|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2019 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły KRAJKA & KAPELA SERHIJA OCHRIMCZUKA BYWAJCIE ZDROWI! Wydawca: Koka Records
Trzecia płyta przemyskiego zespołu Krajka jest uzupełnieniem poprzedniej – „Krajka. W Domu”. Składa się na nią repertuar z polsko-ukraińskiego pogranicza – spuścizny, z której wyrastają i z którą utożsamiają się młodzi przemyscy śpiewacy. To wydobyte z zakamarków rodzinnej pamięci, skazane na zapomnienie pieśni współtworzące koloryt pogranicza na początku XX w., to także utrwalone dla potomności nieocenione zapisy Oskara Kolberga z drugiej połowy XIX w. W obydwu przypadkach – rekonstruowane bądź adaptowane wspólnie z doświadczonymi kijowskimi muzykami z kapeli Serhija Ochrimczuka oraz kobziarzem Tarasem Kompaniczenką.
Zespół śpiewu ludowego "Krajka" istnieje od listopada 2011 roku i działa przy Związku Ukraińców w Polsce w Przemyślu. Jego kierownikiem i opiekunem artystycznym jest Tatiana Nakonieczna. Zespół tworzą studenci (wcześniej uczniowie), absolwenci zespołu szkół z ukraińskim językiem nauczania im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu.
Zespół wynikł z zauroczenia białym śpiewem i śpiewem polifonicznym, wielogłosowym, który jest unikalną cechą ukraińskiej pieśni, który stanowi pierwotny nurt ukraińskiego folkloru. Chociaż urodzeni daleko od kolebki pieśni stepowych, młodzi wykonawcy z zespołu Krajka odczuwają głęboką więź ze starymi ukraińskimi tradycjami i folklorem. Odczuwają potrzebę podtrzymania starej tradycji śpiewu wielogłosowego. W ciągu ponad siedmiu lat istnienia, członkowie zespołu już czterokrotnie uczestniczyli w warsztatach śpiewu, prowadzonych przez wybitnych etnomuzykologów, członków legendarnego kijowskiego zespołu Drewo – prof. Jewhena Jefremowa, Tetiany Sopiłki i Jury Pastuszenki.
Zespół stara się wykonywać utwory w sposób możliwie najbliższy pierwowzorowi, bez upiększeń i współczesnej aranżacji. Obecnie w repertuarze zespołu znajduje się kilkadziesiąt pieśni lirycznych, kozackich, obrzędowych, kolęd i pastorałek.
W 2015 roku zespół nagrał swoją debiutancką płytę „Krajka w Gościach. Od Sanu do Donu”. Płyta jest rezultatem warsztatów „białego śpiewu”, w których wzięła udział młodzież z Polski i Ukrainy, a zespół Krajka pełnił honory gospodarza projektu. Tytuł płyty symbolicznie odzwierciedla repertuar, łączący rubieże mozaiki ukraińskiego folkloru od jej zachodnich po wschodnie krańce. Od 2015 roku zespół pracuje nad opracowaniem repertuaru składającego się z pieśni ukraińskich z regionu przemyskiego, roztoczańskiego, bojkowskiego i łemkowskiego. Rezultatem tych poszukiwań są dwie płyty - wydana w 2016 roku "Krajka. W domu" oraz wydana w 2019 "Бувайте здорові! Bywajcie zdrowi!".
Kapela Serhija Ochrimczuka, to kwartet smyczkowy pod kierownictwem wirtuoza skrzypiec i rekonstruktora folkloru Serhija Ochrimczuka, członka zespołów DREWO i CHOREA KOZACKA. Kapelę współtworzą inni muzycy CHOREi, związani także z zespołami HULAJHOROD, BURDON i szeregiem projektów związanych ze sceną etno.

|
- A na górze dwa dęby
- Oj wczoraj wieczorem
- Na popowej grobli
- Bywajcie zdrowi!
- Tam pod Przemyślem
- "Kolesa": Gruszka, Haneczko-Córeczko, Wierzbowa
- Oj kumie, kumie
- Oj wyjdę ja!
- Tam w miasteczku Jarosławiu
- Czerwona róża
- Dunaj, Dunaj
- Kołomyjka
- Ciężko znieść tę rozłąkę
- Od wschodu słońca
- Sójka
- Tam nad Betlejem
- Ja do lasu nie pójdę
- Sto lat!
| skład: Krajka:
Tatiana Harasym (3, 4, 6, 8, 16, 18)
Maryna Leskiw (1, 3 ,6, 7, 8, 14, 16, 17, 18)
Daria Pulkowska (3, 6, 8, 10, 14, 16, 17, 18)
Aleksandra Steć (3, 6, 8, 14, 16, 17, 18)
Jarosław Cikuj (16, 17, 18)
Piotr Komar (2, 7, 8, 16, 17)
Jarema Leskiw (7, 8, 16, 17, 18)
Kapela Serhija Ochrimczuka:
Serhij Ochrimczuk - skrzypce, śpiew (17)
Andżela Zajceva - skrzypce
Mikhailo Kachalov - fidela, śpiew (17)
Seweryn Danylejko - basy, śpiew (17)
Dobryj Czas:
Olga Borys (15)
Katarzyna Bunda (3, 6, 15)
Natalia Kich (3, 6, 15, 16, 18)
Magdalena Węgielnik (15)
Jarosław Bodnar (15)
Jan Borys (15)
Piotr Kich - cymbały (15)
Maksym Nakonieczny (15, 16, 18)
gościnnie:
Emilia Pyrz (14)
Olga Pyrz (14)
Natalia Wawrzkiewicz (5, 11)
Taras Kompaniczenko - kobza, bandura, śpiew (9, 13)
Piotr Wawrzkiewicz - lira korbowa, śpiew (5, 9, 11) |
|
|
|