logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2018
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2017  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

TRADYCJA MUZYCZNA PODLASIA
PIEŚNI NIE TYLKO ŚWIĘTE.

Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze

  Dawniej śpiew był powszechną formą ekspresji mieszkańców wsi. Dzisiaj w wielu domach zastąpiły go radio, telewizja, magnetofon. Aby całe bogactwo tradycyjnej kultury muzycznej nie zaginęło potrzebni są ludzie, którzy przechowają je w swojej pamięci i przekażą innym. Takich ludzi na Podlasiu gromadzą wiejskie zespoły śpiewacze, które utrwalają dawne pieśni i obrzędy, zbierając je, odtwarzając i wykonując podczas lokalnych przeglądów i wszelkich uroczystości, a także podczas zwykłych spotkań towarzyskich i rodzinnych. Dzięki nim znamy dzisiaj przebieg i oprawę muzyczną dawnych obrzędów i obyczajów. Dzięki nim także młodzież zaczyna sięgać do własnych korzeni i źródeł swojej kultury.
[...] Większość pieśni, zarówno te religijne czyli święte, jak i świeckie mają przyporządkowane tradycją miejsce w czasie i przestrzeni, wymagają określonej, szczególnej oprawy muzycznej, jaką na terenie Podlasia jest głównie śpiew.
Publikacja obejmuje trzy płyty z nagraniami tradycyjnych pieśni wschodniego Podlasia, dokonanymi w latach 2001–2004. Każda z płyt prezentuje repertuar jednej grupy śpiewaczej z okolic Czeremchy. Zespół Wólczanki z Wólki Terechowskiej wykonuje pieśni miłosne, weselne, wielkopostne i kolędy. W repertuarze śpiewaczek z Czeremchy Wsi dominują pieśni liryczne, obyczajowe, pieśni obrzędowe cyklu dorocznego, wiosenne, religijne. Śpiewaczki z Dobrowody przedstawiają pieśni obrzędowe cyklu rodzinnego i dorocznego, pieśni miłosne, obyczajowe, ballady i śpiewy nabożne. Wszystkie pieśni wykonywane są w oryginalny sposób, w lokalnej gwarze należącej do dialektów północnoukraińskich.

CD I - Zespół śpiewaczy z Dobrywody
Zespół śpiewaczy istnieje w Dobrywodzie od ponad trzydziestu lat. Jest to jeden z najstarszych zespołów działających na Podlasiu. Na przestrzeni czasu jego skład się zmieniał. Obecnie gromadzi on sześć śpiewaczek. W nagraniu wzięło udział siedem - niestety Pani Antonina Sidoruk, najstarsza wykonawczyni (solo 1, 17), wspaniała śpiewaczka, której pamięć stanowiła prawdziwą skarbnicę pieśni i dawnych zwyczajów, zmarła 21 lutego 2002, kilka miesięcy po dokonaniu nagrania.
Zespół z Dobrywody zbiera co roku wiele nagród i wyróżnień za gromadzenie, odtwarzanie i wykonywanie pieśni i obrzędów miejscowej tradycji. Obok dużej wartości repertuaru, grupę śpiewaczą cechuje szczególna dbałość o jakość wykonawczą, piękne głosy i dobre zgranie we wspólnym śpiewie, które jest wynikiem wyłącznie własnej pracy, gdyż zespół nie ma instruktora. Śpiewaczki z Dobrywody występują głównie na Podlasiu, ale były także w Warszawie, Sopocie, Przemyślu, Grodnie.

Pieśni znajdujące się na płycie odpowiadają chronologii cyklu kalendarza wiejskiego. Rozpoczynają go wiosenne rohulki (2, 3, 10), które, jak każe tradycja, śpiewa się tylko przez jeden tydzień w roku - od Wielkanocy do Niedzieli Przewodniej i wysnynki (11) wykonywane po Niedzieli Przewodniej, po czym następują pieśni lata sianokośne (12) i żniwne (4). Repertuar zimowy to głównie kolędy (6, 15) i pieśni weselne (13), gdyż zima i karnawał to tradycyjna pora wiejskich wesel. Oprócz pieśni weselnych śpiewy cyklu rodzinnego reprezentuje pieśń pogrzebowa (5). Jedną z najpiękniejszych pieśni "świętych" w repertuarze zespołu śpiewaczego z Dobrywody jest pieśń maryjna "Caryca Niebiesnaja" (14). Oprócz śpiewów obrzędowych na płycie znalazło się kilka pieśni lirycznych i żartobliwych, które nie są łączone z żadnym konkretnym czasem i miejscem wykonania (1, 7, 9, 16, 17) oraz krwawa ballada o zamordowaniu żony (8), wykonywana w wielu wsiach wschodniego Podlasia.

