logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

POKRZYK
(EP)

Wydawca: Pokrzyk

  "Pokrzyk to niespodzianka na folkowej scenie muzycznej. Ich twórczość można umiejscowić w bliskiej okolicy kapel tradycyjnych lub takich, które określa się jako grające muzykę tradycyjną w formie niestylizowanej. Z drugiej strony członkowie kapeli nie boją się eksplorować tradycyjnych melodii w sposób nieoczywisty, a jednak nie wykraczający poza pewną konwencję (...) Pokrzyk wydobywa z nich w pełni cały ich transowy potencjał. Wykorzystując etniczne instrumentarium, jak najbardziej obecne w muzyce polskiej wsi, zespołowi udaje się nadać tej muzyce bardziej współczesny sznyt. Staje się więc ona swoistym pomostem pomiędzy muzyką etniczną a współczesnymi ciągotkami miasta, choć i to nie jest wyrażone wprost. Dzięki temu Pokrzyk nada się zarówno do tańca w trakcie potańcówki pod strzechą, jak i do pobujania się na współczesnych cudacznych festiwalach "kultury psychodelicznej".
Można powiedzieć, że Pokrzyk nieznacznie przesuwa granicę muzyki tradycyjnej poprzez aktywne w tej tradycji uczestnictwo."
(Pietja Hudziak)

"Pokrzyk, czyli wilcza jagoda, to mityczna roślina, która według medycyny ludowej, odpowiednio zastosowana, przynosiła niezwykle barwne, żywe i głębokie sny. Szekspir pisał, że to “roślina, od której zmysły durzeją”. Podobno właśnie dzięki pokrzykowi czarownice mogły latać na swoich miotłach…  Co zatem usłyszycie w tanecznym transie? Melodie z miejsc pochodzenia każdego z nas. Wygrzebane ze starych zapisków lub zebrane po wioskach. Sięgające co najmniej XIX wieku, a pewnie i jeszcze wcześniej. Blisko-odległe opowieści z Białorusi; pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów; żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny; przykurzony repertuar z okolic Krakowa..."
(Pokrzyk)

  1. Czerwono Zasiałam
  2. Łabędź mutant
  3. Kujawiak o 3 nad ranem
  4. Tam za dworem
skład:
Daria Butskaya - skrzypce, śpiew
Paweł Iwan - cymbały
Katarzyna Dudziak- basy, bęben obręczowy, śpiew
Michał Biel - baraban
Kamila Owsianikow -flet, basy