logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2018
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2017  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

POZNAJ ŚWIAT MUZYKI
COLLECTION 2017

Wydawca: Soliton

  POZNAJ ŚWIAT MUZYKI... seria płyt poświęcona muzycznej odsłonie kultur i narodów świata. Międzynarodowy charakter projektu jest doskonałym nośnikiem emocji oraz wiedzy o innych kulturach. Zachęcamy do muzycznej podróży dookoła świata!

CD: SCOTLAND: Utwory na płycie wykonują Paweł Betley (flet) i Paweł "Agryll" Lipnicki (śpiew). Obaj muzycy to doświadczeni artyści z dużym dorobkiem. Utwory od 13 do 24 to wersje instrumentalne.

CD: INDIA: Płyta zawiera kompozycje oparte na wstępach (alaap) do rag indyjskich. Trzy utwory należą do klasyki, a czwarty (Parameshwari) został skomponowany przez wirtuoza sitaru (indyjski instrument strunowy) o nazwisku Ravi Shankar. Wokalista Pandit Shivkumar pochodzi z Indii, jego śpiew uzupełniony jest muzyką instrumentalną, którą stworzył Lucjan Wesołowski grający na tradycyjnych instrumentach indyjskich. Na płycie usłyszymy sitar, bansuri (flet indyjski), santur (cymbały indyjskie), esraj (indyjski instrument smyczkowy), buzuki (grecki instrument strunowy).

CD: MOROCCO: Płyta zawiera muzykę marokańską i z basenu Morza Śródziemnego. Cały album muzyczny to utwory wokalne z wstępami instrumentalnymi i improwizacjami. Wokalista Abdou śpiewa pieśni w różnych językach, m.in. w dialekcie marokańskim języka arabskiego (derija, czyt. deriża), w ladino (język Żydów wygnanych z Hiszpanii), w językach berberyjskich i po turecku. Zespół "JAWA Ensemble" powstał spontanicznie w 2015. Na płycie usłyszymy wiele instrumentów perkusyjnych, w tym arabskich, tureckich i irańskich, lutnie arabskie „oud”, cytr arabski „quanun”, sitar i bansuri (instrumenty indyjskie).

CD: ITALY: Wyselekcjonowana kompozycja najpopularniejszych włoskich hitów, które przez długie lata zajmowały pierwsze miejsca na światowych listach przebojów. Zamknij oczy, wsłuchaj się w muzykę i zaciągnij ciepłym, włoskim powietrzem.

CD: SLOVAKIA: "Za górami, za lasami..." takim właśnie bajkowym wstępem zapraszamy do krainy, gdzie wciąż żywe są tradycje muzyczne a krajobrazy przywołują z pamięci kadry z filmów przygodowych. Tuż za szczytami Tatr, po sąsiedzku na Słowacji, odnajdziemy autentyczny, pieczołowicie i z dumą pielęgnowany folklor. Brzmi znajomo ? Góralskie przyśpiewki nie znają granic. Nawet bohaterów legend mamy wspólnych – romantyczną historię Janosika opowiadają i po polskiej i po słowackiej stronie. Sporu o podobieństwo muzyki i o pochodzenie słynnego harnasia nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, bo wolność nie ma granic.

CD: SPAIN: Flamenco w roli przewodnika po Hiszpanii? Zapowiada się nietypowa podróż po gorącym południu, gdzie tradycyjny przewodnik nie będzie potrzebny. Urzekające dźwięki hiszpańskiej gitary docierają wprost do serc i umysłów, otwierając je na filozofię flamenco. Na styku wybuchowej mieszanki kultur nagromadziły się  emocje, które nie sposób wyrazić w bardziej naturalny sposób niż poprzez muzykę i taniec. Ekspresyjne melodie zagrane szelestem czerwonych sukien pań i gwałtowne rytmy wystukane męskimi obcasami opowiadają prawdziwe historie mieszkańców Andaluzji.