CD II - Zespół śpiewaczy "Wólczanki" z Wólki Terechowskiej
Zespół istnieje i prowadzi działalność od ponad 20 lat. Wielokrotnie brał udział w przeglądach i festiwalach na Podlasiu, jak również w Sopocie, Przemyślu, na Ukrainie i Białorusi, zdobywając wiele nagród. Członkinie zespołu oprócz świeckiej działalności artystycznej, śpiewają także w chórze cerkiewnym. Tylko dwie z nich pochodzi z Wólki Terechowskiej, pozostałe trzy przybyły do wsi wraz z zamążpójściem. Zespół spotyka się głównie w wiejskiej świetlicy w Wólce Terechowskiej.

CD III - Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi
To jedna z najstarszych stażem i wiekiem grup śpiewaczych. Powstał ponad dwadzieścia lat temu. Wielokrotnie brał udział w przeglądach i festiwalach na Podlasiu, jak również w Sopocie i na Ukrainie, zdobywając nagrody za piękne wykonanie starych, miejscowych pieśni i odtwarzanie obrzędów. Zespół tworzą obecnie cztery śpiewaczki, które śpiewają także w chórze cerkiewnym. Wszystkie członkinie zespołu pochodzą ze Wsi Czeremcha, tu się urodziły i tu żyją do dziś. Zespół spotyka się głównie w domu Pani Luby Salińskiej, gdzie samodzielnie przygotowuje zebrane pieśni.

CD I. Zespół śpiewaczy z Dobrywody
 1. Jak ja buw chłopec' mały pieśń liryczna, żartobliwa (solo Antonina Sitoruk)
 2. Radujtiesia wsie liudije kolęda
 3. O diwnoje narożdżenije kolęda
 4. Swiatyj Jure Ryhore rohulka - wiosenna pieśń śpiewana przez tydzień po Wielkanocy
 5. Za lisom, borom rohulka
 6. Je w Dobrywody hrudoczok rohulka
 7. Kuje zazula wysnynka - wiosenna pieśń śpiewana po rohulkach
 8. Caryca Niebiesnaja pieśń liryczna
 9. Oj tam jasno ballada
 10. Na moru woda lilije pieśni i przyśpiewki weselne, śpiewane przed wyjazdem do ślubu
 11. Kosiary kosiat pieśń sianokośna
 12. Oj rataju, rataju pieśń żniwna
 13. Uż leżyt smertiu usplennyj pieśń pogrzebowa, śpiewana podczas nocnego czuwania przy zmarłym
 14. Sołowijczyk maleńkij liryczna pieśń sieroca
 15. Oj po brodu pieśń żartobliwa (solo Walentyna Klimowicz)
 16. Oj ty chmelu, chmelu pieśń liryczna
 17. Stoit hora wysokaja pieśń liryczna (solo Antonina Sidorczuk)
CD II. Zespół śpiewaczy "Wólczanki" z Wólki Terechowskiej
 1. Oj, Boze, Boze
 2. Oj, czyj to horod
 3. Chrystos Spasitiel
 4. Iszli Tryje Cary
 5. Oj, czyjiz, czyjiz dworcia nowynki
 6. Oj, rano, rano
 7. Samaranka
 8. Pred Toboju, moj Boh
 9. Na mracznoj horie
 10. W konci sela tam stojit werba
 11. Jawor nad wodoju
 12. Tycha, tycha na dwori pohoda
 13. Oddajesz mene, mamo, molodoju
 14. Czerez sad, wynohrad
 15. Lityly husy, hahajuczy
 16. Oj, oddala z mene maty
 17. Czereszenko, ty wyszenko
 18. Tam u wysznewomu sadu
CD III. Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi
 1. Oj czyji to woly
 2. I lid tryszczyt i woda pyszczyt
 3. Chrystow Swiatitiel Nikolaj
 4. Dnies od Diewy
 5. Boh Natura
 6. A tam u Jwana
 7. Sydyt zajczyczok
 8. Tam u lisi pry dorozi
 9. Skorbnaja Mati
 10. Oj tam na ganku
 11. Oj posiju ja lonku
 12. Dywczynonka ny zamyznia
 13. Oj ty maminka rodnaja
 14. Zaczynajetsa, rozwywajetsa
 15. Oj oddala mene maty
 16. Oj prala b ja kudyliciu
 17. Tam u polu werba
 18. Niezamietna wiek prochodit
 19. Ty dywczynonka, czornobrywenka
 20. Kozacze ty mij
skład:
CD I - Zespół śpiewaczy z Dobrywody
CD II - Zespół śpiewaczy "Wólczanki" z Wólki Terechowskiej
CD III - Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi