logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAROLINA CZARNECKA
CUD

Wydawca: Kayax Production

  „Cud”, to trzeci album Karoliny Czarneckiej, artystki interdyscyplinarnej, która tym razem ruszyła w zmaskulinizowany świat hip-hopu. Swoją opowieść snuje na tle bitów, w które zgrabnie zostały wplecione wątki folkowe. Wynikiem tego mariażu jest jedyny w swoim rodzaju "folkorap". To estetyczne, ale i kulturowe, za sprawa tekstów, zderzenie Zachodu ze Wschodem, sacrum z profanum, emocji z rozsądkiem.
Artystka zestawia ze sobą konserwatyzm i magię rodzinnego Podlasia z liberalną bańką, którą współtworzy Warszawa, w której mieszka.
Płyta jest podzielona na trzy części, a każdą z nich otwiera podlaska pieśń. Ale ten podział jest raczej umowny i nie odnosi się ściśle do tematyki tekstów. Obok siebie pojawiają się tak różne kwestie, jak wołanie o (samo)akceptację i tolerancję w „Módl się za nami”, krytyka konsumpcjonizmu w „Nachapaczach”, manifest niezależności w „Pielgrzymce”, czy odwołanie się do pierwotnych sił i instynktów w „Duszewności”.
Dużo wątków, ale wszystko z tzw. totalną szczerością, energetycznie, ale i nostalgicznie, z uszlachetniającymi całość partiami klarnetu, akordeonu czy skrzypiec. Swoistym credo tej płyty jest tytuł i jednocześnie refren ostatniej piosenki - „Polska musi uwierzyć w miłość”. I może wtedy stanie się Cud?

"Karolina Czarnecka zapuszcza się w niebezpieczną otchłań, wyjeżdża z nieciekawych warszawskich uliczek i wraca na podlaskie rewiry. Na nowym albumie „Cud” scala te dwa światy i łączy wschód z zachodem.
Podlasie to region, w którym krzewił się folk. Z Podlasia też pochodzi Karolina Czarnecka. Być może to właśnie z tego powodu jej głos jest taki donośny, mocno chóralny i obsadzony. Co więcej dziś artystka zdecydowała wrócić do głęboko zakorzenionych tradycji. Jednak znów na własny sposób. Bowiem tradycyjny folk połączyła z nowoczesnym brzmieniem hip hopu z pogranicza trapu. Rap łączy z dźwiękiem skrzypiec, a wyraźny chór z undegroundową szatą muzyczną. Wymowa stylizowana na staropolską, wschodnią – też urokliwa. Dziś Czarnecka ubiera „czapkę wpierdolkę” i do tego folkową, czerwoną suknię."
(Paweł Markiewicz, allaboutmusic.pl)

"Karolina Czarnecka nagrała album, który śmiało nazwać można głosem współczesnego pokolenia, a w szczególności kobiet. Zachodzące wokół przemiany dostarczają wokalistce licznych tematów do tekstów, a że ma smykałkę do ich tworzenia, to widzę ją gdzieś pomiędzy Masłowską, a Nosowską. Choć młoda wokalistka poszła o krok dalej, eksperymentując z muzyką ludową, nowoczesnymi brzmieniami i hip-hopem, w rezultacie tworząc folkorap."
(Monika Matura, infomuza.pl)

(...) „Cud” autorstwa artystki tworzącej multigatunkowo, czyli Karoliny Czarneckiej. Album zawierający odważny przeplot folku z zyskującym na popularności rapem musiał być nie lada wyzwaniem realizacyjnym. Teksty to zdecydowanie najjaśniejszy punkt naszej podróży po tym hipnotycznym, porywającym, czasami nawet zaskakującym albumie. Znajdziemy na nim część utworów śpiewanych, a część rapowanych.  To wszystko podane zostało w wysublimowanych kreacjach stworzonych i wyprodukowanych przez grupę utalentowanych muzyków. Znajdziemy tutaj namiastkę twórczości takich artystów jak: Wikson Szczygieł, Vitalis Popoff, Enzak, Wojtek Sobura i Kuba Galiński. Gościnnie usłyszeć możemy Karolinę Cichą, Svetę oraz Paulę, która jest siostrą Karoliny.

 1. Oj, sama, ja se sama
 2. Módl się za nami
 3. Trzydzieści
 4. Nachapacze
 5. Perun
 6. Śpiącego wilczka ze snu zbudziła
 7. Dom
 8. Duszewność
 9. Córy
 10. Pielgrzymka
 11. Dziewczyna wyrusza na wojnę
 12. Potupaja
 13. Bestiariusz
 14. Kto znajduje, źle szukał
 15. Polska musi uwierzyć w miłość
skład:
Karolina Czarnecka - śpiew
Wikson Szczygieł, Vitalis Popoff, Enzak, Wojtek Sobura, Kuba Galiński - dźwięki i produkcja nagrań

gościnnie:
Karolina Cicha
SVET
Paulina Czarnecka