CD: CHINA: Zielona herbata, ryż, porcelana, ubrania, sprzęt elektroniczny – wszystko opatrzone słynnym dopiskiem: „ Made in China”. Synonim taniej siły roboczej, sukcesu i wyzysku. Towar eksportowy. Chiny mają do zaoferowania znacznie więcej!
Początki kultury muzycznej w Chinach sięgają drugiego tysiąclecia p.n.e. Mimo upływu lat, burzliwej historii i nieokiełznanego rozwoju gospodarczego,hermetyczna i osobliwa muzyka przetrwała praktycznie w niezmienionej formie. Zachowała swój pierwotny charakter dzięki ciągłości tradycji. Ściśle związana z systemami filozoficznymi i religią wciąż jest ważną i szanowaną częścią codziennego życia.
Chińczycy stworzyli własny, unikalny system dźwiękowy oparty na pięciu tonach, z którego korzystają do dziś.  Dla przeciętnego Europejczyka pentatonika brzmi obco, niezrozumiale lecz jej urok przyciąga jak magnes. W parkach wielkich aglomeracji można usłyszeć relaksujące dźwięki dawnych instrumentów. To mieszkańcy grają, tańczą lub ćwiczą sztuki walki w rytm melodii. Próbują zachować ten pierwiastek kultury, który świadczy o ich tożsamości.

CD: JAPAN: Subtelne kwiaty japońskich wiśni nigdy nie wydają owoców. Bezużyteczne drzewa kwitną dość krótko a mimo to tłumy ludzi czekają na ten czas, kiedy można podziwiać ich urok. Delikatne płatki kwiatów w końcu opadają i odlatują z wiatrem w siną dal. Japońskie pieśni próbują oddać piękno zaklęte w eterycznych dźwiękach natury. Kojące brzmienia tradycyjnych instrumentów skłaniają do refleksji nad sensem i ulotnością życia.

CD: TIBET: Odosobniony, odległy, wciąż niedostępny Tybet rozpala wyobraźnię każdego, kto poszukuje mądrości i szczęścia w buddyzmie. Do modlitewnych rytuałów dodatkiem jest muzyka pochodząca od samego Buddy- symboliczna, prymitywna, wyłącznie użytkowa. Subtelnie podkreślająca nadrzędną funkcję słowa w żarliwej modlitwie. Charakterystyczne, niespotykane nigdzie indziej brzmienie śpiewu alikwotowego wprowadza w medytacyjny trans, który jest prostą drogą do przejścia w stan upragnionego oświecenia

CD: AMERICAN INDIAN

CD: TIROL: Tyrol to region w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii. Płyta daje możliwość poznania muzycznego dziedzictwa tego pięknego regionu.

CD: UKRAINE: Płyta poświęcona muzycznej kulturze Ukrainy.

CD: AFRICA: Afryka to bez wątpienia ojczyzna muzyki popularnej. To właśnie w tyglu afrykańskiej wielokulturowości podgrzewanym słońcem Sahary powstała trudna do sklasyfikowania, gęsta, muzyczna mieszanka, którą zachwyca się cały współczesny świat. Gorące rytmy, energetyczne instrumenty i głosy śpiewających zapraszają do tańca.

CD: GREECE: Płyta nagrana przez grecką grupę wokalno-instrumentalną Mythos. Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy i wokaliści występujący od wielu lat na europejskich scenach. To greckie instrumenty, melodie, bouzuki, śpiew oraz świetna zabawa. Na płycie znalazły się największe przeboje - barwny program przedstawiający muzykę grecką od dawnej pieśni po współczesne przeboje i utwory własne. Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy i wokaliści występujący już wiele lat na scenach Grecji, Polski, Niemiec, Szwecji, Francji, czy Holandii, biorąc również udział w koncertach znanych greckich gwiazd takich jak Demis Roussos, Vicky Leandros, Costa Cordalis, Antique, Bouzuki Band.

CD: CUBA: Życie na Kubie toczy się w rytmie Salsy i Merengue. Wystarczy wyjść na ulicę, żeby poczuć jakie namiętności wyzwala w mieszkańcach upał, rum i słynna manana. Jutro albo nigdy, a dziś zapomnij o problemach i chodź tańczyć ! Kubańczycy dbają o stały, wysoki poziom endorfin i są radośnie nastawieni do życia, a ono zdecydowanie rozpieszcza ich słońcem, rajską przyrodą i miłością. Nie ma na wyspie tematów tabu w relacjach damsko męskich. Popularny kubański instrument muzyczny klawesy pochodzi od nazwy Macho i Hembra (mężczyzna i kobieta) . Gdy mężczyzna spotyka kobietę powstaje niezwykła harmonia brzmień. Taka też jest kubańska muzyka – przesiąknięta ludzkimi emocjami, dniem dzisiejszym, szklanką rumu i zapachem wypalonych cygar.

