logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2018
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2017  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

WCIAS
HEJNAŁY

Wydawca: We Call It a Sound

  "Hejnały" to już czwarta płyta zespołu WCIAS, czyli braterskiego duetu Filipa i Karola Majerowskich. Muzyka na niej zawarta jest w pełni autorska, jednak silnie inspirowana tradycjami muzycznymi polskiej wsi, z naciskiem na Wielkopolskę. 8 minimalistycznych kompozycji, których oś stanowią głosy oraz instrumenty dęte - trąbka i puzon.

"Kiedyś grali na mainstreamowych imprezach, dziś mogą rozkręcić zupełnie inną potańcówkę (...) Artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z synth-popową elektroniką niż tzw. ludowszczyzną przesiąkniętą krajobrazem wielkopolskiej wsi (...) Majerowscy na „Hejnałach” przywdziali ludowe szaty (na Wielkopolsce jest w czym wybierać), choć nie zamienili się w „kukły” rodem ze skansenu. Oni raczej swoją muzyką użyźnili tradycję, dając jej możliwość zakwitnięcia w nieco innych okolicznościach przyrody (...) Wyjątkowe albumy wprowadzają – zresztą pożądany skądinąd – mętlik naruszający działanie naszego podświadomego wykrywacza dźwiękowej hosztaplerki. „Hejnały” zagłuszają go po całości." (Łukasz Komła, nowamuzyka.pl)

WCIAS (dawniej We Call It a Sound) to zespół, który powstał w 2007 roku we wsi Kębłowo, położonej koło Wolsztyna, w zachodniej części Wielkopolski. Trzonem grupy są dwaj bracia, Filip i Karol Majerowscy.
Przeszli długą drogę, inspirując się prawie wszystkimi możliwymi gatunkami muzycznymi, aby dotrzeć do źródeł. Styl grupy na przestrzeni kolejnych albumów zmieniał się radykalnie, w ostateczności przyjął formę awangardowego folku, w którym punktem wyjścia jest polska muzyka tradycyjna. W tym duchu zrealizowany jest najnowszy album grupy zatytułowany "Hejnały". Album ukazuje nowe, świeże spojrzenie na muzykę i zawiera minimalistyczną wizję polskiej muzyki folk, stworzoną tylko przez głos, trąbkę i puzon. Bracia mają za sobą 15 letnie doświadczenie gry w lokalnych orkiestrach dętych. Ich inspiracje pochodzą z różnych części Polski: wielkopolskich dud, przez małe zespoły dęte ze wschodniej Polski i muzykę wokalną różnych regionów. Cały czas uczą się od starych mistrzów i grają nie upiększoną muzykę tradycyjną "in crudo" w innych kapelach.

  1. Zabierzemy Cię
  2. Muzykant
  3. Na Wieś
  4. Fortepian
  5. Wiwat
  6. Od do
  7. Jeziorny
  8. Koniec
skład:
Filip Majerowski - śpiew, puzon, gitary, dzwonki, syntezatory
Karol Majerowski - śpiew, trąbka, bęben obręczowy, baraban, dzwonki

gościnnie:
Michał Fetler, Michał Pijewski i Michał Śliwiński - saksofony w „Muzykancie” i „Na Wieś”
Adam Brzozowski - fortepian w „Fortepianie”
Filip Postaremczak - kontrabas w „Jeziornym”