, że zamiast warsztatu samochodowego założył Kapelę Czerniakowską. Z naukowym wręcz zacięciem kształtował profil tego zespołu. Zadbał o jego repertuar, utrwalił go w nagraniach dla Polskiego Radia i na płytach, otwierając szeroko drogę do rekonstrukcji warszawskiego folkloru.

„Pokochałem piosenkę warszawską. Myślę, że jest to miłość odwzajemniona” – mówił – gdy niebawem efektem tej miłości stała się jego Kapela Warszawska. Pojawił się wówczas jeszcze inny Wielanek. Nie tylko lider nowej formacji artystycznej, śpiewak i akordeonista. Także Wielanek – warsawianista, znawca folkloru miejskiego, który wespół z profesorem Bronisławem Wieczorkiewiczem zajął się nadwiślańską gwarą, Wielanek – kolekcjoner i zbieracz piosenek lwowskich, pieśni legionowych, wojennych i okupacyjnych, żydowskich szmoncesów, piosenek więziennych i rubasznych, kolęd i pastorałek, Wielanek – konsultant krajowych i polonijnych kapel i zespołów podwórkowych, doradca animatorów folkloru polskiego na obczyźnie, Wielanek – przez zawistników nazywany czerniakowskim Kolbergiem, właściciel jednego z najbogatszych zbiorów nutowych i ikonograficznych związanych nie tylko z folklorem miejskim, Wielanek – autor książki Szlagiery starej Warszawy. Śpiewnik andrusowski, okraszonej bogato plotką, anegdotą, zdjęciami, karykaturami, która – jak każda prawdziwa książka poświęcona muzyce – uzupełniona jest nagraniami, książka – pamiętnik, której ideę najlepiej oddaje zasłyszana kiedyś myśl: „wspomnienia są jak perły, mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez”.

Jest jeszcze Wielanek – kompozytor, ostatni Mohikanin miejskiego folkloru, twórca piosenek, w których jawi się jako artysta wyjątkowo wyczulony na przeróżne „smaki” muzyki okolic wielkich miast, miejski dandys, celny obserwator ludzkich obyczajów, znający wszystkie tajemnice „szpagatowej inteligencji”.

  CD 1: "Tango andrusowskie"
 1. Chodź na Pragę
 2. U cioci na imieninach
 3. Bal na Gnojnej
 4. Na Bródnie
 5. Hanka
 6. La Piaf Varsovien (Wróbelek warszawski)
 7. A Warszawa jest mi bliska
 8. Warszawa
 9. Nadwiślański Bulwar
 10. Święta u Felka Sztachety
 11. Zapraszam Cię na spacer po Warszawie
 12. Szanuj śledzia
 13. Dwie Warszawy
 14. Saska polka
 15. Warszawskie wspomnienia
 16. Tango andrusowskie
 17. Zośka z Pragi
 18. Madonna Warszawska
 19. Ja czekam pod bramą
 20. Nie ma cwaniaka nad warszawiaka
 21. Zakręt losu
 22. Żyj nam Warszawo
 23. Piosenka o mojej Warszawie
  CD 2: "Dorożkarski blues"
 1. Toasty
 2. Dorota
 3. Porzuciła mnie
 4. Teraz jest wojna
 5. Żebyś ty browar miała
 6. Moje miejsce
 7. Dorożkarski blues
 8. Tylko we Lwowie
 9. A sąsiedzi wiedzą
 10. Czapka Lenina, fajka Gruzina, oczy Putina
 11. Don Rico
 12. Musette umilkło
 13. Miluśka moja
 14. Murka
 15. Kopciuszek
 16. Cela nr 13
 17. Wileńskie serducho
 18. Wyklęci
 19. Siwy mundur
 20. Fantazja ułańska
 21. Orlątko