CD: EGYPT: Egipt, kolebka cywilizacji, znana na całym świecie dzięki bezcennym zabytkom kultury. Aż trudno sobie wyobrazić, że istotna część tego dziedzictwa – tradycyjne muzyczne do niedawna nie były w żaden sposób dokumentowane! Kultywowane, jako wartość społeczna.


CD: SCOTLAND
 1. Amazing Grace
 2. Come by the Hills
 3. Scotland the Brave
 4. Flower of Scotland
 5. Loch Lomond
 6. Scottish Soldier
 7. Will Ye No Come Back Again
 8. Annie Laurie
 9. Mairi’s Wedding
 10. Scotts Wha Hae Wi
 11. Killiecrankie
 12. Auld Lang Syne
 13. Amazing Grace
 14. Come by the Hills
 15. Scotland the Brave
 16. Flower of Scotland
 17. Loch Lomond
 18. Scottish Soldier
 19. Will Ye No Come Back Again
 20. Annie Laurie
 21. Mairi’s Wedding
 22. Scotts Wha Hae Wi
 23. Killiecrankie
 24. Auld Lang Syne
CD: INDIA
 1. Bhupali alaap
 2. Malkauns alaap
 3. Parameshwari alaap
 4. Nat Bhairav alaap
CD: MOROCCO
 1. A lala Yalai
 2. Qom Tara
 3. Üskudar’a gider iken
 4. Ya laure
 5. Nassi Nasse
 6. Hija mia mi
 7. Baba Salah
 8. La rosa enflorence
 9. Dawina Bardake
CD: ITALY
 1. Mamma Maria - Ricchi e Poveri
 2. Che Sara - Ricchi e Poveri
 3. Voules Vous Danser - Ricchi e Poveri
 4. Come Vorrei - Ricchi e Poveri
 5. Acapulco - Ricchi e Poveri
 6. O Sole Mio - Luciano Manacore
 7. Mambo Italiano - Mauro Ottolini
 8. Volare - Nel blu dipinto blu - Domenico Modugno
 9. L'Italiano - Mauro Nardi
 10. Su Di Noi - Pupo
 11. Sara perche ti amo - Ricchi e Poveri
 12. Buonasera Signorina - Mauro Ottolini
 13. Kalimba De Luna - Tony Esposito
 14. Zingara - Bobby Solo
 15. Vamos a La Playa - Ivan Cattaneo
 16. Cristina - Bobby Solo
 17. Luna Rossa - Luciano Manacore
 18. Cosa sei - Ricchi e Poveri
 19. Se Piangi Se Ridi - Bobby Solo
 20. Arrivederci Roma- Bobby Solo
CD: SLOVAKIA
 1. A W Karmickie
 2. Kiem Si Jechal
 3. Tancuj, Tancuj
 4. A Od Presova
 5. Helpa
 6. Koniare, Koniare
 7. Niedaleko Od Trencina
 8. W Slowenskim Sirokim Kraju
 9. Pockiej Ma Siuhajko
 10. Ej Zebych Wiedial
 11. U Dunaja
 12. Od Wiecera Do Rana
CD: SPAIN
 1. Donana
 2. Feelings & Loves
 3. Happyview
 4. Pani
 5. Salty Reflect
 6. Tangos of the Foro
 7. The Rumbean Caravane
 8. To my Father
 9. Capricho Arabe
 10. Legenda "Asturias"
 11. Sevilla
 12. Granada
CD: CHINA
 1. GONG YAN SHI CHUN (Daydreams of the concubine)
 2. QUAN BIAN (Along the creeks banks)
 3. XIU HE BAO (Embroidering a gift to her lover)
 4. GU SU XING (Go Su’s trip)
 5. YUE ER GAO (High moon)
 6. MEI HOU WANG (The monkey’s dance)
 7. KAI SHAN  CHUANG (At the window)
 8. SONG BIE (TUO LING) (Accompanying his friend)
 9. LI CHENG DE SHEN MI GONG DIAN (In magician Li Cheng’s palace)
 10. SHI MIAN MAI FU (The great ambush)
 11. XIAO YANG ZHOU (Yang Chou’s village scenery)
 12. GAO PO ZHUANG JING (A day in the highlands)
 13. MIN YAO FENG (Folk song)
 14. YOU HUA YUAN (Walking in the garden)
 15. MI-LUO JIANG SHANG (On the river Mi-Luo)
 16. WU BANG ZI
CD: JAPAN
 1. A MINDFUL JOURNEY FROM HAKONE TO TOKYO
 2. SPRING FLOWERS IN KYOTO
 3. AUTUMN IN RITSURIN PARK
 4. WALKING IN RYOAN-JI GARDEN
 5. SORROW FOR KEIKO
 6. BIZEN YAKI PORCELAIN
 7. A MEDITATION IN SENGAKU JI TEMPLE
 8. MONOGATORI FOR A ROMANTIC GIRL
 9. DELICATES COLOURS OF LOTUS FLOWER
 10. AUTUMN SONG IN OKAYAMA
