Podhalańska grupa wokalna Zyngry przygotowała wyjątkową płytę-słuchowisko - „Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej". Trafiły na nią pieśni poruszające tematykę czasu okupacji oraz opowieści żyjących świadków tamtych wydarzeń.
Projekt „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej” ma na celu zachowanie w kolejnych pokoleniach wiedzy o historii, kulturze i tradycji górali w kontekście II wojny. Cały materiał przepleciony jest tradycyjną muzyką góralską, oraz śpiewem podhalańskim w wykonaniu grupy Zyngry. Ponadto w projekcie wziął udział Prezes Związku Podhalan Oddział Poronin – Bronisław Chowaniec-Lejczyk – historyk.
Projekt odpowiada na potrzebę zwrócenia uwagi na historyczno-regionalny aspekt II wojny światowej, widziany oczami osób, które doświadczyły tych czasów. Dla społeczności zwłaszcza młodego pokolenia, ten projekt może być jedyną okazją, w tym i wiarygodnym źródłem informacji tyczącym się losów mieszkańców Podhala w okresie wojny i po wojnie. Jest coraz mniej ludzi którzy pamiętają ten trudny czas, dlatego dla społeczności jest to ostatnia szansa by móc na własne uszy usłyszeć relacje świadków, emocje i przeżycia „ostatnich górali drugiej wojny”. Projekt ma również na celu wzmocnienie więzi między pokoleniami młodych i starszych mieszkańców Podhala, a także szacunku do wartości, tradycji i własnej tożsamości.
Zyngry, to po góralski „Iskry”. Pod tą nazwą ukrywa się kwartet, w skład którego wchodzą cztery wokalistki, reprezentujące młode pokolenie miłośników lokalnego folkloru z rejonu Podhala. Cztery dziewczyny pochodzące z Podhala od najmłodszych lat wyrastały w rodzinach wielopokoleniowych, w kulturze i tradycji góralskiej. Wszystkie od najmłodszych lat były członkiniami zespołów regionalnych; tam też uczyły się tradycyjnego śpiewu i tańca góralskiego. Po latach same będąc kierownikami i instruktorami w zespołach regionalnych, przekazywały rodzimą tradycję młodym pokoleniom.