|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2019 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły LORD WIND THE FOREST IS MY KINGDOM Wydawca: Warheart Records
Po wielu latach milczenia Lord Wind ponownie przywołuje uśpione duchy... W pradawnych świątyniach zapomnianych Bogów, znów rozbrzmiewają melodie przodków. Po raz kolejny muzyka Lord Wind zabiera was w daleką podroż, ku korzeniom. Między leśne odstępy i strumienie... W świat wypełniony magią i harmonią sfer.
Przed nami nowa odsłona zespołu oraz nowy album „The Forest is My Kingdom”, wydany w norweskiej wytwórni Warheart Records z Oslo.
Usłyszycie całkowicie inny Lord Wind, muzykę pełną życia nagraną bez użycia sampli (przeciwnie do poprzednich albumów). Muzykę zagraną na dawnych instrumentach etnicznych, w nowym wieloosobowym składzie! Po raz pierwszy niebiańskie głosy rusałek, wypełniają muzykę Lord Wind słowami pełnymi czaru i pradawnej mądrości. Nowa, żywa muzyka, pełna światła i tchnienia lasu. Energia i życie zaklęte w pieśniach, to zupełne inne oblicze muzyki folkowej. Stare utwory Lord Wind w nowych akustycznych wersjach oraz zupełnie nowe kompozycje powstałe w nowym składzie. Pieśni nie tylko po polsku ale także w różnych językach od staro szwedzkiego, po angielski i rosyjski!
Album „The Forest is My Kingdom” to początek nowej drogi zespołu. Zawiera w większości kompozycje własne. W stylu folkowym, lecz lawirującym gdzieś pomiędzy muzyką etniczną a muzyką dawną średniowieczną. Przy nagrywaniu albumu użyto różnych instrumentów folkowych i dawnych z terenów Europy i Bliskiego Wschodu, takich jak: rebek, lira korbowa, santur, bendir, jouhikko. Przepiękne głosy wokalistek Olgi i Kasi nareszcie wypełniły muzykę Lord Wind słowem! Oto nowy Lord Wind - muzyka bardów lasów i pradawnych świątyń. Utkana z promieni Słońca przebijających się wśród leśnych cieni.. Otwarta brama do innego świata gdzie magia jest wciąż istnieje nasycona duchem i wyobraźnią naszych przodków.
Projekt Lord Wind został utworzony w roku 1994 we Wrocławiu przez Roberta Fudali. Na początku tworzył on muzykę Lord Wind samodzielnie – pierwszych kilka albumów było dziełem solowym. Była to muzyka głównie tworzona na bazie sampli i brzmień klawiszowych. Twórczość zespołu od początku była inspirowano muzyką dawną, głównie średniowieczną, oraz folkiem o korzeniach europejskich.
Po albumie „Ales Stenar” z 2012 roku nastało kilka lat przerwy w działalności zespołu. Miała na to wpływ decyzja Roberta, że kolejny album powstanie już nagrany w pełnym składzie i w zespole, który będzie mógł grać koncerty. Lata przerwy upłynęły na przygotowywaniu nowego materiału i oblicza zespołu. W tym czasie do zespołu dołączył Arkadiusz „Aro” Jęczmionka. Robert zamienił instrumenty klawiszowe na mandolinę, rozpoczęło się komponowanie nowej muzyki głównie w oparciu o mandolinę i bęben bendir.
W roku 2016 do zespołu dołączyła pierwsza wokalistka, pochodząca z Rosji Olya Lantsewa. W ten oto sposób w muzyce Lord Wind pojawiły się słowa, śpiewane nie tylko po polsku, ale także w różnych językach od staro -szwedzkiego, po angielski i rosyjski! Wkrótce do zespołu napłynęli kolejni muzycy - Kasia Nowosadzka oraz Paweł „Lumir” Semrau. W tym poszerzonym już składzie zespół przygotował 11 utworów na nowy album!
Album ten to zwieńczenie nowej drogi zespołu. Zawiera w większości kompozycje własne. W stylu folkowym, lecz lawirującym gdzieś pomiędzy muzyką etniczną, a muzyką dawną, średniowieczną. Album został nagrany w składzie pięcioosobowym z pomocą sesyjną Mirosława Rosińskiego. Podczas jego nagrywania dołączył Lumir, który wniósł do muzyki Lord Wind niesamowite brzmienie liry korbowej.

|
- Chants on the forgotten palace
- Severnyj Veter
- Leshy
- Czarny kruk
- Królowa Śniegu
- Oj, moroz moroz
- Drzewo Przodków
- Pagantiga
- Rusalki
- Cult of Seth
- Herr Mannelig
| skład: Olya Fudali (Lancewa) - śpiew, santur, jouhikko, flet
Katarzyna Nowosadzka - skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, rebek, wokal
Paweł "Lumir" Semrau - lira korbowa, flety
Arkadiusz "Aro" Jęczmionka - bendir
Robert Fudali - mandolina, tamburyn, djembe
gościnnie:
Mirosław Rosiński - bęben basowy
|
|
|
|