 11. DREAMS OF A JAPANESE WOMAN
 12. A BALLAD IN THE TSUKIJI MARKET
 13. THE SECRET AYAKA’S LOVE
 14. MEIJI’S IRIS
CD: TIBET
 1. OFFERINGS TO ALL BUDDHAS  ou OFFRANDE A TOUS LES BOUDDHAS
 2. OFFERINGS TO PADMASAMBHAVA  ou OFFRANDE A PADMASAMBHAVA
 3. OFFERINGS TO THE PATH OF THE HEART  ou OFFRANDE AU COEUR DE LA VOIE
 4. INVOCATION OF EARTH  ou INVOCATION DE LA TERRE
 5. INVOCATION OF WATER  ou INVOCATION DE L’EAU
 6. INVOCATION OF AIR  ou INVOCATION DE L’AIR
 7. INVOCATION OF FIRE  ou INVOCATION DU FEU
 8. INVOCATION OF SPACE  ou INVOCATION DE L’ESPACE
 9. QUINTESSENCE
 10. P’AXE : PEACEFULL ENLIGHTMENT  ou TOUT S’UNIT EN PAIX
CD: AMERICAN INDIAN
 1. Llaky Runa (Traditional)
 2. Ly o Lay-a-le Loya (Traditional)
 3. Geronimo (M. Titi)
 4. Ananau (Freddy Ortiz)
 5. My Fear (Traditional)
 6. A.la.ke (Traditional)
 7. The Last of the Mohicans (Trevor Jones/ Randy Edelmann)
 8. Canyon Train (M. Titi)
 9. Harmony (Traditional)
 10. Sunquyman (Traditional)
 11. Spirit of Fire (M. Titi)
 12. White Buffalo (Holm)
 13. Looking for North (Traditional)
CD: TIROL
 1. Horst Du Wie Der Kuckuck Ruft
 2. Du Bist Viel Zu Dick
 3. Kuckucks Jodler
 4. Bawarische Polka
 5. Janes und sein Bariton
 6. Tanz Boden Bei Wirtin
 7. Beer Barrei Polka
 8. Appenzeller Jodler
 9. Herzi Leine
 10. Kremiec Polka
 11. Tyrol Bua
 12. Walc C-Dur Bawarski
 13. Iżik Polka
 14. Boarische berge
 15. Bruno Polka
 16. Mein Bauch
 17. Alten Kamerate
 18. Tango Tyrolskie
CD: UKRAINE
 1. Rusznyk (Mama Droga)
 2. Czeremszyna
 3. Czom Ty Ne Pryjszow
 4. Oj U Wysznewomu Sadoczku
 5. Nicz Jaka Misiaczna
 6. Rozprahajte Chłopci Koni
 7. Oj Czyj To Kiń Stoit
 8. Oj Czorna Ja Sy Czorna
 9. Oj Na Iwana Da Na Kupała
 10. Księżyc Na Niebie
 11. Nese Hala Wodu
 12. Cwite Teren
 13. Czornobrywci
 14. Jichaw Kozak Za Dunaj
 15. Sila Ptacha
 16. Wysyt Jabko, Wysyt
 17. Tyż Mene Pidmanuła
 18. Pisnia Lunaje
 19. Dwa Koliory
 20. Pid Oblachkom
 21. Zakuwała Zozułeńka
CD: AFRICA
 1. African Night
 2. Aya
 3. Kiye-Kiye
 4. La Fete Au Village
 5. La Rumba Du Sorcier
 6. Lekile Special
 7. Mandaya
 8. Muana Me
 9. Night In Zaire
 10. Osengi Dipanda
 11. Aki Santa
 12. Mass Bena
 13. Nkouezo
 14. Noir Ou Blanc
 15. Nsamountela
CD: GREECE
 1. To palikari ehi kaimo
 2. Tzamajka
 3. Strose to stroma su/ Horos to Zorba
 4. Giorti ton zembekidon
 5. Kira Georgina
 6. To simadi
 7. Opa, opa
 8. Die for you
 9. Mi mu zitas
 10. Mi milas mi gielas
 11. Matia wurkomena
 12. Siko horepse Sirtaki
 13. Arnisi (Sto perigiali to krifo)
 14. Epikinonume
 15. An thimitis sto oniro mou
 16. Goodbye My Love, Goodbye
CD: CUBA
 1. Bella Maria De Mi Alma (Bolero)
 2. Canoea (Cumbia)
 3. Chan Chan (Son)
 4. Cuarto De Tula (Salsa-Son)
 5. El Preso (Salsa)
 6. El Yerberito Moderno (Cha Cha Cha)
 7. Hasta Siempre Che Guevara (Guajira)
 8. Historia De Un Amor (Bolero)
 9. La Ventanita (Merengue)
 10. No Vale La Pena (Salsa)
 11. Oye Como Va (Cha Cha Cha)
CD: EGYPT
 1. EL HILWADI
 2. TELET YA MAHLA NORHA
 3. YA HALAWET EL DONIA
 4. ALSAHBAGIA
 5. YA SALAT EZZIN
 6. GHARIB EDDAR
 7. AL HILWAWI ELMORRA
 8. SOK IL HALAWA GABAR
 9. BAIA EL HAWA
 10. OSHAKAK KITIR
 11. IFTAHI SHIBBAKIK YA SABIA (Abdalla)
skład:
CD: SCOTLAND
Paweł Betley - flet
Paweł "Agryll" Lipnicki - śpiew

