logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

LORD WIND
THE FOREST IS MY KINGDOM

Wydawca: Warheart Records

  Po wielu latach milczenia Lord Wind ponownie przywołuje uśpione duchy... W pradawnych świątyniach zapomnianych Bogów, znów rozbrzmiewają melodie przodków. Po raz kolejny muzyka Lord Wind zabiera was w daleką podroż, ku korzeniom. Między leśne odstępy i strumienie... W świat wypełniony magią i harmonią sfer.

Przed nami nowa odsłona zespołu oraz nowy album „The Forest is My Kingdom”, wydany w norweskiej wytwórni Warheart Records z Oslo.
Usłyszycie całkowicie inny Lord Wind, muzykę pełną życia nagraną bez użycia sampli (przeciwnie do poprzednich albumów). Muzykę zagraną na dawnych instrumentach etnicznych, w nowym wieloosobowym składzie! Po raz pierwszy niebiańskie głosy rusałek, wypełniają muzykę Lord Wind słowami pełnymi czaru i pradawnej mądrości. Nowa, żywa muzyka, pełna światła i tchnienia lasu. Energia i życie zaklęte w pieśniach, to zupełne inne oblicze muzyki folkowej. Stare utwory Lord Wind w nowych akustycznych wersjach oraz zupełnie nowe kompozycje powstałe w nowym składzie. Pieśni nie tylko po polsku ale także w różnych językach od staro szwedzkiego, po angielski i rosyjski!
Album „The Forest is My Kingdom” to początek nowej drogi zespołu. Zawiera w większości kompozycje własne. W stylu folkowym, lecz lawirującym gdzieś pomiędzy muzyką etniczną a muzyką dawną średniowieczną. Przy nagrywaniu albumu użyto różnych instrumentów folkowych i dawnych z terenów Europy i Bliskiego Wschodu, takich jak: rebek, lira korbowa, santur, bendir, jouhikko. Przepiękne głosy wokalistek Olgi i Kasi nareszcie wypełniły muzykę Lord Wind słowem! Oto nowy Lord Wind - muzyka bardów lasów i pradawnych świątyń. Utkana z promieni Słońca przebijających się wśród leśnych cieni.. Otwarta brama do innego świata gdzie magia jest wciąż istnieje nasycona duchem i wyobraźnią naszych przodków.

Projekt Lord Wind został utworzony w roku 1994 we Wrocławiu przez Roberta Fudali. Na początku tworzył on muzykę Lord Wind samodzielnie – pierwszych kilka albumów było dziełem solowym. Była to muzyka głównie tworzona na bazie sampli i brzmień klawiszowych. Twórczość zespołu od początku była inspirowano muzyką dawną, głównie średniowieczną, oraz folkiem o korzeniach europejskich.
Po albumie „Ales Stenar” z 2012 roku nastało kilka lat przerwy w działalności zespołu. Miała na to wpływ decyzja Roberta, że kolejny album powstanie już nagrany w pełnym składzie i w zespole, który będzie mógł grać koncerty. Lata przerwy upłynęły na przygotowywaniu nowego materiału i oblicza zespołu. W tym czasie do zespołu dołączył Arkadiusz „Aro” Jęczmionka. Robert zamienił instrumenty klawiszowe na mandolinę, rozpoczęło się komponowanie nowej muzyki głównie w oparciu o mandolinę i bęben bendir.
W roku 2016 do zespołu dołączyła pierwsza wokalistka, pochodząca z Rosji Olya Lantsewa. W ten oto sposób w muzyce Lord Wind pojawiły się słowa, śpiewane nie tylko po polsku, ale także w różnych językach od staro -szwedzkiego, po angielski i rosyjski! Wkrótce do zespołu napłynęli kolejni muzycy - Kasia Nowosadzka oraz Paweł „Lumir” Semrau. W tym poszerzonym już składzie zespół przygotował 11 utworów na nowy album!
Album ten to zwieńczenie nowej drogi zespołu. Zawiera w większości kompozycje własne. W stylu folkowym, lecz lawirującym gdzieś pomiędzy muzyką etniczną, a muzyką dawną, średniowieczną. Album został nagrany w składzie pięcioosobowym z pomocą sesyjną Mirosława Rosińskiego. Podczas jego nagrywania dołączył Lumir, który wniósł do muzyki Lord Wind niesamowite brzmienie liry korbowej.

 1. Chants on the forgotten palace
 2. Severnyj Veter
 3. Leshy
 4. Czarny kruk
 5. Królowa Śniegu
 6. Oj, moroz moroz
 7. Drzewo Przodków
 8. Pagantiga
 9. Rusalki
 10. Cult of Seth
 11. Herr Mannelig
skład:
Olya Fudali (Lancewa) - śpiew, santur, jouhikko, flet
Katarzyna Nowosadzka - skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, rebek, wokal
Paweł "Lumir" Semrau - lira korbowa, flety
Arkadiusz "Aro" Jęczmionka - bendir
Robert Fudali - mandolina, tamburyn, djembe

gościnnie:
Mirosław Rosiński - bęben basowy