logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BASY TROPIKALNE #2
LATIN AMERICA

Wydawca: Basy Tropikalne

  Basy Tropikalne, to założona w 2015 roku przez Mikołaja Kierskiego platforma promująca współczesną muzykę elektroniczną z Ameryki Łacińskiej i Afryki. We wrześniu 2016 roku Basy Tropikalne rozpoczęły działalność jako netlabel, a pierwsze wydawnictwo miało formę latynoamerykańskiej kompilacji. Po sukcesie tamtego albumu – na którym znalazły się m.in. Indie Hoy, Cassette Blog, Sounds and Colours oraz tropicalbass com – przyszedł czas na drugą odsłonę, która przynosi aż osiemnaście, wcześniej niepublikowanych utworów wykonanych przez mieszankę uznanych już i wschodzących i obiecujących producentów z całego kontynentu. Na kompilacji #2 znaleźli się wykonawcy m.in. z Argentyny, Gwatemali, Chile, Brazylii, Kostaryki, Kolumbii, Urugwaju i Ekwadoru.

"Basy Tropikalne, to marka stworzona przez Mikołaja Kierskiego, stojąca za cyklem imprez, namiętnie ściągająca do polskich klubów muzyków z drugiej półkuli, przedmiot dyskusji na festiwalach o charakterze muzycznym lub kulturowym, opiekun polskich zespołów inspirujących się orientalnymi wpływami, człowiek od wywiadów i łączenia ludzi w kolaboracje, niekwestionowany znawca w dziedzinie tych mniej oczywistych dźwięków – jednym zdaniem: promotor muzyki „tropikalnej” na naszym polskim rynku (...)
(...) utwory pochodzące z innego świata, całkiem nowe dla słuchacza, z rytmiką często przywodzącą na myśl szamańskie, ludowe rytuały. Trzeba zaznaczyć, że mimo iż jest to pewnego rodzaju muzyka folkowa, celem Basów Tropikalnych jest prezentowanie jej współczesnych interpretacji; czerpiącej garściami z tradycji, ale jednak pozostająca muzyką współczesną, lata świetlne od mainstreamu; często będąca wariacją na temat danego gatunku, poprzedzana przedrostkiem digital-, modern-, nuevo-. Intuicyjnie rozumiemy słowo „tropikalne” w nazwie nawiązującej do lasów deszczowych, teraz jasny staje się człon „basy” – w dużej mierze Basy Tropikalne skupiają się wokół muzyki elektronicznej (...)
Basy Tropikalne, to bardzo oryginalny i wartościowy projekt promujący muzykę z Ameryki Południowej i Afryki w Polsce (...) Trzeba przyznać, że często jest to muzyka specyficzna i dla przeciętnego słuchacza może być to nieoczywiste doświadczenia, polecam się jednak wgłębić w tę niszę i odbywać liczne muzyczne podróże po amazońskiej puszczy, andyjskim bezkresie czy afrykańskich wioskach."
(Nelly Valverde)

 1. Cigarra - Dona Gira
 2. Di Laif - Volcan
 3. Klik & Frik - Mamani
 4. Maich - Verde
 5. Mukunguni - Mwanzele (Kaleema remix)
 6. Jorge Mestanza - Niña Salvaje (feat. María Cristina Simon) (Renzo Zong Remix)
 7. Inti Kunza - Peuma
 8. Projeto Mujique - Balada de Aventurança
 9. Nillo - Lamento de Aïa (feat. Javier Arce)
 10. Mr. Toé - Renjasé
 11. Sexteto Tabalá - Ofelia (feat. El "León" Pardo) (Cerrero Dub Mix)
 12. Camanchaca - Seneca
 13. Xanducero - Aguilucho en mi Ventana
 14. Ataw Allpa & DJ Nirso - Candirú (feat. Catarina Dee Jah) (Ataw Allpa Remix)
 15. ElPeche - Cuicwah (feat. Furmiga Dub)
 16. Pocho - Daisukidesu
 17. Ore Rüb - Okunkun
 18. DJ Nirso - Sumatra