CD: INDIA
Pandit Shivkumar - śpiew
Lucyan (Lucjan Wesołowski) - sitar, bansuri, santur, esraj, buzuki

CD: MOROCCO
JAWA Ensemble w składzie:
Abdou Oardi - śpiew
Adam Rozenman - instrumenty perkusyjne
Lucjan Wesołowski (Lucyan) - oud, quanun, sitar, bansuri

CD: ITALY
Ricchi e Poveri
Luciano Manacore
Mauro Ottolini
Domenico Modugno
Mauro Nardi
Pupo
Tony Esposito
Bobby Solo
Ivan Cattaneo

CD: SLOVAKIA
różni wykonawcy

CD: SPAIN
Flamenco Guitar

CD: CHINA
The Chaozhou Ensemble featuring Tun Midiung, Wang Cheng Yi, Wang Ying, Tan Van Albert, Lai Long Hon

CD: JAPAN
Seijo Omure Ki

CD: TIBET
Igor Galan

CD: AMERICAN INDIAN
rożni wykonawcy

CD: TIROL
Tyrolska Kapela Stefana
Gdańska Orkiestra Ogrodowa

CD: UKRAINE
Artur Vanyan-Ko i Zespół Czornobrywci (1-12, 14, 16, 17, 21)
Ivan Kozlupa i Nathaliya Dowbenko (13, 15, 18-20)

CD: AFRICA
Sammy Massamba
D. Tochino Biniaknounou

CD: GREECE
Mythos
Valery Filipov

CD: CUBA
Orquesta Satuba

CD: EGYPT
Ahmed Abdalla